Spoločný nákup fotovoltiky

Odštartoval prvý skupinový nákup fotovoltiky u nás, prinesie výhodnejšie ceny aj jednoduchšiu administratívu

Partneri sekcie:

Záujem o fotovoltiku v súčasnosti zvyšuje najmä skokový rast cien elektriny, vojna na Ukrajine i hrozba drahého plynu. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov preto spustila online kampaň na prvý skupinový nákup fotovoltických zariadení s inštaláciou pre domácnosti. Záujemcom pomôže vybrať kvalitné produkty a zaručí im nižšiu cenu.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) podporí vo výbere a nákupe fotovoltiky 250 slovenských domácností. K dispozícii budú len fotovoltické panely od overených dodávateľov, ktoré dosiahli dostatočne vysoký počet bodov v nezávislých spotrebiteľských testoch. Spoločnosť týmto posúva svoje aktivity v oblasti bezplatného nezávislého poradenstva o úroveň vyššie.

Ako bude spoločný nákup prebiehať?

Majitelia rodinných domov, ktorí majú o fotovoltiku záujem, sa nezáväzne zaregistrujú na stránke. V prvej polovici novembra predstaví S.O.S. vybraného dodávateľa a modely, ktoré budú k dispozícii na skupinový nákup.

Registrovaní spotrebitelia dostanú ponuku priamo od dodávateľa a budú sa môcť rozhodnúť, či s ním zmluvu na dodanie a inštaláciu fotovoltickej elektrárne vo svojom dome uzatvoria alebo nie. Na rozhodnutie majú čas do konca decembra alebo do vyčerpania garantovaných zásob.

Úspech skupinového nákupu závisí aj od záujmu zo strany domácností. V čase vzniku článku bolo v kampani registrovaných 1347 záujemcov. Všetkým spotrebiteľom sú bezplatne k dispozícii aj výsledky porovnávacieho testu fotovoltických panelov a online kalkulačka pre výpočet možnej úspory. S.O.S. vyberie overeného dodávateľa fotovoltických zariadení, ktorý podľa stanovených kritérií ponúkne spotrebiteľom najlepší pomer ceny a kvality spolu s bezpečnou inštaláciou.

Spoločný nákup garantuje aj pripojenie strešnej fotovoltiky do distribučnej siete, ktoré býva často sprevádzané neochotou distribučiek pripájať malé zdroje a množstvom administratívnych úkonov.

Prečo sa zapojiť do skupinového nákupu?

  • Registrácia je jednoduchá, nezáväzná a pre všetkých spotrebiteľov bezplatná.
  • Spotrebiteľom dostane možnosť zakúpiť si kvalitné, otestované fotovoltické panely s príslušenstvom a inštaláciou od overeného dodávateľa za garantovanú cenu.
  • Nákup zahŕňa nákup fotovoltických zariadení, inštaláciu systému a pripojenie do distribučnej siete.
  • V rámci skupinového nákupu si záujemcovia budú môcť uplatniť aj poukážky štátneho programu Zelená domácnostiam či spolufinancovať obnoviteľné zdroje v rámci Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti.
  • Registrovaní spotrebitelia budú môcť uzatvoriť zmluvy s garantovanou cenou a termínom dodania v decembri 2022, ešte pred začiatkom ďalšej sezóny, kedy ceny zariadení a služieb opäť s veľkou pravdepodobnosťou porastú.

Investícia do samovýroby energie je v čase inflácie výhodná. Vstupné náklady pre fotovoltiku predstavujú zvyčajne päť tisíc eur a viac pre rodinné domy, ktorým žiadne okolité objekty netienia strechu. Ide teda o ideálnu investíciu pre domácnosti, ktoré chcú usporiť na elektrine v dome, kde trvalo bývajú.

Na jej rýchlu návratnosť vplýva viacero faktorov, ako sú výkon elektrárne, lokalita a spotreba domácnosti. Pri rastúcich cenách elektriny sa návratnosť dnes nainštalovaných elektrární ešte zrýchľuje.

Kvalitu fotovoltických panelov odráža aj ich záruka

Fotovoltické zariadenia sa stávajú kľúčovým pomocníkom v nejednej domácnosti. Aby však prechodom na slnečnú energiu domácnosti skutočne ušetrili, musia si vedieť vybrať kvalitné zariadenia od overených dodávateľov.

Kvalitu panelov odráža podľa S.O.S najmä dĺžka záručnej doby, ktorú dodávatelia poskytujú. Záruky sú spravidla dve – na výkon a záruka na mechanické časti. Lepšie panely majú záruku, že im výkon neklesne pod osemdesiat percent minimálne počas dvadsiatich piatich rokov používania. Bežná záruka na mechanické opotrebovanie je desať až pätnásť rokov, pri najlepších paneloch viac ako dvadsať.

Malé inštalácie môžete prispôsobiť vzhľadu fasády či domu a nie je potrebné hľadať im špeciálne miesto. Výhodou je, že systém sa dá pomerne jednoducho zväčšiť či zmenšiť. Jednotlivé panely sa navzájom spájajú do radov a tie spolu vytvárajú fotovoltický generátor.

Kto sa môže skupinového nákupu zúčastniť?

Kampaň skupinového nákupu fotovoltiky je otvorená pre všetkých spotrebiteľov žijúcich na Slovensku. Majitelia rodinných domov sa môžu prihlásiť na stránke www.spolocnenakupy.sk.

Registrácia nezaväzuje automaticky k nákupu, ale je podmienkou na zaslanie nezáväznej ponuky a získanie práva na nákup fotovoltického systému za podmienok dosiahnutých v rámci skupinového nákupu. Pre potreby zaslania ponuky je potrebné uviesť len meno a mailovú adresu. Spotrebiteľom je k dispozícii aj telefonická infolinka 0800 333 222 (v pracovné dni od 8:00 do 16:30).

Skupinové nakupovanie výrobkov a služieb sa stáva pravidelnou aktivitou mnohých európskych spotrebiteľských organizácií, pretože prináša mnoho výhod a benefitov a je podporované Európskou komisiou. Spoločný nákup sa uskutoční v rámci projektu CLEAR-X, ktorý je financovaný z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, red