Zelená strecha hlasovanie
Galéria(6)

Poznáme finalistov súťaže o najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku, hlasovať môžete aj vy

Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru prišla minulý rok s nápadom podporiť zelené témy súťažou o najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku. Do druhého ročníka súťaže sa zapojilo 10 vegetačných striech. Zahlasovať o tú najkrajšiu môžete aj vy.

Vegetačné strechy pomáhajú zmierňovať dôsledky globálneho otepľovania a súvisiacej klimatickej krízy. Patria k nim najmä intenzívne suchá striedané s prudkými prívalovými dažďami, čoraz viac tropických dní v lete a horúčava zadržiavaná v oceli a betóne miest. Práve tieto fenomény budú podľa vedcov v najbližších rokoch aj na Slovensku čoraz viac ohrozovať kvalitu života ľudí vo väčších mestách.

Zelené strechy nielenže plnia mnoho ekologických funkcií, ale sú aj estetickým prvkom budov a zároveň prinášajú ekonomické výhody v podobe úspory nákladov na chod rodinných domov a budov. Tie sú v súčasnej dobe čoraz viac potrebné, a preto je dôležité podporovať takéto projekty.

Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru v spolupráci s hlavným mediálnym partnerom, magazínom ASB, chce opäť do súťaže zapojiť ako laickú, tak i odbornú verejnosť. Cieľom súťaže je napomôcť popularizácii vegetačných striech ako súčasti udržateľnej výstavby.

zelena strecha roka finalista (2)
zelena strecha roka finalista (1)
zelena strecha roka finalista (5)
zelena strecha roka finalista (3)
zelena strecha roka finalista (4)

V minulom ročníku sa do súťaže zapojilo 14 zelených striech. Aj tento rok sa bude súťažiť v dvoch kategóriách, a to rodinná zelená strecha a verejná zelená strecha. Okrem ceny odbornej poroty budú prihlásené strechy súťažiť aj o cenu verejnosti a cenu inovatívnosti. Tú odborná porota udelí projektom, vyznačujúcim sa niečím inovatívnym, čo vylepšuje kvalitatívne parametre projektu alebo má významný vplyv na životné prostredie.

„Organizujeme súťaž na podporu povedomia o vodozádržných adaptačných opatreniach, ktoré nevyhnutne potrebujeme. Každý tak môže zahlasovať za strechu, ktorá sa mu páči a podporiť inšpiratívne projekty, ktoré sa na Slovensku zrelizovali,“ povedal o súťaži Branislav Siklienka, prezident Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru.

Zahlasovať môžete aj vy, a to priamo na stránke zelenestrechy.org, kde nájdete zoznam nominovaných, a to až do 31. augusta 2023.

Víťazi budú vyhlásení 26. septembra 2023 počas konferencie Zelené strechy pre odolnejšie mestá, ktorá sa bude konať 26. až 28. septembra. Konferencia je určená architektom, projektantom, zástupcom samosprávy a štátnej správy, stavebným firmám, developerom, správcom bytových fondov, pedagógom, študentom a nadšencom vodozádržných a adaptačných opatrení.

Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru