Debnenie vencov
Galéria(13)

Debnenie vencov

Partneri sekcie:

Súčasťou realizácie takmer každej hrubej stavby sú stužujúce vence. Keďže sú zvislé nosné konštrukcie vystavené značným ťahovým namáhaniam, základnou funkciou stužujúcich vencov je zabezpečiť nosné steny proti vybočeniu.

Použitím debniacich vencov sa okrem toho zabraňuje aj nerovnomernému sadaniu muriva a zároveň sa stužujú nosné steny, a to buď samostatne, alebo v spojení so stropnou konštrukciou. Vyhotovujú sa z monolitického železobetónu, ktorý sa vylieva do pripraveného debnenia. Jednou z efektívnych možností zhotovenia debnenia vencov je systém strateného debnenia na báze štiepkocementovej dosky.

Základnou surovinou na výrobu štiepkocementovej dosky je drevná štiepka z ihličnatého dreva (jedľa, smrek), ktorá tvorí až 89 % z jej celkového objemu. Ďalšími komponentmi sú cement a roztok vodného skla. Cement sa pridáva na dosiahnutie požadovanej pevnosti a súdržnosti materiá­lu. Roztokom vodného skla sa štiepkocementový materiál mineralizuje, a tým sa stabilizuje proti vlhkosti a zároveň sa zvyšuje jej odolnosť proti plesniam a hlodavcom.

Základom debnenia štiepkocementových vencov je doska WS s hrúbkou 35 mm.

Debnenie vencov možno použiť na akýkoľvek typ nosných stien – tehlové murivo, pórobetonové tvárnice, štiepkocementové tvárnice alebo železobetónové steny odlievané do systémového debnenia.

Tab. 1 Technické parametre vencovej dosky WS 35

Výhody použitia debnenia vencov :

  • jednoduchá, rýchla a variabilná montáž debnenia vencov s tepelnou izoláciu,
  • minimalizácia možného vzniku tepelných mostov,
  • fixovanie debnenia povrchovo upravenými sponami, ktoré umožňuje okamžitú betonáž,
  • jednoduché vytváranie rohov bez tepelných mostov,
  • krátky čas montáže.

Podľa realizácie debnenia vencov sa rozlišuje:

  • debnenie vencov so stropnou konštrukciou (obr. 1),
  • debnenie vencov bez stropnej konštrukcie (obr. 2).
debnenie,vence debnenie,vence
Obr. 1 Debnenie vencov so stropnou konštrukciou Obr. 2 Debnenie vencov bez stropnej konštrukcie

Debnenie vencov so stropnou konštrukciou
Na debnenie vencov stien obvodového plášťa sa používa debniaca doska s nalepenou tepelnou izoláciou (expandovaný polystyrén EPS 70) v troch základných hrúbkach – 80, 120 a 150 mm (obr. 3). Vďaka tepelnej izolácii sa podstatne obmedzuje možný vznik tepelných mostov obvodových vencových konštrukcií v mieste styku so všetkými typmi stropných konštrukcií (napríklad železobetónový monolitický rebrový strop ­VELOX, keramický strop Miako či spriahnutý nosníkový stropný systém PREMACO).

debnenie,vence debnenie,vence
Obr. 3, 4 Pripevnenie debnenia vencov stavebnými oceľovými sponami a následná montáž deb­nenia stropnej konštrukcie

K nosným stenám sa debnenie vencov pripevňuje stavebnými oceľovými sponami (obr. 3 a 4), ktoré fixujú vencové dosky k stene. Spony sa vyrábajú zváraním z ťahaného drôtu z ocele 11 343 s kruhovým priemerom 4 a 5 mm a spĺňajú minimálnu požadovanú pevnosť v ťahu 540 MPa. Sú povrchovo upravené protikoróznym nástrekom. Rozmery spôn sú variabilné – závisia od hrúbky nosnej steny a hrúbky vencovej dosky s tepelnou izoláciou.

Postup montáže debnenia vencov so stropnou konštrukciou
Výška vencových dosiek sa volí podľa výšky použitého venca alebo stropnej konštrukcie. Ich štandardná výška je do 250 mm. Debnenie vencov sa realizuje zásadne pred montážou stropnej konštrukcie. Montáž je veľmi jednoduchá, prebieha v troch krokoch (obr. 5):

  1. Na vencovú dosku sa do pripravených zárezov osadia vencové spony. Počet vencových spôn je 5 ks/2 bm.
  2. Vencová doska sa osadí sponami na nosnú stenu.
  3. Vencová doska sa zarovná a na spoji s ďalšou doskou sa zaistí zápustkami alebo klincom.

Bežný meter debnenia možno zrealizovať za dve minúty.

debnenie,vence
Obr. 5 Postup montáže debnenia vencov so stropnou konštrukciou

Pri vytváraní rohov je nevyhnutné tepelnú izoláciu na jednej z vencových dosiek odrezať o hrúbku vencovej dosky tak, aby obe dosky v rohu do seba dokonale zapadli. Spoj vencových dosiek v rohoch sa rovnako spevňuje zápustkami alebo klincami.

Po montáži debnenia vencov nasleduje montáž stropnej konštrukcie. Do vzniknutého priestoru medzi vencom a stropnou konštrukciou sa vkladá vodorovná výstuž stužujúceho venca. Vence sa súčasne so stropnou konštrukciou zalievajú betónovou zmesou predpísanej triedy (najčastejšie betón triedy C16/20) tak, aby sa zaručilo minimálne krytie výstuže 20 mm.

Vencové dosky sa dodávajú pri hrúbke nosných stien od 240 mm.

Najčastejšie chyby pri realizácii:

  • nedodržanie predpísaného počtu spôn 5 ks/2 bm, ktoré pri betonáži môže spôsobiť vytlačenie vencovej dosky,
  • nedodržanie, respektíve opomenutie zarovnania jednotlivých vencových dosiek a ich následné spojenie zápustkami alebo klincami, ktoré môže spôsobiť nerovnosť vencov,
  • nesprávne zrealizovaný roh – roh sa nedá spevniť zápustkami alebo klincami, ak sa neodreže tepelná izolácia na jednej z dosiek v hrúbke vencovej dosky. Táto chyba môže pri betonáži zapríčiniť aj vytlačenie rohu debnenia.

debnenie,venceDebnenie vencov bez stropnej konštrukcie
Stužujúce vence bez stropnej konštrukcie možno zhotoviť obojstranným strateným debnením, do ktorého sa vkladá vodorovná výstuž s následnou betonážou (obr. 6). Na zhotovenie obvodových konštrukcií sa používa debnenie v kombinácii s tepelnou izoláciou, ktorou je rovnako ako v prípade debnenia vencov so stropnou konštrukciou expandovaný polystyrén EPS 70 v troch základných hrúbkach, a to 80, 120 a 150 mm (obr. 8). Jeho použitím sa podstatne obmedzí možný vznik tepelných mostov.

Pri montáži obojstranného debnenia stien sa na fixáciu vencových dosiek po­užívajú dva typy spôn:

  • obojstranné osadzovacie spony, ktorými sa vencové dosky pripevňujú k nosnej stene,
  • jednostranné ukončovacie spony, ktorými sa po vložení vodorovnej výstuže do vencov prepoja horné okraje vencových dosiek a vytvoria tak kompaktné debnenie pripravené k betonáži.

Postup montáže debnenia vencov bez stropnej konštrukcie
Výška debnenia vencov závisí od statického návrhu konštrukcie venca; štandardná výška vencových debniacich dosiek je do 250 mm. Šírka debnenia je zvyčajne totožná so šírkou nosnej steny. Montáž prebieha v piatich krokoch (obr. 7):

  1. Na spodnú časť vonkajšej vencovej dosky sa nasadia obojstranné osadzovacie spony v počte 5 ks/2 bm. Následne sa vonkajšia vencová doska osadí na nosnú stenu.
  2. Vnútorná vencová doska sa nasunie do obojstranných spôn. Zárezy na doskách musia byť vždy na hornej strane vencovej dosky, nie pri nosnom múre.
  3. Armatúra venca sa vloží do priestoru medzi dvomi vencovými doskami.
  4. Jednostranná spona sa osadí do pripravených zárezov na hornej strane vencových dosiek – do každého zárezu jedna sponu.
  5. Vyrovnanie debnenia, po ktorom nasleduje betonáž betónovou zmesou predpísanej triedy tak, aby sa zaručilo minimálne krytie výstuže 20 mm.

Bežný meter obojstranného debnenia vencov možno zrealizovať za štyri minúty.

debnenie,vence
Obr. 7 Postup montáže debnenia vencov bez stropnej konštrukcie

K osadenému debneniu sa vo vodorovnom smere pridávajú ďalšie vencové dosky z vonkajšej aj vnútornej strany. Každý spoj medzi jednotlivými doskami sa zaisťuje zápustkami do dreva alebo klincom cez hranu dosky.

Vencové dosky sa ľahko opracovávajú, takže sa z nich dajú vytvoriť rôzne tvarové dispozície. Používajú sa pri hrúbke nosných stien od 240 mm.

Pri vytváraní rohov platia rovnaké zásady ako pri debnení vencov so stropnou konštrukciou.
Najčastejšie chyby pri realizácii:

  • nedodržanie predpísaného počtu spôn 5 ks/2 bm, čo pri betonáži môže v dôsledku tlaku betónu roztlačiť vencové dosky,
  • nedodržanie, respektíve opomenutie zarovnania jednotlivých vencových dosiek a ich následné spojenie zápustkami alebo klincami, čo môže spôsobiť nerovnosť vencov,
  • nesprávne zrealizovaný roh.

debnenie,venceDebnenie vencov lepené na murivo PUR penou
Na debnenie vencov lepením na murivo nízkoexpanznou PUR penou (obr. 8) sa používajú štiepkocementové dosky WS 50 s hrúbkou 50 mm (R = 0,45 m2 . K/W). Tento spôsob sa používa pri stužujúcich vencoch so zložitou vodorovnou výstužou. Výhodou lepenia PUR penou je vysoká rýchlosť montáže a univerzálnosť – metóda je vhodná na všetky typy muriva. Montáž debnenia vencov lepením je možná do výšky venca 220 mm.

Postup montáže
Debnenie vencov lepením sa realizuje vždy pred uložením vencovej výstuže. Pred začatím prác musí byť podkladové murivo dôkladne očistené od prachu a nečistôt. Následne sa na murivo nastrekne PUR pena po celej dĺžke debniacej dosky. Po osadení sa doska vyrovná a nechá sa zatuhnúť. Čas tuhnutia je určený výrobcom PUR peny. Pred osadením ďalšieho kusa debnenia sa nanesie pena aj na čelo poslednej dosky. Rohy debnenia musia byť po montáži spojené zápustkami do dreva alebo klincami. Po vytvrdnutí montážnej peny sa do venca vloží výstuž a nasleduje betonáž betónom predpísanej triedy vrátane vibrovania.

TEXT: Ing. Peter Turan
FOTO: VELOX-WERK

Ing. Peter Turan je manažérom predaja pre SR firmy VELOX-WERK, s. r. o.

Clánok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.