Elektromobil nabíjanie

Nabíjacie stanice pre elektromobily budú dostupné každých 60 kilometrov

Partneri sekcie:

Poslanci Európskeho parlamentu schválili nové predpisy, ktoré majú zabezpečiť viac alternatívnych čerpacích staníc pre autá a nákladné vozidlá aj jednoduché a ľahké nabíjanie.

Nové právne predpisy sú súčasťou balíka Fit for 55 v roku 2030, čo je plán EÚ na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990 a dekarbonizáciu dopravy.

Poslanci úspešne vyrokovali, že do roku 2026 sa budú musieť zaviesť elektrické nabíjacie parky pre automobily s výkonom minimálne 400 kW aspoň každých 60 km pozdĺž základnej siete TEN-T, pričom výkon siete sa do roku 2028 zvýši na 600 kW. Pre nákladné vozidlá a autobusy budú musieť byť k dispozícii nabíjacie stanice každých 120 km.

Tieto stanice by mali byť do roku 2028 nainštalované na polovici hlavných ciest EÚ a v závislosti od cesty by mali mať výkon 1 400 až 2 800 kW. Členské štáty musia zabezpečiť, aby boli do roku 2031 vodíkové čerpacie stanice pozdĺž hlavnej siete TEN-T rozmiestnené aspoň každých 200 km.

Používatelia vozidiel s alternatívnym pohonom budú vedieť ľahko zaplatiť na nabíjacích miestach (platobnými kartami alebo bezkontaktnými zariadeniami) a to bez potreby predplatného. Cena týchto „palív“ sa bude musieť zobraziť za kWh, kilogram alebo za minútu či jedno nabíjanie.

Databáza o alternatívnych palivách

Poslanci zároveň odsúhlasili, aby Komisia do roku 2027 vytvorila databázu EÚ s údajmi o alternatívnych palivách. Tá bude spotrebiteľom poskytovať informácie o dostupnosti, čakacích lehotách alebo cenách na jednotlivých čerpacích staniciach.

TEN-T je skratka pre transeurópsku dopravnú sieť – skladá sa z ciest, železníc, vnútrozemských vodných ciest, námorných trás, prístavov a letísk. Jej cieľom je lepšie prepojiť členské štáty EÚ. Mala by byť hotová v roku 2050 a jej základ už do roku 2030. V prípade cestnej dopravy je n Slovensku v pláne do tohto dátumu dobudovať diaľnice D3 a D1 po Košice.

Podľa Slovenskej asociácie pre elektromobilu (SEVA), sme k januáru 2023 mali na Slovensku 1 483 verejných nabíjacích bodov v 629 lokalitách, relatívne rovnomerne rozdelených po celej krajine. Medziročne sa tak počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 45% a počet lokalít o 46%.

Výraznejší rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily je podľa SEVA základom pre ochotu motoristov prejsť na nízkoemisné vozidlá.

Zdroj: Tlačové stredisko Európskeho parlamentu