Lučenec

Lučenec plánuje na mestských budovách fotovoltiku. Nespotrebovaná energia pôjde do osvetlenia

Partneri sekcie:

Lučenec chce v tomto roku začať s rekonštrukciou verejného osvetlenia. Z projektu, na ktorý samospráva získala z Environmentálneho fondu úver vo výške viac ako štyri milióny eur, chce na mestské budovy inštalovať aj fotovoltické panely s batériovými úložiskami.

„Plánujeme umiestniť fotovoltiku aj s batériovými úložiskami napríklad na kino Apollo, Divadlo B. S. Timravy, futbalový štadión, zimný štadión a štyri materské školy, čím by sme znížili energetickú náročnosť týchto budov. Nespotrebovaná energia z batériových úložísk by bola nasmerovaná do osvetlenia,“ priblížila primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Zámer rekonštrukcie verejného osvetlenia v Lučenci odobrili poslanci mesta ešte v decembri 2022. Samospráva pôvodne uvažovala aj o obnove všetkých stĺpov a zemného vedenia. Rozsah projektu postupom času zmenila z dôvodu zníženia úverového zaťaženie mesta, investičných a prevádzkových nákladov či zvýšenia návratnosti investície.

Okrem fotovoltiky na mestských budovách tak bude projekt financovaný z Environmentálneho fondu zahŕňať obnovu vyše 3-tisíc kusov smart LED svietidiel, 56 betónových stĺpov verejného osvetlenia a 86 rozvodných skríň. Jeho súčasťou bude aj zavedenie smart systému, vďaka ktorému bude verejné osvetlenie v meste kontrolované a riadené elektronicky.

„Zmeny boli navrhnuté tak, aby nemali negatívny vplyv na úsporu spotreby elektrickej energie. Projekt bude realizovaný tak, aby sa dosiahlo splnenie technických noriem na osvetlenie komunikácií, bezpečnosti, krytia a iných požiadaviek týkajúcich sa elektrických častí sústavy,“ dodala hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.