centrala rossignol
Galéria(15)

Centrála Rossignol

Partneri sekcie:

Globálna centrála jedného z najväčších výrobcov lyží a lyžiarskeho vybavenia nemohla vyzerať ako stereotypná kancelárska budova. Jej prepojenie s prírodou, horami a snehom sa priamo ponúkalo, aby ho odtlačili do jej formy. Stavba v regióne Rhône-Alpes tak odráža okolité vrcholky, navyše, poskytuje tvorivé prostredie na vývoj vybavenia pre vrcholových športovcov.

12 rossignol  cptr 3  100t  big image
06 4   escaliermarie clrin big image
11 img 2753   t12c big image
10 rossignol  pl2  200t  big image
09 rossignol  pl0  200t  big image
08 rossignol  pl1  200t  big image
07 18   restaurantmarie clrin big image
01 25a   rue int+ieureandr+morin big image
Stále väčšie územie divokej prírody – ak vôbec môžeme o divočine hovoriť – je ohrozené rozrastajúcimi sa mestami a novými stavbami, hoci niektoré z nich sú architektonické skvosty. Povojnové sny o tom, že architektúra môže pretvoriť krajinu tak, aby slúžila človeku a potom ju opäť integrovať do prírody, treba dnes prehodnotiť. Mnohí historici architektúry, ale aj samotní architekti sa o to pokúšajú. Objavuje sa napríklad termín genetická architektúra, architektúra vychádzajúca z genetických algoritmov. Na ich základe by sme mohli vytvárať vedecky formovanú architektúru podľa princípov morfogenézy v prirodzenom svete.

Ambíciu vytvoriť analógiu prirodzene vznikajúcim tvarom hôr a snehových závejov mali aj architekti z francúzskej kancelárie Hérault Arnod Architectes v prípade sídla spoločnosti Rossignol. Budova stojí uprostred dokonale rovnej planiny obklopenej horami v poľnohospodárskej oblasti pri diaľnici z Lyonu do Grenoblu. Jej architektúra akceptuje špecifikum tohto miesta a nie je ani tak vysoká ako skôr rozľahlá. Už z diaľky však nezaprie, že má asi blízko k vrcholkom hôr, lebo jej strecha nápadne pripomína obrys alpských hrebeňov.

I keď sa architekti nechali viesť okolitou panorámou hôr, zjazdovkami a ľadovcom, stavba nie je doslovným postmodernistickým prevedením funkcie do formy. Naopak. Jej organický tvar je prekvapujúco minimalistický, a zároveň rafinovaný. Skôr naznačuje, než zobrazuje. Možno aj vďaka tomu zapadá do okolitej krajiny a pôsobí veľmi nenápadne. O to väčšie prekvapenie návštevníka čaká, keď príde bližšie.

Pod jednou strechou
Rozsiahla strecha pokrýva tri typy priestoru – výrobný závod na jednej strane, ďalej kancelárie, výskumné a dizajnérske oddelenie na strane druhej a nakoniec priechod medzi týmito dvomi priestormi, ktorý je v rozšírenej časti zakončený showroomom.

Na strane otočenej k diaľnici fasáda plynule nadväzuje na strechu, ktorá najprv stúpa k najvyššiemu bodu, aby opäť zostúpila na juhozápadnej strane cez kancelárske priestory. Tam je prekladaná terasami s vysadenými brezami, ktoré umocňujú dojem prepojenosti architektúry a prírody. Ako sa mení a rastie príroda, môže rásť aj architektúra. Architekti už od začiatku počítali s procesom rastu, a preto v prípade budúceho rozšírenia stavby bude môcť strecha plynulo nadviazať na prístavbu bez narušenia rovnováhy a identity projektu.

Na najvyššej úrovni sa strecha otvára do krajiny veľkou zasklenou stenou, za ktorou je jedáleň pripomínajúca reštauráciu, ktorá sa nachádza na lyžiarskom svahu. Z jedálne je panoramatický výhľad na oblohu aj hory. Priľahlá veľká strešná terasa je k dispozícii na obed pod šírym nebom, chránená pred hlukom z diaľnice.

Nielen forma
Na vonkajšie opláštenie boli použité iba dva materiály: drevo (prírodný modročervený smrek) a sklo. Konštrukcia vyrobená z ocele je ako organická kostra, ktorá naznačuje tvar s jeho mnohými prehýbanými plochami.

Budova je navrhnutá tak, aby sa minimalizoval jej dosah na životné prostredie. Interiér je dobre izolovaný a chránený pred letným slnkom drevenou strechou, pričom teplo vyrobené dielenskými strojmi sa opäť vracia do tepelnej siete. Kancelárie sa prirodzene vetrajú pomocou automaticky otvárateľných okien. Súlad s prírodou tak vytvára nielen forma, ale aj šetrné zaobchádzanie so zdrojmi.

CENTRÁLA ROSSIGNOL
Miesto: Saint Jean de Moirans
Autor: Hérault Arnod Architectes
Investor: Skis Rossignol SAS
Súťaž: 2006
Realizácia: 2009
Plocha: 11 572 m2

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO:  ANDRÉ MORIN, MARIE CLÉRIN

Článok bol uverejnený v časopise ASB.