Tepelné čerpadlo

Pripravuje sa ďalší skupinový nákup, tento raz tepelných čerpadiel

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov pripravuje v poradí druhý kolektívny nákup. Po prvom skupinovom nákupe fotovoltiky sa tentokrát zameria na tepelné čerpadlá.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) na prelome minulého a tohto roka prijímala registrácie do prvého skupinového nákupu fotovoltiky. Kolektívny nákup fotovoltických zariadení s inštaláciou pre domácnosti bol určený majiteľom rodinných domov z celého Slovenska. Na základe kampane prijala 431 dotazníkov so záujmom o inštaláciu, dodávatelia vykonali 168 obhliadok a bolo podpísaných 50 zmlúv na inštaláciu.

Zapojeným domácnostiam chce tento raz umožniť nákup a inštaláciu kvalitného tepelného čerpadla typu vzduch-voda ako efektívneho vykurovacieho zariadenia pre rodinné domy.

„Našim hlavným cieľom je pomôcť domácnostiam investovať do energeticky efektívnych technológií a obnoviteľných zdrojov energie. Spotrebiteľom chceme uľahčiť prístup k obnoviteľným zdrojom – za prijateľnú cenu a na základe spoľahlivých informácií. Inštalácie by zazmluvnení dodávatelia mali realizovať v období máj až november 2023,“ informovala S.O.S. na svojej stránke.

Domácnosti sa do nákupu budú môcť zapojiť registráciou na webovej stránke. Do ponuky nákupu budú zahrnuté len tie zariadenia, ktoré získali veľmi dobré hodnotenie v nezávislom teste akreditovaného laboratória. Kolektívna kampaň má domácnostiam pomôcť investovať do technológií a prekonať prekážky ako vysoké počiatočné náklady, nedostatok informácií či nedôvera.

Nákup je aktivitou európskeho projektu CLEAR-X: Spotrebitelia lídrami energeticky ambicióznej reakcie. Paralelne sa realizuje v Bulharsku, Litve, Severnom Macedónsku, Slovinsku, na Cypre a na Slovensku. Projekt financuje výskumno-inovačný program Európskej únie Horizont 2020.

Aktualizácia: Majiteľom rodinných domov, ktorí majú o tepelné čerpadlo vzduch-voda záujem, sa po bezplatnej registrácii zobrazia dve ponuky vybraného dodávateľa a modely, ktoré sú v rámci skupinového nákupu so zľavou 25 %. Dodávateľ v rámci skupinového nákupu garantuje dodanie a inštaláciu systému do troch mesiacov po podpise zmluvy, teda ešte pred začiatkom ďalšej vykurovacej sezóny, pre 100 ks zariadení. Počet čerpadiel za výhodnú cenu je obmedzený. Registrácia je otvorená do 30. júna 2023.