image 71366 25 v2
Galéria(17)

Môžu byť severské interiéry útulné?

Partneri sekcie:

Návod na to, ako prekonať pochmúrnu zimu, treba hľadať na severe, kde s tým majú bohaté skúsenosti. Škandinávsky dizajn možno charakterizovať neobvyklými kombináciami slov: mierny minimalizmus či krásny funkcionalizmus.

NORM HUMLEBAEK HOUSE 02
NORM MASS LIGHT 01
NORM BATH 43
NORM HUMLEBAEK HOUSE 19
NORM BATH 07
NORM ANDTRADITION STAND II 13
NORM BATH 01
NORM ANDTRADITION STAND II 20

Biela dominuje priestoru

Je ťažšie tomu uveriť, no na prvý pohľad takmer prázdne priestory a predmety bez ozdôb v sebe dokážu skrývať esenciu príjemného domova viac, ako by ktokoľvek čakal. Útulnosť nie je otázkou kobercov, závesov a prezdobenia. Základom každej farebnej kombinácie je biela farba. A to nielen na stenách, ale aj na podlahe – používa sa bledé brezové či borovicové drevo, niekedy ešte dodatočne natreté nabielo. Čoraz častejšie sa v dnešnej dobe využíva i betón. Toto biele prostredie tvorí najvhodnejší základ na vznik otvoreného vzdušného priestoru, kde sa svetlo môže odrážať od okien či od okolia. Až na biele pozadie možno umiestniť niečo farebnejšie, ale opäť veľmi opatrne – top farby sú tlmené, bledé, sivé, v obmedzenej miere pastelové odtiene. A ak sa svet naokolo zdá príliš čiernobiely, škandinávsky dizajnéri ponúkajú riešenie v podobe farebných zrkadiel.

Hra s osvetlením interiérov

Celé kúzlo, trik a základ vydareného interiéru pozostáva z kvalitnej práce so svetlom. Aby sa zachovala duševná pohoda, maximalizuje sa prirodzené osvetlenie, závesy sú tabu a parapety musia zívať prázdnotou. Ak je miestnosť napriek tomu tmavá, pomôcť môže umiestnenie zrkadiel alebo iných lesklých plôch oproti oknám. Keď zapadne slnko a nastane tma, začína sa hra umelého osvetlenia a prichádza jeho magická atmosféra. Svietidlá rozhodne nespĺňajú len rolu držiaka na žiarovku. Svojím jemným tvarovaním či umiestnením nad konkrétnym predmetom prinášajú do miestnosti eleganciu.

Geometria tvarov

Všetka jednoduchosť, funkčnosť a minimalizmus majú svoje odôvodnenie. Nielen v prenesenom význame platí, že je ťažšie prežiť na severe, preto musia byť všetky predmety z princípu účelné. Aj keď dnes Škandinávia skôr bojuje za ochranu prírody ako za prežitie v nej, hlavná myšlienka sa zachovala. Predmety charakterizujú prevažne geometrické tvary, niekedy zaoblené, no hlavne bez akýchkoľvek ťažkých dekoratívnych prvkov. Zachováva sa len to, čo je užitočné a účelné, čiže žiadne zhromažďovanie dekorácií. Viditeľné sú len tie prvky, ktoré si to zaslúžia, všetko ostatné je uskladnené niekde mimo. Toto všetko pomáha dotvárať pokojné a menej stresujúce obydlie.

Viac zaujímavých realizácií nájdete aj v sekcii Interiér

Škandinávsky dizajn – ako na to

Škandinávsky interiér dokáže ohúriť, aj keď nastane noc a zhasnú svetlá. Stačí zapojiť hmat, ktorý umožňuje vnímať svet, aj keď sú oči zatvorené. Doteraz sa proces navrhovania sústredil len na vizuálne vnemy, a pritom každodenný kontakt s predmetmi vyžaduje, aby sa kládol dôraz aj na kvalitu materiálov, detail vyhotovenia, textúru a konečnú povrchovú úpravu. Ideálne sa na to hodí surový materiál, kvalitná tkanina. V dnešnej dobe ľudia trávia oveľa viac času vo vnútri a ani nemusí snežiť a fučať za oknami vietor. Čo sa môžeme naučiť od severských dizajnérov? To, ako si spraviť pobyt príjemným a inšpirujúcim. Striedme farby a tvary síce nikoho nešokujú, no vďaka nim sa interiér ani časom nezunuje. Rovnako to platí i pre ornamenty. Každý detail i najväčší koncept majú svoje opodstatnenie a ponúkajú dobrodružstvo myslenia pri pátraní po každom z týchto dôvodov.

Autor interiérov: Norm Architects

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Norm Architects