Dymiace komíny rodinných domov

Ľudia kúria lacným drevom, lebo im z domu uniká teplo. Dotovať len kotly je neefektívne

Partneri sekcie:

Platforma Budovy pre budúcnosť víta plán reformovať dotačné nástroje na obnovu rodinných domov, s ktorou počíta plán obnovy.

Ministerstvo životného prostredia chce investovať pol miliardy eur na zelenú obnovu rodinných domov. Občania budú môcť získať financie na zateplenie domu, výmenu okien, obnoviteľné zdroje energie či vodozádržné opatrenia. Návrh ministra Ján Budaja je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Rezort životného prostredia vlani zrušil kotlovú dotáciu. „Tento krok považujeme za správny, lebo ide o systematickejšie riešenie problému obnovy domov. Dlhodobo sme upozorňovali na to, že je nesystematické financovať iba výmenu kotla cez kotlíkové dotácie bez toho, aby vlastník domu ošetril úniky tepla pomocou zateplenia stien, strechy alebo výmenou okien,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

Dôležitá bude podľa analytikov platformy implementácia plánov. Ako podotkla Nikodemová, treba sa poučiť z chýb z minulosti a nový program nastaviť pre konečného užívateľa transparentne a dostupne. Len tak sa bude dať masívne investície zmysluplne využiť. Kľúčové pre úspech programu budú dostatočné administratívne kapacity na spracovanie žiadostí, zmysluplná propagácia, jednoduchý systém podávania žiadostí a technická asistencia.

Problém so znečistením ovzdušia z vykurovania domácností majú najmä oblasti, kde je častá kombinácia neobnoveného rodinného domu, nízkych príjmov a vykurovania tuhými palivami. Pre vlastníkov domov, ktorí kúria lacným a dostupným drevom, je iný zdroj, aj keď ekologickejší, neatraktívny. Náklady na kúrenie sú v týchto domácnostiach vysoké práve vďaka staršiemu domu bez vymenených okien či zateplenej strechy.

Tieto problémy treba riešiť systematicky. Preto je podľa platformy proti logike veci, že na obnovu rodinných domov existuje niekoľko podporných nástrojov od viacerých rezortov.

Text: SITA