Skupinový nákup fotovoltiky

Skupinový nákup fotovoltiky sa predlžuje do konca januára: Výhodou je garancia inštalácie

Partneri sekcie:

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) od októbra minulého roka prijímala registrácie do skupinového nákupu fotovoltiky. Možnosť prihlásiť sa predĺžila do konca januára 2023 s garanciou inštalácie do štyroch mesiacov.

Ak uvažujete o fotovoltike a chcete mať garanciu, že vám ju inštalujú ešte toto leto, máte posledné 2 týždne na to, aby ste sa registrovali do prvého skupinového nákupu na stránke www.spolocnenakupy.sk. S.O.S. upozorňuje, že k dispozícii je obmedzený počet otestovaných fotovoltických zariadení.

„Veľkou výhodou je, že dodávatelia domácnosť navštívia hneď a inštaláciu garantujú najneskôr do štyroch mesiacov od súhlasného stanoviska distribučnej spoločnosti, čo vôbec nie je v súčasnosti samozrejmosťou,“ informovala Petra Čakovská, koordinátorka projektu.

Na výzvu doteraz registráciou zareagovalo 1 788 záujemcov a dve dostupné ponuky oslovili vyše 550 majiteľov rodinných domov. „Do 15. januára naši dodávatelia zrealizovali fyzicky už vyše 140 obhliadok a ďalších viac ako 130 návštev domácností plánujú v priebehu januára 2023,“ doplnila.

Registrovaným spotrebiteľom sú k dispozícii dve ponuky na nákup a inštaláciu fotovoltických zariadení, a to panely značiek LONGI a JA SOLAR. Tie získali v nezávislých spotrebiteľských testoch vysoké hodnotenie.

Fotovoltické riešenia na kľúč sú v rámci skupinového nákupu dostupné už od 900 € za 1 kWp, podľa inštalovaného výkonu fotovoltickej elektrárne, typu meniča a zohľadnenia výšky dotácie. V cene je zahrnutý nákup materiálu, inštalácia a príprava na pripojenie do siete.

Súčasťou jedného riešenia je vysokokvalitný asymetrický menič, ktorý umožňuje zapojenie fyzickej batérie ihneď alebo kedykoľvek v budúcnosti. A tiež inteligentný elektromer, ktorý v kombinácii s týmto asymetrickým meničom umožní domácnosti využiť až 100% vyrobenej elektriny.

V rámci druhej ponuky dodávateľ ponúka pomoc pri zabezpečení virtuálnej batérie a fotovoltický systém, ktorý zabezpečí dlhodobo stabilnú výrobu elektrickej energie s minimálnou degradáciou panelov.

Špeciálnou výhodou skupinového nákupu je aj pomoc oboch dodávateľov pri získaní dotácie z programu Zelená domácnostiam vo výške zodpovedajúcej ich inštalovanému výkonu (500 eur/1 kWp, maximálne však 1 500 eur) pre všetky domácnosti okrem Bratislavského kraja.

Spoločný nákup sa uskutoční v rámci projektu CLEAR-X, ktorý je pravidelnou aktivitou mnohých európskych spotrebiteľských organizácií. Prináša výhody a benefity pre združených spotrebiteľov a podporuje ho Európska komisia. Projekt CLEAR-X je financovaný z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, red