Strom roka
Galéria(16)

Poznáme najzaujímavejšie stromy Európy, dub z Lozorna skončil v súťaži na druhom mieste

Majestátny Dračí dub z Lozorna, ktorý reprezentoval Slovensko v súťaži Európsky strom roka, získal viac ako 18-tisíc hlasov, vďaka ktorým sa ocitol na stupienku víťazov a pýši sa striebornou medailou.

Prvé miesto v súťaži si vyslúžil Dub Fabrykant z Poľska, tretie miesto obsadila jabloň z Ukrajiny. Na druhom mieste skončil sedemstoročný Dračí dub zo Slovenska, ktorý dostal svoje pomenovanie vďaka mohutnosti a výzoru. Pripomína totiž sediaceho draka.  V jeho okolí však aktuálne prebieha ťažba dreva. 

„Dračí dub je prvým finalistom zo Slovenska, ktorému sa podaril takýto úspech. Kľúčom k nemu bola jednoznačne angažovanosť aktívnych ľudí, komunita okolo stromu a silná kampaň, ktorá sa darila počas celého hlasovania. Stromu sa dostávalo dostatočnej pozornosti médií a svojim príbehom nezlomnosti si získal srdcia ľudí nielen na Slovensku, ale ak naprieč celou Európou,“ komentovala umiestnenie Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Tá organizuje anketu Strom roka na Slovensku.

Poland ETY2023 credit Jakub Kubka
Slovakia ETY2023 credit Tibor Vegh
Ukraine ETY2023 credit Shutterstock
Italy ETY2023 credit Giant Trees Foundation
Portugal ETY2023 credit Jsantos
Spain ETY2023 credit AytoColindres
United Kingdom ETY2023 Aidan Champion
France ETY2023 credit Emmanuel Boitier

„Cez príbehy stromov lepšie pochopíme, čo sa v našej krajine deje, čo ich ohrozuje, čo im prospieva a nachádzame efektívne riešenia na podporu stromov a života s nimi spätého. Pestovanie pozitívneho vzťahu k stromom a ich ochrane nám pomáha nájsť spôsoby, ako byť v súlade so živou planétou,“ povedal Michal Wiezik, poslanec Európskeho parlamentu, ktorý zároveň drží záštitu nad súťažou Európsky strom roka.

Príbeh víťazného duba z Poľska

Víťazný dub letný (Quercus robur l.) má 180 rokov a nachádza sa v meste Łódź. Je jedným z pôvodných stromov v Poľsku a predstavuje symbol dlhovekosti a múdrosti. Svojím jedinečným tvarom láka návštevníkov do parku Klepacz v treťom najväčšom meste Poľska. Jedna z vetiev má tvar písmena S a viac ako 20 metrov. Klenba koruny dosahuje pôsobivých 33 metrov. Na jar môžete obdivovať zafírové lúky v okolí duba, plné modravky žiarivej a scilovky sibírskej, ktoré dotvárajú pohľad na ušľachtilý strom.

Európsky strom roka je súťaž, ktorá upriamuje pozornosť na vzácnosť a dôležitosť stromov ako prírodného a kultúrneho dedičstva Európy a zároveň vyzdvihuje ich environmentálnu dôležitosť v celom ekosystéme. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, ktorý je zakorenený v životoch a v komunite, ktorá strom obklopuje. Každoročne sa do nej zapája 16 krajín z európskeho kontinentu.

Nadácia Ekopolis, red