Oblé priečkovky Ytong uľahčili stavbu oblých rohov vo vile

Mladá rodina v úlohe osvieteného zadávateľa a dobrý architekt s nápadmi a skúsenosťami - vďaka tejto spolupráci vyrástla v Černošiciach pri Prahe minimalistická vila. Výrazovým prvkom, ktorý dal stavbe osobitý charakter, sú amorfné tvary v exteriéri aj interiéri domu. Dostupné a flexibilné riešenie ponúkli v interiéri domu priečkovky Ytong a Silka.

Majitelia domu chceli postaviť dom koncepčne čistý a zbavený všetkých zbytočností, napriek tomu chceli jednoduchý koncept ozvláštniť aspoň jedným atypickým prvkom. Jasno mali aj vo veľkosti domu (chceli poschodový dom) a v materiáloch (prevládať mali prírodné materiály).

Pre pani architektku bola po konzultáciách so staviteľmi celková predstava jasná – dom pre mladú štvorčlennú rodinu mal byť moderný, minimalistický a zároveň funkčný, samozrejmosťou bolo aj maximálne prepojenie so záhradou. Zhoda panovala aj na využití prírodných materiálov na fasáde domu, ktoré pozvoľna prechádzajú do interiéru. Konštrukčne je dom vďaka zaoblenému amorfnému tvaru celého prízemného podlažia neobvyklý, ale o to viac zaujímavý.

Zvolené materiály mali byť prírodné a súčasne plniť požiadavky technické a ekonomické. Dodržať stanovený rozpočet na stavbu bolo nutnosťou. Zaoblené steny nebývajú lacné, ale po konzultáciách s dodávateľmi vybrala pani architektka pórobetónový stavebný systém Ytong, ktorého súčasťou sú aj oblé priečkovky Ytong.

Dôvodom bola, okrem ďalších výhod pórobetónu Ytong, rýchla výstavba a ľahká tvarovateľnosť oblých rohov. Ytong súčasne plnil požiadavku na prírodný charakter materiálu – jednak ho tvoria čisto prírodné suroviny, ekologicky šetrná je aj jeho výroba. Navyše tento homogénny a vysoko porézny materiál výrazne ovplyvňuje zdravú klímu v dome.

Zdroj: Xella

Voľbu pórobetónu Ytong videl ako optimálny aj zástupca realizačnej stavebnej firmy. Oblúky, niektoré aj s pomerne malými polomermi, sa museli starostlivo vyskladať, ale dobrá opracovateľnosť Ytongu náročnú realizáciu uľahčila. Výhodou bola aj veľká presnosť a minimum stavebného odpadu.

S prevedením atypických oblých tvarov z priečkoviek Ytong boli spokojní aj majitelia domu. Vnútorné oblúky všetkých priečok sú čisté a presné, vonkajší polomer bol podľa nich dostačujúci na zdôraznenie netradičného tvaru domu.

Okrem priečkoviek Ytong sa na stavbe vily uplatnili aj vápenno-pieskové tvárnice Silka, ktoré majú podobné zloženie a rovnakého výrobcu. Vápenno-pieskové tvárnice navrhla realizačná firma pre stenu medzi garážou a obývacou izbou. Dôvodov mala hneď niekoľko – murivo bolo kvôli zaťaženiu masívnym stropom viac namáhané a túto požiadavku Silka vďaka vysokej únosnosti a štíhlej konštrukcii stien a priečok dokonale zvláda. Pre Silku hovorila aj ďalšia jej typická vlastnosť – vysoká zvuková nepriezvučnosť priečok.

Zdroj: Xella

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.