Fontána

Zelený radar: Horúčavy v Grécku, Tarabov výmenný obchod aj aktivistka Greta Thunberg v Bratislave

Nové objavy, štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o životnom prostredí, ktoré sa dostali do nášho výberu a mali by ste o nich vedieť.

Podľa novej štúdie budú Benátky pod vodou do roku 2150

Nová štúdia talianskych vedcov odhaduje, že niektoré časti Benátok budú do roku 2150 pod vodou. Odborníci z Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie v nej analyzovali údaje o vzostupe hladiny prílivu. Benátky už desaťročia bojujú s čoraz častejšími záplavami. Vybudovaný systém protipovodňových bariér MOSE v lagúne s rozlohou 550 km2 časom nebude stačiť na ochranu mesta pred neustálym stúpaním hladiny mora.

Hladina prílivu v benátskej lagúne stúpa rýchlosťou zhruba pol centimetra za rok. Výskumníci skombinovali údaje namerané za posledných 20 rokov so satelitnými údajmi o poklese pôdy, zaznamenanom v rokoch 2008 až 2023. Predpovedajú, že časti Námestia sv. Marka, najslávnejšieho námestia v Benátkach, budú 70 centimetrov pod hladinou vody.

Správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy z roku 2021 predpovedala nárast priemernej hladiny morí do roku 2100 o 28 až 55 centimetrov pri najoptimistickejšom scenári globálneho otepľovania a o 63 až 101 centimetrov v najpesimistickejšom scenári.

Benátky
Časti Námestia sv. Marka budú do roku 2150 až 70 centimetrov pod hladinou vody. | Zdroj: iStock

V Česku zavedú od budúceho roka povinné recyklovanie textilu

V Českej republike začne od roku 2025 platiť povinný zber textilu. Obce a mestá budú mať od začiatku roka povinnosť zriadiť miesto, kam môžu občania doniesť staré oblečenie, topánky alebo bytové textílie. Kontajnery na textil pritom nie sú novinkou, v krajine ich je približne 10-tisíc. Čo však nebolo doriešené, bolo financovanie zbernej siete, separácia a následná recyklácia textilu.

Krajina pritom trpí neustále rastúcim objemom textilného odpadu. Ako povedal David Surý, vrchný riaditeľ sekcie ochrany životného prostredia na ministerstve životného prostredia, môže zaň predovšetkým lacná produkcia spojená s vysokou spotrebou nielen oblečenia, ale aj zdrojov. Textil sa podľa neho stal čiernym pasažierom odpadového hospodárstva. Podľa expertíz sa ročne v Českej republike vyhodí okolo 180-tisíc ton textilu. Tvorí asi 3 až 4 % odpadu v čiernych popolniciach.

Recyklovanie textilu
V Česku zavedú od roku 2025 povinné recyklovanie textilu. | Zdroj: iStock

Grécko zaznamenalo vlnu horúčav, prišla skôr ako po iné roky

Grécko sužuje mimoriadne teplé počasie. Vplyvom horúčav, ktoré siahajú až k 45 stupňom Celzia, zomrelo už viacero postarších turistov. Podľa gréckych médií sa niektoré z obetí vydali von do tepla krátko po tom, čo zjedli obed a vypili nejaký alkohol. Iní turisti zase nemali mapu či smartfón alebo sa nachádzali v ťažko dostupnom teréne. Grécky kardiológ Thomas Giannoulis upozornil na to, že mnohí turisti podceňujú prechádzku na priamom slnku a negatívny vplyv na ich organizmus.

V dôsledku vysokých teplôt bola zatvorená aj najnavštevovanejšia turistická atrakcia – Akropola v Aténach. Meteorológovia poznamenali, že v Grécku ide od začiatku meraní o vôbec najskoršiu vlnu horúčav. V krajine za horúčavu považujú situáciu, keď teplota prekročí 38 stupňov najmenej tri dni po sebe. Úrady na základe predpovedaných horúčav vydali výstrahy aj uzatvorili školy a grécky minister pre klimatickú krízu Vassilis Kikilias varoval pred rizikom vzniku požiarov.

Akropola Atény
Pre vlnu horúčav uzatvorili aj najnavštevovanejšiu turistická atrakciu – Akropolu v Aténach. | Zdroj: iStock

Švajčiarski vedci našli spôsob, ako spraviť čokoládu udržateľnejšou

Vedci z Federálneho technologického inštitútu ETH Zurich zistili, že šupku z kakaových strukov možno použiť ako náhradu za kryštálový cukor a obmedziť tak jeho používanie. Na výrobu čokolády sa v súčasnosti zvyčajne využíva dužina. Nový recept zahŕňa to, čo je známe ako endokarp, teda vnútornú vrstvu škrupiny. Pre farmárov pestujúcich kakaové bôby pôjde zároveň o ďalší druh príjmu zo suroviny, ktorú môžu predávať.

Nové zloženie čokolády je šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože využíva časť, ktorá by inak vyšla nazmar. Mohlo by výrazne znížiť potrebu pôdy na pestovanie kakaa aj objem vyprodukovaných skleníkových plynov. Z bôbu nakoniec zostane len vonkajšia škrupina, ktorá sa používa ako palivo alebo kompostovací materiál.

Hľadanie dokonalého receptu si vyžiadalo viacero pokusov a omylov. Nová čokoláda je navyše aj zdravšia, pretože obsahuje viac vlákniny a menej nasýtených tukov. Technická škola už požiadala o patent na novú receptúru.

Kakaové bôby
Nové zloženie čokolády je šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože využíva časť, ktorá by inak vyšla nazmar. | Zdroj: iStock

Podporil Taraba dôležitý zákon výmenou za odstrel medveďov?

Ministri životného prostredia Európskej únie formálne prijali nariadenie o obnove prírody, ktoré je jedným z opatrení Európskej zelenej dohody. Cieľom prvého zákona tohto druhu je zaviesť opatrenia na obnovu najmenej 20 percent pevninských a morských oblastí EÚ do roku 2030 a všetkých ekosystémov, ktoré potrebujú obnovu do roku 2050. Podporil ho aj minister životného prostredia Tomáš Taraba, hoci v minulosti tvrdil, že zákon nepodporí.

Podľa bývalého štátneho tajomníka envirorezortu Michala Kiču je za zmenou stanoviska a skutočnou motiváciou ministra „quid pro quo“, teda výmenný obchod. Upozornil na to, že prestížny server Politico zverejnil korešpondenciu a komunikáciu medzi ministrom Tarabom a eurokomisárom pre životné prostredie Virginijusom Sinkeničiusom.

V telefonáte pre Politico minister potvrdil, že nemôže podporiť zákon o obnove prírody, pokiaľ nedosiahne schválenie legislatívy o medveďoch. Eurokomisár tento typ výmenného obchodu poprel.

Greta Thunberg
Aktivistka Greta Thunberg podporila pochod v Bratislave. | Zdroj: Facebook/Otvorená kultúra

Greta Thunberg bola v Bratislave

Viaceré mimovládky z oblasti ochrany spravodlivosti, občianskej spoločnosti, prírody a životného prostredia zorganizovali v utorok 18. júna pokojný pochod v centre mesta proti zrušeniu RTVS, ale aj zásahom do prírody. Pochod sa začal o 17. hodine na Námestí SNP a pokračoval na Námestie slobody. Medzi viac ako tisíckou zúčastnených sa objavila aj švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg.

Na tejto akcii však na pódiu nevystúpila. „Na naše obrovské prekvapenie a radosť sa v zástupe ľudí objavila švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunberg. Nepotrebovala pozornosť médií, nepotrebovala vystúpiť na pódiu. Na pochode sa zúčastnila ako bežná občianka, ktorá rovnako ako my vyznáva hodnoty slobody a demokracie,“ informovali organizátori z platformy Otvorená kultúra na svojich sociálnych sieťach.