image 68134 25 v1
Galéria(16)

CE.ZA.AR 2014: Slovenská architektúra ide hore

Galavečer o architektoch a architektúre – to bol nosný koncept slávnostného vyhlásenia výsledkov večer 8. októbra v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Tento leitmotív vyčistil program od príkras v podobe hudobných či speváckych čísiel, takže jediným nearchitektonickým elementom bola moderátorská dvojica Adela Banášová a Matej Sajfa Cifra. Obaja už majú s „architektonickým“ moderovaním skúsenosti, ich vstupy boli nielen k veci, ale aj vtipné, ostatne architekti k humoru s nadhľadom nemajú ďaleko. O krajší imidž súťaže sa postarala autorka grafického konceptu Ľubica Segečová.

08 vitazi rh DSC 3461
I. Prezentacna foto
I. Prezetacna foto
II.
III.
I. Prezentacna foto 1
III.g
II.A

Titluné foto: Laureáti cien CE.ZA.AR 2014. Zľava: Lukáš Kordík, Martin Kusý ml., Štefan Polakovič, Peter Jurkovič, Irakli Eristavi a Milan Beláček.

Na dobrú náladu majú architekti dôvod, predseda poroty Osamu Okamura vyzdvihol kvalitu slovenskej architektúry, rovnako tak aj ďalší zahraniční porotcovia a hostia, ktorí odovzdávali ceny. Štefan Polakovič sa po cenu otočil hneď dvakrát a poznamenal, že dobrou správou je aj silná generácia mladých architektov, ktorí sú pre starších kolegov zdravou konkurenciou. Ďalším príjemným prekvapením, ktoré sa zrejme dalo čakať, boli dve ceny pre košický Kulturpark. Okrem kvalitnej architektúry, na ktorej sa podieľal tím pod vedením Irakliho Eristaviho, zavážil aj fakt, že tento projekt vzišiel z verejnej súťaže návrhov a dočkal sa výnimočnej realizácie. Apel na väčší počet súťaží pre architektov zaznel aj z úst predsedu poroty. Zvýšia sa tým šance na realizáciu kvalitnej architektúry, čo kultivuje prostredie, čiže aj ľudí, ktorí v ňom žijú.
Tento rok sa do súťaže prihlásilo 101 stavieb. O cenách rozhodovala medzinárodná odborná porota v zložení:
Marlies Breuss (architektka, Rakúsko)
Maxime Enrico (architekt, Francúzsko)
Martin Jančok (architekt, Slovenská republika)
Osamu Okamura (architekt, Česká republika)
Ivan Ostrochovský (producent, režisér, Slovenská republika)
Yan Roche (architekt, Francúzsko)
Peter Vitko (architekt, Slovenská republika)

Exteriér

Kasárne Kulturpark Košice
Pôvodne uzavretý vojenský komplex sa zmenil na otvorený mestský priestor, ktorý umožňuje rôznorodé organizované aj individuálne aktivity. Architektom sa podarilo vytvoriť kultivované prostredie plné originálnych a kvalitných detailov, ktoré oslovujú všetkých návštevníkov Kulturparku.
Autori: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Gabriel Boženík, Marcel Benčík, Milan Vlček, Silvia Šillová
Foto: Robo Kočan, Jaroslav Vaľko, Ján Tekeľ

Rekonštrukcia a obnova budov

Rekreačný dom v Partizánskej Ľupči
Historický dom z prelomu 17. a 18. storočia sa nachádza v zástavbe liptovskej obce tzv. cieňového typu. V roku 2006 ho získali noví majitelia, ktorí ho adaptovali na rekreačné účely. Keďže architekt sa stal investorom vlastnej stavby, mohol si „užiť“ proces výstavby z oboch strán. Všetky nové časti (dvere, okná) sú navrhnuté tak, aby súzneli s atmosférou domu a aby zároveň bolo zjavné ich ukotvenie v súčasnosti.
Autor: Martin Kusý ml.
Foto: Andrej Šutej, Sergej Michalič, Matej Michalko, Lukáš Kordík, Martin Kusý ml.

Bytové domy

Panelák v Rimavskej Sobote
Rekonštrukcia nenápadne reaguje na svoje bezprostredné okolie a otvára bytový dom zvnútra von. Výrazným prvkom fasády sú zavesené oceľové balkóny s veľkorysými rozmermi 2 × 2 metre, aby sa na ne pohodlne zmestil stôl so štyrmi stoličkami. Veľký dôraz je kladený na spoločné priestory domu. Dom pôvodne zložený z identických 2-izbových bytov ponúka po zmene pestrú paletu 2-, 3- a 4-izbových bytov.
Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Peter Jurkovič, Roman Halmi, Jana Benková, Ivan Príkopský, Katarína Príkopská
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma, gutgut

Rodinné domy

IST – rodinný dom Čunovo
Architekti navrhli domček, ktorý vychádza z ľudovej architektúry a súčasne je moderný. Jednoduchý, priestorovo aj technologicky úsporný dom nadväzuje na historické korene slovenskej ľudovej architektúry, ktorá bola charakteristická tým, že sa prispôsobovala svojmu prostrediu. Vznikol „urban-rural“ dom, kombinujúci prvky rurálneho staviteľstva so súčasnými priestorovými a estetickými trendmi bývania.
Autori: Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Štefan Polakovič
Foto: Peter Jurkovič

Občianske a priemyselné budovy

Kasárne Kulturpark Košice
Kulturpark je dôkazom, že nie každú historickú, industriálnu či vojenskú stavbu treba zbúrať. Treba vyzdvihnúť mimoriadne citlivý prístup architektov. Ich moderné zásahy sa držia v úzadí a nechávajú maximálne vyznieť pôvodné konštrukcie a dispozície. Kulturpark v Košiciach je výnimočná stavba.
Autori: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Gabriel Boženík, Marcel Benčík, Milan Vlček, Silvia Šillová
Foto: Robo Kočan, Jaroslav Vaľko, Ján Tekeľ

Interiér

LOFT v centre Bratislavy
„Tento byt je viac scénou než bytom samotným,“ hovorí jeden z autorov LOFTU v centre Bratislavy Lukáš Kordík. Ide o otvorený v priestor, ktorý v sebe kombinuje časti starej a novej dispozície, stavia ich vedľa seba, spája ich, dáva im novú funkčnosť. Vo svojej podstate je návrh architektov, ktorý zapája aj očistené materiály pôvodných konštrukcií, veľmi jednoduchý.
Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Samuel Zeman, Jana Benková
Foto: Peter Čintalan, gutgut

Cena verejnosti

Cyklomost slobody Schlosshof,
Bratislava-Devínska Nová Ves
Z viac ako 55-tisíc platných hlasov vzišiel jednoznačný víťaz Ceny verejnosti. Most spája dva brehy, dve krajiny, vytvára jeden svet pre všetkých. Originálna konštrukcia a výborné zakomponovanie do krajiny je to, čo dokáže oceniť nielen odborník, ale každý cyklista či ten, kto sa cez Cyklomost slobody len vyberie na prechádzku.
Autor: Milan Beláček
spolupráca: Zoltán Agócz, Ľuboš Rojko
spolupráca na 3D vizualizácii: Igor Ščipák
foto: Milan Beláček

Text: Mária Nováková