Mestská zeleň dotácie

Na výsadbu verejnej zelene pôjde 60 miliónov eur, pomôžu v boji s tropickými horúčavami

Negatívne dopady zmeny klímy môže zmierniť viac zelene v mestách a obciach. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyčlenilo 60 miliónov eur, ktoré budú smerovať do verejnej zelene.

„Klimatická zmena je tu a jej dôsledky pociťujeme všetci, a preto musíme hľadať riešenia, ako sa tejto novej situácii prispôsobiť. Ľudia v mestách a obciach potrebujú oveľa viac zelených oáz, kde nájdu osvieženie, a ktoré ochladia vzduch, udržia viac vlahy a prečistia ovzdušie. Preto pomáhame zelenej premene našich miest a obcí, a na podporu verejnej zelene a na klimatické opatrenia sme z regionálneho programu IROP vyhlásili už dve výzvy. Vďaka nim podporíme desiatky užitočných zelených projektov po celom Slovensku,“ uviedol štátny tajomník ministerstva investícií a regionálneho rozvoja Dušan Velič.

Ako dodal, prvú vlaňajšiu výzvu pre obrovský záujem navýšili z pôvodných 19 miliónov na viac ako 46 miliónov eur. Vďaka tomu mohli podporiť 76 zazmluvnených zelených projektov v mestách a obciach. Rovnako veľký záujem bol aj o druhú výzvu za viac ako 13 miliónov eur, do ktorej dostali 144 žiadostí o podporu a tie vyhodnocujú.

Šancu uspieť vo výzvach mali projekty od revitalizácie verejných parkov a výsadby nových stromov po zeleň vo vnútroblokoch sídlisk, budovanie komunitných záhrad alebo zelených striech. Podpora je určená aj na opatrenia na zníženie hluku, budovanie jazierok a revitalizáciu malých vodných tokov, ale aj na zberné systémy odpadovej a dažďovej vody.

Zeleň v boji s klimatickou krízou

Projekty mohli predkladať obce a mestá, kraje, organizácie štátnej správy, vysoké školy, mimovládne organizácie, taktiež spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, Národná diaľničná spoločnosť a Slovenská správa ciest.

Výrazné sucho v súčasnosti postihlo už viac ako polovicu Slovenska, viaceré obce začali šetriť pitnou vodou a vedci dlhodobo varujú, že prejavy klimatickej krízy sa budú ešte zhoršovať. Podľa klimatológov SHMÚ sa na Slovensku zvyšuje priemerná ročná teplota približne dvakrát tak rýchlo ako na globálnej úrovni. Od polovice minulého storočia sa zvýšila približne o 2 °C.

Práve stromy v mestách dokážu znižovať teplotu ovzdušia o dva až osem stupňov Celzia a tlmiť takzvaný efekt mestského tepelného ostrova. Veľké stromy dokážu absorbovať 150 kilogramov oxidu uhličitého ročne a pomáhajú tak zmierňovať dopady klimatických zmien. V mestách s vysokou mierou znečistenia tak výrazne prispievajú k lepšej kvalite ovzdušia.

„Aj na prvý pohľad drobné opatrenie, ako je výmena betónovej plochy za zelený trávnik, má veľký dopad na kvalitu mikroklímy. Ľudia musia nájsť v mestách viac priestorov pre zdravý odpočinok a osvieženie, a to najmä v takýchto horúcich dňoch. Preto v zelených riešeniach, výsadbe zelene a ďalších klimatických opatreniach budeme pokračovať aj z nových eurofondov. Celkovo sú na cieľ Zelenšie Slovensko určené viac ako 4 miliardy eur,“ dodal Dušan Velič.

V prvej vyhodnotenej zelenej výzve z IROP získala podporu napríklad aj obnova mestského parku Sihoť v Nitre. Revitalizácia obľúbeného miesta oddychu, 20-hektárovej zelenej oázy mesta získala z eurofondov viac ako 5,75 milióna eur. Vyše 364-tisíc eur zas prinesie viac zelene do areálu Žilinskej univerzity.

Medzi 76 projektmi, na ktoré sú aktuálne už uzatvorené aj zmluvy o finančnej podpore, je napríklad aj zelená strecha Miestneho úradu Košice – Šaca. Za viac ako 255-tisíc eur získa obyčajná strecha viacero funkcií, okrem izolácie zlepší aj mikroklímu a doplní chýbajúcu zeleň na centrálnom námestí Šace.

SITA, red