finalna uprava fasady trochu inak
Galéria(5)

Finálna úprava fasády trochu inak

Partneri sekcie:

Architekti sa riadia súčasnými trendmi a často tak siahajú po prírodných materiáloch, ako sú kameň, drevo alebo kov. Ich uplatnenie možno nájsť aj na fasáde. Tieto materiály sú však nielen finančne nákladnejšie, ale aj náročné na prepravu a prácu s nimi.

02 henkel big image
04 henkel big image
03 henkel big image
finalna uprava fasady trochu inak 5488 big image
Na základe najnovších trendov prišli výrobcovia stavebných materiálov s alternatívou v podobe omietok a farieb, ktorými možno dosiahnuť vzhľad dreva, kovu alebo kameňa.

Kamenný vzhľad fasád
Kameň na fasáde pôsobí klasicky a zároveň aj minimalisticky. Pri jeho kombinácii s ostatnými tradičnými materiálmi sa efekt prírodného vzhľadu ešte viac znásobí. Vzhľad prírodného kameňa možno v súčasnosti dosiahnuť aj aplikáciou dekoratívnej tenkovrstvovej omietky so štruktúrou pieskovca alebo granitu (žuly). Farebnosťou sa omietka verne približuje originálnemu vzhľadu. Omietka s pieskovcovým efektom je dostupná v širokom rozpätí farieb od smotanovo béžovej cez červenkastú až po sivú, omietka so štruktúrou granitu zase v ligotavo čiernom, bodkovano-sivom, svetlohnedom a béžovom odtieni.

fasáda,drevo,omietka,byty,reality,domOmietka je určená na zhotovenie tenkovrstvových dekoratívnych omietok a ozdobných plôch povrchov fasád. Umožňuje aplikáciu na tradičných podkladoch z vápenno-cementových omietok, na betónových povrchoch, sadrových podkladoch, drevotrieskových a sadrokartónových doskách. Je vhodné ju použiť aj ako finálnu vrstvu kontaktných tepelnoizolačných systémov s tepelnou izoláciou na báze polystyrénu, pričom sa nanáša na vrstvu vystuženú armovacou sieťou. Spojivo tvorí transparentná živica, plnivo pozostáva z vybranej kombinácie prírodnej alebo modifikovanej žuly alebo kremičitého piesku. Omietka je určená na aplikáciu striekaním. Na malé plochy ju možno aplikovať dlhým oceľovým hladidlom. Štruktúru s efektom prírodného kameňa získa omietka po vytvrdnutí. Charakteristika materiálu umožňuje preklenutie mikrokapiláry na povrchu. Vďaka použitej zmesi kameniva má omietka vysokú odolnosť proti znečisteniu, tvrdosť a dlhú životnosť. Je použiteľná predovšetkým na miestach so silným prevádzkovým zaťažením, kde možno predpokladať zvýšený oter alebo možnosť zašpinenia a následnej potreby čistenia (sokle budov, schodiskové priestory a vstupy). Intenzívne tmavé farby sa odporúča používať len na menších ohraničených plochách, napríklad architektonických detailoch alebo sokloch budov.

Poškodené nerovné povrchy treba vyrovnať, nerovnosti vyplniť opravnou maltou. Intenzívne znečistenie, vrstvy s nízkou prídržnosťou, maliarske nátery z pružných fasádnych farieb, farieb vápenných a disperzných, tapety alebo vrstvy z ostatných disperzných lepiacich materiálov treba celoplošne odstrániť. Nasiakavé podklady sa musia ošetriť hĺbkovým základným náterom a minimálne po dvoch hodinách schnutia natrieť základným náterom. Omietka sa nanáša až po úplnom vyschnutí základného náteru. Podložia v miestach možného výskytu vlhkosti treba zabezpečiť vytvorením dostatočne silnej hydroizolačnej tesniacej vrstvy zabraňujúcej prenikaniu vlhkosti alebo vykonať také opatrenia, aby sa vlhkosť v podklade vylúčila.

Kamenný vzhľad možno dosiahnuť aj tenko­vrstvovou dekoratívnou akrylátovou omietkou aplikovanou v kombinácii so šablónami. Šablónami možno vytvoriť aj efekt klinkerového muriva (neomietnutého muriva). Ide o jemnú zrnitú omietku s veľkosťou zrna 0,5 mm. Je určená na aplikáciu na vrstvu vystuženú armovacou sieťou na vytvorenie finálnej vrstvy kontaktných tepelnoizolačných systémov budov s tepelným izolantom na báze polystyrénu. Omietku možno aplikovať na betónové povrchy, tradičné vápenno-cementové omietky, sadrové omietky, drevotrieskové a sadrokartónové dosky. Omietka je odolná proti biologickému napadnutiu hubami, plesňami a riasami.

fasáda,drevo,omietka,Kovový vzhľad fasád
Okrem fasády so vzhľadom kameňa alebo dreva možno použitím špeciálnej omietky alebo farby vytvoriť povrch s kovovým, svetielkujúcim a opálovým efektom. Vďaka pokročilej technológii výroby ide o efekt s dlhotrvajúcim účinkom a odolnosťou.

Kovové fasádne prvky sa v súčasnosti nepoužívajú už len pri realizácii priemyselných budov, ale uplatniť sa môžu aj na novopostavených súkromných budovách. Striebro, hliník alebo zlaté prvky, ktoré vždy výborne ladia so sklom, sa čoraz častejšie kombinujú s betónom a drevom. Na vytvorenie dekoratívneho povrchu s kovovým vzhľadom však možno použiť aj špeciálnu dekoratívnu farbu v odtieňoch ušľachtilých kovov alebo dekoratívny fasádny lak s efektom pololesklého povrchu podobného opálu.

Špeciálnu skupinu fasádnych povrchových úprav uzatvára luminiscenčná omietka. Ide o tenkovrstvovú omietku vyrobenú pokročilou technológiou, ktorá umožňuje svetielkovanie fasády v noci. Intenzita svetielkovania závisí od zdrojov svetla nachádzajúcich sa v blízkosti budovy a ich intenzity. Vlastná emisia svetla je časovo obmedzená, tak ako v prípade iných bežných výrobkov s týmto svetelným efektom.

Drevený vzhľad fasád
Fasádu s moderným a zároveň decentným vzhľadom možno získať vďaka minerálnej tenkovrstvovej omietke na vytvorenie štruktúry prírodného dreva. Na získanie želaného vzhľadu dreva treba použiť dva produkty – dekoratívnu omietku s autenticky vyzerajúcou štruktúrou pripomínajúcou drevo a impregnačný náter, ktorým sa vytvorí finálny odtieň dreva (borovica, dub, tík, vlašský orech a wenge).

fasáda,drevo,omietka,interiérMinerálna tenkovrstvová omietka na vytvorenie štruktúry prírodného dreva je hydrofobizovaná a vyznačuje sa vysokou paropriepustnosťou, odolnosťou proti poveternostným vplyvom, plesniam, riasam a hubám. Efekt povrchovej štruktúry dreva sa vytvára použitím matrice. Omietku možno aplikovať na tradičné podklady z vápenno-cementových omietok, betónové povrchy, sadrové podklady, drevotrieskové a sadrokartónové dosky. Možno ju použiť aj ako finálnu vrstvu kontaktného tepelnoizolačného systému s tepelným izolantom na báze polystyrénu. Vyrába sa v prírodnom bielom odtieni. Omietka sa aplikuje nanášaním na podklad vo vrstve asi 4 mm použitím oceľového hladidla držaného pod uhlom. Na povrchu tejto vrstvy sa otlačením silikónovej matrice so vzorom následne vytvorí štruktúra dreva. Ďalšie požadované vzory možno vytvoriť gumovým valcom. Po vyschnutí, teda asi po troch dňoch, treba na povrch omietky naniesť impregnačný náter, čím sa vytvorí ochranná vrstva vo farbe prírodného odtieňa dreva. Impregnačný náter sa aplikuje štetcom, maliarskym valčekom alebo technológiou striekania vo dvoch po sebe idúcich vrstvách. Impregnačný náter vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam predstavuje trvalú a odolnú ochranu minerálnych omietok a zvyšuje odolnosť proti znečisteniu.

Pre uplatnenie minerálnej tenkovrstvovej omietky so štruktúrou prírodného dreva sa rozhodol investor v prípade bytového domu v Žiline, Vlčince (obr. 1 až 3).

Záver
Na vytvorenie prírodného vzhľadu fasády možno použiť už aj tenkovrstvové omietky. Môžu sa uplatniť dokonca aj na fasádach zateplených kontaktným tepelnoizolačným systémom s tepelným izolantom na báze polystyrénu. Tak ako ich možno použiť v exteriéri, efekt kameňa, kovu alebo dreva sa dá vniesť aj do interiéru (obr. 4).

TEXT: spracované z podkladov HENKEL SLOVENSKO
FOTO: HENKEL SLOVENSKO

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.