kodan
Galéria(11)

Káva a jedlo zdarma aj prehliadka mesta. Kodaň odmení turistov za zelenšie správanie

Kodaň chce, aby sa turisti správali udržateľnejšie a preto spúšťa od polovice júla novú iniciatívu. Za rôzne atrakcie v meste bude môcť platiť pomocou opatrení šetrných voči klíme. Brali by ste takéto riešenie aj v slovenských mestách?

V hlavnom meste Dánska žije 602-tisíc obyvateľov, pričom 62 % z nich dochádza do práce na bicykli. Tých je údajne v meste 750-tisíc, čo je štyrikrát viac ako automobilov. Podľa indexu Global Destination Sustainability ide o tretiu najudržateľnejšiu destináciu na svete.

Kodaň v minulom roku prilákala až 12 miliónov turistov. Prieskumy hovoria, že 82 % z nich sa chce chovať udržateľnejšie, ale iba 22 % zmenilo svoje správanie. Mesto sa preto rozhodlo podporiť ich v environmentálnych aktivitách a motivovať ich rôznymi odmenami.

Ak sa budete nachádzať v Kodani od 15. júla do 11. augusta, môžete aj vy získať pitie zadarmo, bezplatne si požičať kajak, zúčastniť sa prehliadky mesta, navštíviť rôzne atrakcie alebo si dať vegetariánsky obed z lokálnych potravín. A to vďaka environmentálnemu projektu CopenPay, ktorý chce kompenzovať záťaž cestovného ruchu. Stojí za ním organizácia cestovného ruchu Wonderful Copenhagen.

Odmena za zber odpadu aj cestovanie verejnou dopravou

V rámci pilotného projektu budú turistické atrakcie v hlavnom meste ponúkať odmeny za aktivity ako zber voľne pohodeného odpadu, cestovanie verejnou dopravou, dobrovoľníctvo na mestských farmách alebo bicyklovanie po meste. Cieľom iniciatívy je takto inšpirovať návštevníkov k uvedomelým ekologickým rozhodnutiam.

Wonderful Copenhagen sa prostredníctvom CopenPay snaží motivovať turistov k udržateľnému správaniu a zároveň obohatiť  ich kultúrny zážitok z tejto destinácie. Návštevníci Dánskej národnej galérie môžu plastový odpad na wokshope premeniť na umelecké dielo. Odmenené budú aj jazdy verejnou dopravou či na bicykli do ikonickej kodanskej spaľovne s umelou zjazdovkou Copenhill na jej streche.

copenpay (1)
copenpay (1)
Wonderfull Copenhagen 2024 press photo
copenpay (6)
copenpay (1)
copenpay (2)
copenpay (3)
copenpay (4)

Ako to funguje?

Turisti môžu získať kredity za rôzne aktivity v programe. Na získanie prístupu k výhodám budú potrebovať dôkaz v podobe cestovného lístka na vlak alebo fotografie na ktorej bicyklujú, prípadne sa zúčastňujú na upratovaní.

„Je pre nás kľúčovou úlohou urobiť cestovanie trvalo udržateľným. A uspejeme len vtedy, ak preklenieme veľkú priepasť medzi túžbou návštevníkov konať udržateľne a ich skutočným správaním. Môže to znieť jednoducho, ale nie je to tak. Chceme, aby návštevníci robili vedomé, zelené rozhodnutia. Tento experiment je malým krokom k vytvoreniu nového spôsobu turistov a jedna z mnohých iniciatív, ktoré robíme, aby sme cestovanie urobili udržateľnejším,“ povedal o projekte Mikkel Aarø-Hansen, generálny riaditeľ spoločnosti Wonderful Copenhagen.

Projekt CopenPay bude spustený 15. júla a zapojí sa doň 24 atrakcií vrátane Národného múzea, Dánskej národnej galérie, Kodaňského múzea a lokálnych podnikov a služieb od predajcov zmrzliny až po požičovne bicyklov či kajakov.

Ak bude úspešný, mesto predĺži jeho fungovanie do konca roka. Primátorka Kodane Sophie Hæstorp Andersen zároveň dúfa, že inšpiruje aj iné mestá po celom svete, aby sa pustili do podobnej iniciatívy.