Bardejovské kúpele
Galéria(6)

Na streche Bardejovských kúpeľov pribudne vyše tisíc solárnych panelov

Partneri sekcie:

Na strechách hotelov Ozón a Alexander a na Kúpeľnom dome v Bardejovských kúpeľoch pribudne spolu 1 103 solárnych panelov s výkonom 447,93 kWp. Práce trvajúce od mája by mali byť ukončené začiatkom augusta.

Výška investície do solárnych panelov predstavuje 466 020 eur, pričom jej návratnosť bude približne päť rokov.

,,Odhadovaná ročná výroba bude 394 000 kWh. Celková spotreba elektrickej energie v kúpeľoch je 2 700 000 kWh. Očakávaná ročná úspora fotovoltického zdroja by mala dosiahnuť 94 560 eur pri cene elektriny v roku 2023 na úrovni 0,24 eura/kWh. Návratnosť tak vychádza veľmi priaznivo na niekoľko rokov,“ vysvetlil technický riaditeľ Bardejovských kúpeľov Jozef Bača.

bardejovske kupele fotovoltika (10)
bardejovske kupele fotovoltika (6)
bardejovske kupele fotovoltika (7)
bardejovske kupele fotovoltika (2)
bardejovske kupele fotovoltika (1)
bardejovske kupele fotovoltika (3)

Ako dodal, výhodou je, že najvyššia spotreba elektriny sa sústreďuje do letných mesiacov, kedy majú kúpele hlavnú sezónu a sú najviac obsadené. Vtedy je aj najdlhší slnečný svit a najmenej zamračených dní, čo ovplyvní výrobu elektriny. Fotovoltika bola navrhnutá tak, aby sa väčšina vyrobeného výkonu spotrebovala priamo v spoločnosti. Zvyšok elektriny pokryjú kúpele z externého prostredia.

Vybrané objekty majú ploché strechy, ktoré sú pre umiestnenie panelov najvhodnejšie. Montáž fotovoltiky je rozdelená do dvoch etáp. Solárne panely na hoteli Ozón a na Kúpeľnom dome sú už nainštalované. Práce na hoteli Alexander by mali trvať do 4. augusta, s pripojením do siete sa ráta od 8. septembra 2023.

Paper Life