Vykurovanie termostat

Vykurovanie rodinného domu: Do popredia sa dostáva otázka sebestačnosti

Partneri sekcie:

Pri rekonštrukcii domov majitelia zvažujú rôzne varianty vykurovania. Aktuálnym trendom sú tepelná čerpadlá nezávislé na zemnom plyne. Najväčší záujem je o tepelné čerpadlá typu vzduch-voda, ktorých predaj má každoročne rastúcu tendenciu. Dopyt však rastie aj po krbových kachliach a inteligentných termostatoch.

Rekonštrukciou vykurovacieho systému možno dosiahnuť výrazné zníženie nákladov na teplo. V našich zemepisných šírkach je potrebné vykurovať domy najmenej štyri až päť mesiacov v roku, v horských oblastiach je to dokonca šesť až osem mesiacov. Množstvo tepla potrebné na vykúrenie budovy závisí aj od toho, koľko tepla unikne vonkajšími obvodovými stenami, oknami, dverami, strechou a podlahou.

V prípade starších domov treba rátať s tým, že väčšina použitých stavebných materiálov nie je schopná zabezpečiť energeticky hospodárnu prevádzku budovy. Tepelné straty, ktoré závisia od tepelno-technických vlastností stavebných konštrukcií, sa dajú pomerne presne vyčísliť. Hoci ide o teoretické hodnoty, mali by vás zaujímať pred každým rozhodnutím o investícii do obnovy budovy i pri hľadaní najhospodárnejšieho spôsobu vykurovania.

Na otázku, ktoré ako spôsoby vykurovania a ohrevu vody sú najvýhodnejšie, neexistuje univerzálna odpoveď. Pri rozhodovaní, aký spôsob výroby tepla alebo akú alternatívu k existujúcemu spôsobu zabezpečenia tepla si zvolíte, musíte v prvom rade poznať dostupnosť predpokladaného paliva. Okrem počiatočnej investície treba zohľadňovať aj prevádzkové náklady.

Otázka sebestačnosti sa dostáva do popredia

Aktuálna neistota okolo ruského plynu a ceny za energie tlačia viac k spotrebiteľskej sebestačnosti, napríklad aj v podobe tepelného čerpadla. To získava teplo z okolitého prostredia a prevádza ho do obývaného objektu. V porovnaní s plynovým kotlom tepelné čerpadlo nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky na ventiláciu a odsávanie splodín. Navyše najnovšie čerpadlá okrem vykurovania zvládajú aj chladiť.

Na pohon kompresora tepelného čerpadla sa používa väčšinou elektrina, v menšej miere i zemný plyn. Tepelné čerpadlo môže využívať aj teplo, ktoré by sa inak strácalo pri vetraní. Ak si v dome inštalujete rekuperáciu, tepelné čerpadlo môže toto teplo zachytávať a použiť napríklad aj na ohrev vody.

Nevýhodou tepelných čerpadiel sú zatiaľ vyššie investičné náklady v porovnaní s ostatnými zariadeniami na výrobu tepla. Dobrou správou však je, že tento rok na ich kúpu môžete čerpať dotáciu, ktorú zastrešuje Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci projektu Zelená domácnostiam a sú aj oprávnenými nákladmi v projekte Obnov dom z Plánu obnovy.

Vykurovanie plynový kotol
Aktuálna neistota okolo ruského plynu a ceny za energie tlačia majiteľov domov cestou k spotrebiteľskej sebestačnosti. | Zdroj: iStock

Tepelné čerpadlá aj pre rekonštruované domy

Výkonové parametre tepelných čerpadiel sú v súčasnosti vhodné najmä pre novostavby, vývoj však smeruje aj k ich vyššiemu využívaniu v rekonštruovaných rodinných domoch. S ponukou čerpadiel vzduch-voda, ktoré sú vhodné pre modernizáciu vykurovania v starých budovách prišiel aj Viessmann.

„Je to vďaka inováciám, ako je chladivo mimoriadne šetrné k životnému prostrediu, patentovaná hydraulika a nová elektronická platforma s energetickým manažmentom. Zariadenia boli špeciálne vyvinuté na modernizáciu vykurovacích systémov v rodinných a bytových domoch,“ uvádza výrobca.

Používaním ekologického chladiva R290 (propán) dosahujú nové tepelné čerpadlá vysoké výstupné teploty až 70 °C, a to aj keď je vonkajšia teplota -10 °C. To znamená, že existujúce vykurovacie telesá možno zvyčajne naďalej používať. Inštalácia podlahového vykurovania nie je podmienkou, čím sú náklady na modernizáciu pod kontrolou.

Vykurovanie drevom a peletami

Ako ďalší zdroj tepla ľudia čoraz viac volia krby či kachľové pece. Zatiaľ čo krby sa viac využívajú ako sekundárny zdroj tepla, kachle je možné používať ako jediný zdroj vykurovania v celom dome. Za uplynulú vykurovaciu sezónu bol dopyt po krboch a krbových kachliach výrazne vyšší než v uplynulom roku. Vyššie predaje hlási viacero reťazcov, ale aj samotní výrobca krbových kachlí.

Podľa asociácie Česká peleta sa drevo ako palivo stáva záchrancom nízkoprijímových domácností hlavne na dedinách. Dopyt po kotloch, krboch, dreve a peletách narástol tento rok v Českej republike až štvornásobne. Vykurovanie drevom je najlacnejšie a má aj obrovskú výhodu, pretože sa jedno o lokálne palivo.

Vykurovanie peletami
Dopyt po peletách narástol v Českej republike až štvornásobne. | Zdroj: iStock

Podobne je tomu aj na Slovensku. „Nielen zo strany výrobcov a dodávateľov krbových kachlí a vložiek evidujeme zvýšený záujem o spotrebiče na pevná palivá. Dôvody sú dva – zvyšujúce sa ceny energií a vojna na Ukrajine. Ľudia chcú byť v prípade konfliktu sebestační,“ hovorí Pavel Ulrich zo spoločnosti Almeva, výrobcu a distribútora komínov.

Upozornil však aj na to, že z dôvodu veľkého vyťaženia v prípade odborných profesií sa často na nové krby a kachle čaká aj niekoľko mesiacov. Niektoré typy sú nedostupné úplne, preto sú ľudia nútení vyberať si z tých, ktoré sú aktuálne skladom. Nárast záujmu zaznamenali aj olejové radiátory a priamotopy.

Šetrenie vďaka inteligentným riešeniam

Neprehliadnuteľným trendom posledných rokov je vzrastajúci záujem o inteligentnú domácnosť, ktorá dokáže znížiť nielen spotrebu elektrickej energie, ale aj náklady spojené s kúrením. So šetrením sa dá vďaka termostatom a hlaviciam začať ihneď, a to aj bez veľkých investícií do zlepšenia tepelnoizolačných vlastností budovy alebo drahej výmeny vykurovacieho systému a kotla. Hlavica reaguje na teplotu v miestnosti a ovláda termoregulačný ventil, čím ovplyvňuje prietok vykurovacej vody.

„Na trhu je veľké množstvo produktov, ktoré za nás vedia efektívne riadiť spotrebu energie. V rámci kúrenia sú to iQtech Smart Life inteligentné termostaty a hlavice. Veľkým pomocníkom sú taktiež produkty pre zónové vykurovanie domácností, ktoré dokážu v rôznych modeloch ušetriť 20 % až 50 % spotreby energie,“ dopĺňa David Fuchs z firmy Agora DMT, ktorá na Slovensku distribuuje elektroniku značiek Honeywell, Siemens či Danfoss.

V staršom rodinnom dome môže ročná spotreba tepla na vykurovanie predstavovať viac ako 75 % z celkovej spotreby energie. Prvým krokom k možným úsporám je preto pravidelné sledovanie spotreby a nákladov na energiu. Tieto podklady oceníte pri navrhovaní závažnejších zásahov do vykurovacieho systému a po realizácii úsporných opatrení si môžete ľahko overiť, aký efekt vám priniesli.

Redakcia v spolupráci s Janou Naščákovou a SIEA