Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet.
Galéria(13)

Citlivá obnova bytovému domu v Bratislave prinavrátila objektu pôvodný šarm 70. rokov

Partneri sekcie:

Pre architektonický tím bolo dôležité nadviazať na „starú známu“ identitu domu a zachovať jeho proporcie aj materialitu.

Bytový dom Nový Svet stojí v prudkom svahu neďaleko Horského parku a Slavína. V budove z polovice sedemdesiatych rokov sa nachádza deväť veľkoryso riešených bytov, ktoré poskytujú bývanie mimoriadnych kvalít.

Každý disponuje aspoň dvomi lodžiami s výhľadom na zeleň a na mesto a tiež vlastnou garážou. Vo viacerých obývačkách dokonca nájdeme aj vstavané krby. Tieto a ďalšie aspekty robia bývanie v dome na Novosvetskej ulici nadštandardným.

Obnova s pridanou hodnotou

Dom v pôvodnom stave si nutne vyžadoval celkovú obnovu. Iniciovala ju architektka Andrea Ambrovičová Mikulajová, ktorá je zároveň jednou z obyvateliek tohto bytového domu. Nasledoval dlhý rad nekonečne dlhých domových stretnutí.

Výsledkom niekoľkoročného procesu je celková obnova a zateplenie obvodového plášťa s použitím kvalitných materiálov, ale tiež obnova spoločných priestorov v interiéri domu, a to všetko popri zachovaní hodnotných atribútov vzhľadu. Novou pridanou hodnotou, ktorá podstatne zvyšuje komfort, je dostavba a rozšírenie niekoľkých jestvujúcich lodžií smerom do záhrady, kde vznikli priestranné terasy.

Celková obnova bytového domu je výsledkom niekoľkoročného procesu.
Celková obnova bytového domu je výsledkom niekoľkoročného procesu. | Zdroj: Matej Hakár

Charakter pôvodných prvkov

Pri práci bolo pre architektonický tím dôležité nadviazať na „starú známu“ identitu domu, zachovať do veľkej miery jeho pôvodný ráz, proporcie aj materialitu. To sa podarilo aj vďaka štruktúrovanej brizolitovej omietke a svetlému keramického kabrincovému obkladu.

Odkazujú na charakter pôvodných architektonických prvkov. Typickú hrubozrnnú omietku sa podarilo na tepelnoizolačný systém aplikovať valčekovou technikou, ktorá spája jednoduchý spracovateľský postup s expresívnym vyznením hrubej štruktúry.

Striedme výplne balkónov

Svetlá farebnosť korešponduje s jednoduchými a čistými líniami, čomu napomáha aj striedme riešenie výplní balkónov. Pozinkované zábradlia z oceľovej pásoviny striekané do požadovanej farby dodávajú domu novú, modernú vrstvu a predstavujú optimálne riešenie z hľadiska funkčnosti, nákladov i životnosti.

Na rozdiel od pôvodných zábradlí s výplňou z trapézového plechu umožňuje táto konštrukcia lepší výhľad do okolitej zelene a na panorámu mesta. Zároveň opticky zmenšuje novú hrúbku lodžiovej dosky.

Pre architektonický tím bolo dôležité nadviazať na „starú známu“ identitu domu.
Pre architektonický tím bolo dôležité nadviazať na „starú známu“ identitu domu. | Zdroj: Matej Hakár

Riešenie, ktoré zachovalo žiadané proporcie

Jedným z hlavných motívov rekonštrukcie bola energetická úspornosť. Výsledný efekt sa podľa architektky dostavil takmer okamžite – náklady na kúrenie a chladenie sú napriek energetickej kríze výrazne nižšie ako pred rekonštrukciou.

Obvodový plášť – fasády aj strechy domu – je kompletne zateplený minerálnou vlnou. Zateplenie sa čiastočne objavuje aj v interiéri, a to na stropoch a stenách garáží a podzemného podlažia.

„V návrhu sme použili rôzne hrúbky a varianty zatepľovacieho materiálu, čo umožnilo zachovať pôvodné proporcie a hrúbky lodžiových dosiek aj vertikálnych deliacich stien medzi lodžiami. Tieto prvky do veľkej miery vytvárajú architektonický ráz domu, predovšetkým jeho uličnej fasády, ktorá je ako jediná vnímateľná aj pre verejnosť z Novosvetskej ulice,“ priblížili architekti.

Typickú hrubozrnnú omietku sa podarilo na tepelnoizolačný systém aplikovať vďaka valčekovej technike.
Typickú hrubozrnnú omietku sa podarilo na tepelnoizolačný systém aplikovať vďaka valčekovej technike. | Zdroj: Matej Hakár

Premyslený „botox“

Ako doplnila Andrea Ambrovičová Mikulajová, obvodové steny domu sú zateplené minerálnou vlnou v hrúbke 16 centimetrov, na čelných stenách lodžií je to však pre hĺbku samotnej lodžie a z dôvodu zachovania jej funkčnosti len 10 centimetrov:

„Na bočných vertikálnych stenách lodžií, tzv. žiletkách, je minerálna vlna s hrúbkou 3 až 5 centimetrov v závislosti od toho, aké boli krivé pôvodné steny. Bolo pre nás dôležité, aby žiletky zostali čo najtenšie. To isté platí pre dosky lodžií.“

Všetky okenné výplne sú pôvodné, obyvatelia domu si ich postupne vymieňali. V rámci rekonštrukcie sa menili jedine okenné výplne na schodisku, pôvodne tam bol sklobetón, a vstupná brána.

Strecha, ktorá možno raz ozelenie

Financovanie obnovy domu bolo zabezpečené zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Proces prípravy rekonštrukcie trval niekoľko rokov a v dôsledku jeho predlžovania aj túto stavbu zasiahla v roku 2022 ekonomická kríza.

Pôvodný zámer teda bolo nutné zosekať a realizovať len to nevyhnutné. Obnoviteľné zdroje energie neboli súčasťou tejto obnovy, v pláne však bola pochôdzna zelená strecha so sedením, pergolou, prípadne s vyvýšenými záhonmi. Škrtanie výdavkov sa dotklo práve tej.

„Do budúcnosti nám zostáva niekoľko nesplnených snov a plánov. Jedným z nich je pochôdzna zelená strecha, fungujúca ako spoločná terasa pre obyvateľov domu s prekrásnym výhľadom na panorámu mesta,“ povedala Andrea Ambrovičová Mikulajová.

Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet.
Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet.
Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet.
Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet.
Celková obnova bytového domu je výsledkom niekoľkoročného procesu.
Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet.
Typickú hrubozrnnú omietku sa podarilo na tepelnoizolačný systém aplikovať vďaka valčekovej technike.
Pre architektonický tím bolo dôležité nadviazať na „starú známu“ identitu domu.

Rekonštrukcia bytového domu Nový Svet

Lokalita: Novosvetská 22, Bratislava
Architekt: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová – Andrea Ambrovičová Mikulajová, Juraj Mikulaj
Spolupráca: Jana Machalová, Jakub Hanták
Rozloha: 1 280 m2
Projekt a realizácia: 2017 – 2023

Článok bol uverejnený v časopise ASB 4/2023