Fotovoltika školy

Vo Vranove nad Topľou pribudne fotovoltika na troch základných školách

Mesto Vranov nad Topľou sa zapojilo do výzvy ministerstva životného prostredia, v ktorej uspelo a získalo tak pre školy nové energetické zariadenia na výroby elektriny zo slnečnej energie.

Tri základné školy vo Vranove nad Topľou získali finančné prostriedky na výstavbu fotovoltických zariadení. Celkovo preinvestujú viac ako 215-tisíc eur. Na strechách škôl pribudne dohromady viac ako 300 fotovoltických panelov.

Stane sa tak vďaka výzve Ministerstva životného prostredia SR z Operačného programu kvalita životného prostredia. Do nej sa mesto zapojilo na jar. Cieľom je zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na konečnej energetickej spotrebe.

Ako informovala hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková, nové energetické zariadenia na výrobu elektriny z obnoviteľného zdroja zo slnečnej energia budú osadené na strechách Základnej školy (ZŠ) Kukučínova, kde pribudne 100 fotovoltických panelov. Na streche budovy ZŠ Juh osadia 89 a na streche ZŠ Bernolákova ďalších 119 fotovoltických panelov.

„Umiestnené budú s 15-stupňovým sklonom s prispôsobením sa tvaru, geometrii a rozmerom strechy, prípadne iným prekážkam ako sú komíny, strešné okná, nadstavby, technológie a podobne. Osadenie panelov bude riešené pomocou nosných systémových hliníkových konštrukcií, ktoré budú uložené na streche budovy,“ doplnila Fedorňáková.