image 68321 25 v1
Galéria(15)

Mrakodrapy s inteligentnými „slnečníkmi“

Partneri sekcie:

Abu Dhabi, hlavné mesto Spojených arabských emirátov, od roku 2012 zdobí dvojica veží Al Bahar. Tieto 25-podlažné veže stoja pri východnom vjazde do mesta. Prvá z nich slúži ako sídlo investičnej spoločnosti Abu Dhabi Investment Council a druhá patrí banke Al Hilal. Obe veže stoja samostatne, rozsiahlu vstupnú halu majú však spoločnú.

Aedas8
Aedas9
1
2
3
4
Aedas
Aedas1

Za týmto obrovským projektom stojí spoločnosť Aedas Architects. Tá s cieľom vytvoriť tento tvar veží aplikovala princípy geometrickej kompozície odvodené z tradičnej islamskej architektúry. Využívanie geometrických tvarov v kompozícii je totiž pomerne výraznou črtou islamskej architektúry po celé storočia. Veže majú tvar valcov s kruhovým prierezom, ktorý však nie je po celej výške rovnaký. V spodnej a vrchnej časti veží je zúžený a v strede mierne rozšírený. Tento tvar bol optimalizovaný tak, aby poskytoval najväčší objem priestoru pri najmenšej ploche povrchu a zároveň z dôvodu minimalizácií plochy vystavenej slnku, ktoré dokáže v byť v týchto končinách intenzívne. Na streche oboch veží sú osadené fotovoltické panely a je zošikmená tak, aby sa využilo čo najviac slnečnej energie.

Abu Dhabi leží v oblasti s veľmi teplými klimatickými podmienkami. Teplota môže počas letných dní dosahovať až 45 °C, čo nie je pre moderné stavby so zasklenými fasádami ideálne. Preto sú budovy väčšinou vybavené klimatizáciou, ktorá dokáže spotrebovať veľa energie. Tomuto problému čelili aj ľudia z tímu Aedas Architects. Snažili sa pristupovať k návrhu s ohľadom na trvalú udržateľnosť a minimalizovať tak energetické nároky budovy. Brali si príklad z tradičných výplní okien „mashrabiya“, typických pre arabskú architektúru, ktoré plnia funkciu tienidla.

Výsledkom ich práce je inteligentná, počítačom riadená clona, pripevnená na konštrukciu fasády takmer po celom obvode (okrem severnej strany). Tento štít je vytvorený z radu priesvitných prvkov pripomínajúcich dáždniky, ktoré sa otvárajú a zatvárajú v závislosti od pohybu slnka tak, aby zakryli fasádu pred jeho priamym žiarením. Každý tento prvok sa skladá z teflónových (polytetrafluoretylénových) panelov, ktoré sú riadené lineárnym pohybom plynového piestu. Na celom zariadení sú osadené snímače, ktoré v prípade silného vetra alebo zamračeného počasia otvoria túto clonu. Tento systém tienenia má význam aj z hľadiska regulácie denného svetla. Napriek veľkej ploche clony dokáže vďaka priesvitným teflónovým panelom prepustiť časť svetla, čím znižuje závislosť od umelého osvetlenia a zabezpečuje s tým spojenú menšiu spotrebu energie.

Tradičná arabská architektúra sa dlhé roky vyvíjala tak, aby pomáhala miestnym obyvateľom prežiť v extrémnych poveternostných podmienkach. Veže Al Bahar príkladom toho, ako sa dajú využiť najnovšie technológie, a zároveň možno zachovať kultúrnu integritu prostredia.

Text: Peter Rypák
Foto: Aedas Architects, Christian Richters