image 87723 25 v1
Galéria(38)

Chátrajúce budovy popri železnici: I takto ich možno premeniť!

Partneri sekcie:

Jednoduchá moderná podoba starých skladových priestorov, ktorú navrhli architekti zo štúdia 3+1 architekti ako firemné zázemie pre spoločnosť TRANSCO, vznikla premenou historického skladového objektu z konca 19. storočia. Takýchto skladových budov je popri železnici nemálo nielen v Česku.

DSC 0065
DSC 0075
DSC 0090
DSC 0091
DSC 0136
DSC 0139
DSC 0154
DSC 0189

Charakteristické prvky tejto rekonštrukcie sú tri: pekné proporcie, jednoduchá konštrukcia, účelnosť. Takto by si mnohí vedeli predstaviť aj svoje bývanie (až na tú železničnú trať pod oknami)…

Sklad modernizovali, dom rekonštruovali

Keďže investorom premeny nevyužitých skladových objektov bola špedičná spoločnosť, veľkou výhodou sa ukázala poloha objektu na periférii, a pritom vo vnútri mestskej štruktúry. „Po úvahách o vstavbe firemného zázemia do priestoru skladu sme sa posunuli k zámeru oživiť (síce nedávno rekonštruovaný, ale nie práve najlepšie) opustený domček pri krátkom čelnom štíte skladu,“ vysvetľuje postup architektov Pavel Plánička.

Chátrajúce budovy popri železnici: i takto ich možno - PUVODNI-STAV-2

Prečo so strechou aj s malými oknami

Práve tento domček dal výrazný charakter celej rekonštrukcii. Architekti sa rozhodli zbúrať neforemnú sedlovú strechu, ktorá vznikla ako produkt predchádzajúcich stavebných úprav, a vytvorili priestorovo podstatne efektívnejšie poschodie s plochou strechou.

Veľké pevné okná umožňujú pracovníkom spoločnosti mať neustále pod kontrolou dianie a dopravu v okolí sídla. Majú i iný, trošku nostalgickejší efekt – poskytujú zaujímavý výhľad na okolitú času nemilosrdne podliehajúcu panorámu periférie a blízku železnicu.

Tmavá fasáda nie je len štýlovým prvkom

Nájdeme v nej i dávku poetiky – profilovaný fasádny plech je aktuálnym odkazom na princíp kontajnerovej dopravy. Navyše, dnes je módny nielen v priemyselnej oblasti, ale dostáva sa aj do súkromného bývania. V konečnom dôsledku i vďaka tomuto oplášteniu vzniklo zaujímavé optické prepojenie novorekonštruovaného domčeka a jednopodlažnej časti skladových budov, ktorú architekti upravili do modernejšej a výrazovo silnejšej podoby. Zaujímavý efekt dosiahli napríklad odhalením tehál na výraznej časti fasády.

Chátrajúce budovy popri železnici: i takto ich možno - PUVODNI-STAV-1

Detaily, ktoré sú dôležité

Pokiaľ ide o vnútorné usporiadanie domu – sídla spoločnosti – prízemné podlažie tvorí priestranná miestnosť so spomínanými výhľadovými oknami veľkých rozmerov, umožňujúca orientáciu v celom okolí prakticky naraz.

Okenné výrezy boli zmenené do novej podoby i na prvom podlaží a vytvárajú asymetrickú geometrickú hru. Interiérové schody sú taktiež jednoduché, chránené zábradlím zo sieťovaného plechu. Je rovnako ako fasáda domu v sivočiernej farbe, použitej i na ďalších detailoch v interiéri i v exteriéri. 

Sídlo spoločnosti TRANSCO v kocke

Architekti:    3+1 architekti (Plánička, Panenka, Urbanová)    
Lokalita:       Děčín II – Nové mesto, ČR
Zastavaná plocha:      102 m2
Úžitková plocha:         280 m2
Obstavaný priestor:    830 m3
Projekt:        2015
Realizácia:    2016


Chátrajúce budovy popri železnici: i takto ich možno - PUVODNI-STAV-3

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3+1 architekti, Pavel Plánička