Realitný trh vo východnej Európe sa nachádza v stúpajúcom cykle
Galéria(2)

Realitný trh vo východnej Európe sa nachádza v stúpajúcom cykle

Podľa prieskumu spoločnosti Colliers International s názvom „Global Investor Sentiment Survey“ (Prieskum investičných nálad globálnych investorov) pre tretí kvartál 2010 väčšina respondentov z východnej Európy (56 %) tvrdí, že trh nehnuteľností sa odrazil od dna a je na vzostupe.

Pri ohľade na hodiny odrátavajúce čas globálnych nehnuteľností, sa trh aktuálne nachádza medzi 7 a 8 hodinou. Ďalších 9 % respondentov verí, že ručička hodín označujúca zotavenie trhu, je už na 9 hodine. Odpovede v štúdii naznačujú postoje v regióne, podľa ktorých sú trhy na vzostupe a charakterizuje ich vzrastajúca požiadavka, znižujúca sa dostupnosť spolu s neobsadenosťou a rastúce primárne nájmy.

Deje sa tak spolu s ďalšími globálnymi regiónmi. Na globálnej úrovni, najväčšie skupiny respondentov tejto štúdie, medzi ktorými sú realitní investori z každého regiónu sveta, na pomyselných hodinách globálnych nehnuteľností označujú osem hodín vo svojich jednotlivých regiónoch, druhé a tretie najväčšie skupiny ich vnímajú na šiestej a siedmej hodine. To znamená značný posun od poslednej štúdie Colliers International s rovnomenným názvov, ktorá sa realizovala v prvom kvartáli roka 2010. V tejto štúdii väčšina respondentov umiestnila svoje trhy medzi piatu a šiestu hodinu.

Hodiny odrátavajúce čas globálnych nehnuteľností
Pre vysvetlenie treba dodať, že hodiny odrátavajúce čas globálnych nehnuteľností prirovnávajú trhové cykly k špecifickému času, kedy 12 hodín reprezentuje vrchol trhu a 6 hodín reprezentuje dno. Každý šesťhodinový úsek medzi tým označuje stúpajúce (od 6:00 do 12:00) alebo klesajúce (od 12:00 do 6:00) cykly.
Ohromujúca väčšina respondentov vo východoeurópskom regióne (82 %) očakáva, že budúci rok o tomto čase bude trh na ceste k úplnému ozdraveniu, čo na pomyselných hodinách znamená ručičku medzi 7 a 9 hodinou. Z tejto väčšiny najviac respondentov (65 %) umiestnilo trhy medzi 8 a 9 hodinu. Okrem toho, 78 % respondentov, zo strany investorov pôsobiacich v regióne, vyjadrilo vôľu rozširovať svoje portfólio nehnuteľností v najbližších 12 mesiacoch. Iba 9 % hľadalo spôsoby ako obmedziť svoje regionálne pôsobenie.

„Zistenia vyplývajúce z tejto štúdie sa do veľkej miery zhodovali s našim vlastným výskumom a trhovými prognózami. Objemy investícií sa vracajú do pôvodných úrovní. Z pohľadu obchodovania sa zdá, že rok 2010 prekoná rok 2009,” povedal Damian Harrington, regionálny riaditeľ výskumu Colliers International pre región východnej Európy. „Trh smeruje k stavu, ktorý by sme mohli považovať za “udržateľné” úrovne obchodu, ktorých svedkami sme boli naposledy v rokoch 2005 až 2006. Deje sa tak rozumne, cenotvorbou regulovanou rizikom a reálnejšími očakávaniami pri ponuke a kúpe medzi predajcami a nákupcami. Vďaka tomu obchody fungujú. Ekonomické základy sú silné, aj napriek zrejmým rizikám poklesu. Trhy s nehnuteľnosťami pomáhajú investorom zvyšovať ich apetít a uspokojiť ich zámery. Je pozitívne, že krátko a dlhodobé základy budú poháňať silnú strategickú vôľu expandovať namiesto úvah o zmenšovaní sa v regióne,” dodal Harrington.

Slovensko mimo hlavného zorného poľa
Rozsah lokalít na ktoré sa zameriava pozornosť v rámci strednej a východnej Európy je značne rôznorodá. Varšava zostáva najpopulárnejšou destináciou, najmä v oblasti kancelárskych priestorov. Ďalšie populárne destinácie v oblasti kancelárskych priestorov sú Kyjev, Praha, Moskva a Bukurešť. Záujem je aj o hlavné mestá pobaltských štátov: Riga, Talin a Vilnius. Ďalej na juh zostávajú v hľadáčiku niektorých investorov: Sofia, Ľubľana, Belehrad a Atény, zväčša však ako sekundárna voľba.

“Väčšina z najdôležitejších zistení štúdie poukazuje na rastúci optimizmus na globálnom trhu s nehnuteľnosťami,” povedal James W. Horne, predseda Colliers International Asia Pacific a executive sponsor globálnych investičných služieb Colliers International Global Investment Services. „Zatiaľ čo sa aktuálne vnímanie mení v závislosti od regiónu, značná väčšina respondentov cíti, že takto o rok bude trh stále na vzostupe. Optimizmus na tomto trhu je posilňovaný tým, že takmer tri štvrtiny respondentov tvrdia, že recesia s dvojitým úpadkom je nepravdepodobná,” pokračuje Horne.

Regionálne vníma značná väčšina investorov iba obmedzené riziko recesie s dvojitým úpadkom, ktoré by sa zhmotňovalo alebo v skutočnosti negatívne vplývalo na trh nehnuteľností v regiónoch. Silné ekonomické základy a fakt, že región bol prvýkrát silno zasiahnutý priviedol mnohých na myšlienku, že akýkoľvek nasledujúci vplyv na úpadok je bezvýznamný.

Najviac nepredvídateľným prvkom na trhu zostáva financovanie nehnuteľností, najmä pohľadávky. Náklady a dostupnosť sú faktory, na základe ktorých investori hádajú, čo sa bude diať ďalej. Nedostatok úverov spolu s nedostatkom produktov formuje prekážku, ktorá zabraňuje rýchlejšiemu zotaveniu na investičnom trhu s nehnuteľnosťami vo východnej Európe.

O štúdii
Prieskum spoločnosti Colliers International s názvom „Global Investor Sentiment Survey“ pre tretí kvartál prebiehal od 15. augusta do 7. septembra 2010. Podieľalo sa na ňom viac ako 200 hlavných inštitucionálnych a súkromných investorov s majetkom v hodnote 710 miliárd amerických dolárov a reprezentujúcich široký prierez investorov do nehnuteľností z celého sveta. Primárnym účelom štúdie bolo lepšie pochopiť postoje globálnych investorov na aktuálnom trhu na globálnej i regionálnej úrovni, vrátane vyhliadok investorov na nadchádzajúcich 12 mesiacov. Colliers International patrí k popredným zdrojom pre prieskum trhu s nehnuteľnosťami a je tiež významný zdroj dát vo svete. Jeho prieskumy pokrývajú kancelárske, maloobchodné, priemyselné segmenty na globálnych ako aj na lokálnych trhoch po celom svete.

Správu nájdete aj na www.colliers.com.