Bytový dom Huetteldorfer Strasse Viedeň
Galéria(12)

Premena starého bytového domu na pasívnu budovu: Výdavky klesli, výška nájmu zostala

Partneri sekcie:

Viedenská radnica nedávno dokončila rozsiahlu modelovú rekonštrukciu staršieho bytového domu. Výsledok? Náklady na vykurovanie klesli o viac ako 90 percent, zlepšila sa ochrana pred slnkom aj hlukom z ulice a na bytovke vyrástli solárne panely. Výška nájmu pritom zostala stále rovnaká.

Rekonštrukcia bytového domu Hütteldorfer Straße 252, ktorý vyrástol vo východnej časti Viedne v rokoch 1969 – 1971, sa začala v auguste 2018. Jedným zo zásadných krokov hĺbkovej obnovy bola tepelná izolácia. Ako uviedol viedenský magistrát, vďaka zatepleniu klesli nároky na vykurovanie o 91 percent na 9,50 kWh/m2 ročne.

Pretože sa budova nachádza na frekventovanej ulici s električkovou traťou, na mieste bola otázka zvukovej izolácie. Na dome navyše vyrástli solárne panely a objekt vylepšila i nová slnečná ochrana.

„Prvýkrát v medzinárodnom meradle vznikol rekonštrukciou mestskej budovy pasívny dom,“ predstavila rekonštrukciu viedenská poslankyňa pre bytovú výstavbu Kathrin Gaal. Podľa nej sa jedná o pôsobivú kombináciu dostupného bývania a ekologickej udržateľnosti.

„Vznikla tým absolútna „win-win“ situácia: nárast energetickej efektivity ušetrí nájomcom veľkú časť nákladov na energie, vďaka lepšej vnútornej klíme a zníženiu hluku sa zvýši kvalita života a vďaka redukcii CO2 sa zníži dopad na životné prostredie,“ vyzdvihla zástupkyňa viedenského starostu. Na projekte sa podieľali architekti z viedenského štúdia Treberspurg & Partner Architekten.

obnova bytoveho domu vieden 1
obnova bytoveho domu vieden 7
obnova bytoveho domu vieden 5
obnova bytoveho domu vieden 3
obnova bytoveho domu vieden 10
obnova bytoveho domu vieden 11
obnova bytoveho domu vieden 8
obnova bytoveho domu vieden 9

Byty v dvoch blokoch navrhli aktívne vetranie s rekuperáciou tepla. To znižuje potrebu vetrania a pomáha udržiavať teplotu v byte. Energiu bytovému domu dodáva fotovoltika, ktorá napája i práčovňu a osvetlenie vnútorných priestorov. Prebytky dodáva do siete.

Zaujímavým prvkom, ktorý pribudol na sklenenej fasáde, je lepenková voština. V zime vyrovnáva teplotné rozdiely medzi vnútornou a vonkajšou časťou fasády. V lete, keď slnečné lúče dopadajú z výšky, plní táto štruktúra tieniacu funkciu, ktorú ešte podporuje zabudované odvetrávanie.

Vonkajší plášť budovy tvoria rôzne druhy materiálov, teda mäkké zateplenie a tvrdá drevená konštrukcia, čo zvyšuje ochranu pred hlukom. Novým prvkom svetelnej i hlukovej izolácie sú sa stali drevohliníkové okná s trojsklom, ktoré sú doplnené žalúziami.

Ukážková rekonštrukcia priniesla obyvateľom výraznú úsporu

Premenu zástupcovia Viedne označujú za ukážkovú rekonštrukciu bytového domu z konca šesťdesiatych rokov. Vďaka obnove teraz obytná budova zodpovedá štandardom pasívnych domov. Práve podobné rekonštrukcie hrajú významnú úlohu v klimatických plánoch rakúskej metropoly, ktorá počíta s dosiahnutím uhlíkovej neutrality do roku 2040. Vo Viedni veľa budov vlastní mesto alebo spoločenstvá, ktoré ich spravujú.

Nájomcovia všetkých 56 bytov podľa radnice nemuseli znášať žiadne náklady navyše. Naopak, vďaka zatepleniu a inštalácii solárnych panelov môžu výrazne ušetriť. Podľa vyjadrenia dlhoročného obyvateľa bytovky sa mu vrátilo dokonca niekoľko stoviek eur za zálohy na vykurovanie.

Financie pre rekonštrukciu poskytla popri viedenskom fonde pre rekonštrukcie bytových domov Wohnfonds Wien aj EÚz projektu EU-GUGLE (European cities serving as Green Urban Gate towards Leadership in sustainable Energy).

Ten sa zameriaval práve na podobné ukážkové projekty nízkoenergetických prestavieb a celoeurópsku výmenu skúseností. Cieľom projektu bolo ukázať uskutočniteľnosť modelu obnovy budov na budovy s takmer nulovou potrebou energie na základe realizácie v šiestich pilotných mestách. Medzi nimi bola aj Bratislava.

Eurocomm-PR, red