kotol na drevo

Toto sú situácie, keď treba uvažovať o výmene starého kotla

Partneri sekcie:

Kotol nie je koňak a neplatí preň "čím starší, tým lepší". Či už hovoríme o plynových alebo kotloch na drevo, ak sú staršie ako 15 rokov, ich účinnosť je v porovnaní s modernými kotlami tragická. Prevádzka stojí zbytočne veľa peňazí a navyše zaťažuje životné prostredie.

Hoci na nové pravidlá pre kotlíkové dotácie na rok 2021 sa stále čaká (je to aj kvôli problémom s pandémiou, ktorá proces spomalila), možnosti získania príspevku na moderný kotol sú aj cez program Zelená domácnostiam. Konkrétne vtedy, ak chcete vymeniť starý kotol na uhlie za moderný, spaľujúci biomasu, a miesto inštalácie je mimo bratislavského kraja. Maximálna výška dotácie je 1500 eur. Isté možnosti na financovanie výmeny kotla ponúka aj program Bývajte úsporne. Ten nemá regionálne obmedzenie, no výmena kotla musí byť súčasťou komplexného projektu zateplenia.

Kedy treba uvažovať o výmene kotla za nový?

1. Ak máte možnosť pripojiť sa na plyn

Ak je váš dom v dedine, ktorá nemala možnosť kedysi pripojiť sa na plyn a aktuálne táto možnosť existuje, spravte tak. Plynové kotly sú efektívnejšie, nepotrebujete do nich zháňať palivo a hlavne prispejete k čistejšiemu vzduchu vo svojom okolí.

Na Slovensku patríme v EÚ k najhorším krajinám, čo sa týka podielu obyvateľstva vystaveného nadmerným koncentráciám tuhých znečisťujúcich látok. Zbytočne kvôli tomu každý rok zomrie päťtisíc ľudí. Plyn je zároveň klimaticky prijateľnejším riešením ako spaľovanie dreva, hoci ani plyn nie je ideálny a nepatrí medzi obnoviteľné zdroje energie.

2. Ak si kotol žiada priveľa výdavkov na opravu

Vždy je niečo, čo sa v kotle pokazí. Ak sa pri pravidelných revíziách vyskytuje čoraz viac problémov, treba investovať do nového horáka či iných častí, treba kotol vymeniť. Hoci je investícia do nového kotla vyššia ako cena akútnej opravy, vráti sa vo forme nižšej spotreby a na niekoľko rokov si oddýchnete od opráv.

Tehlový komín, dym
Zdroj: iStock

3. Keď kotol síce ešte funguje, ale už je naozaj starý

Ak máte kotol, ktorý je s vami už viac než pätnásť rokov alebo dokonca dvadsať rokov, nečakajte, kým sa neočakávane pokazí. Podľa Murphyho zákona sa to stane uprostred vykurovacej sezóny, keď sú technici vyťažení a ceny nových kotlov najvyššie. Nehovoriac o diskomforte, keď sa doma nebude pár dní kúriť.

Ak meníte starý kotol, zvážte aj prechod na novšiu technológiu – nemusíte spaľovať drevo, ak je možnosť získať kotol na štiepku alebo pelety, prípadne od biomasy odíďte úplne, ak máte možnosť prejsť na plyn.

4. Ak máte možnosť prejsť na efektívnejšiu technológiu

Ak si zoberieme najjednoduchší kotol, ktorý spaľuje drevo a tým vykuruje domácnosť, z dnešného pohľadu je beznádejne zastaralý. Veď porovnajme ho napríklad s modernejšími drevosplyňujúcimi kotlami, ktoré pri spaľovaní dreva najskôr „vyrobia“ plyn a energiu získavajú z neho.

Takéto kotly na biomasu majú účinnosť vyššiu ako 90 percent, čo okrem iného znamená výraznú úsporu v množstve nakúpeného paliva. Ale aj úsporu času – do moderných kotlov často stačí prikladať raz za deň. Ak zvolíte kotol na pelety, ktoré majú zásobník, tak sa dom či chalupa vykuruje či temperuje takmer úplne automaticky.

5. Ak je možnosť prejsť na čisté zdroje energie

Končíme bodom, na ktorý sa pri úvahe na výmenu kotla často zabúda – že existujú aj iné možnosti ako len vymeniť starý kotol za nový. Vďaka dotáciám sú cenovo dostupnejšie aj technológie, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, čo poteší hneď dvakrát – za prvé, ich prevádzka je lacnejšia, keďže získavajú energiu z prírody, za druhé, aktívne prispejete k tomu, že sa globálne otepľovanie nebude zhoršovať.

Ak máte doma podlahové kúrenie, pouvažujte o tepelnom čerpadle. Ak máte možnosť prejsť na kúrenie elektrinou, oslovte projektanta, či sa neoplatí dať si na strechu fotovoltické panely, ktoré aj v slovenských podmienkach vedia vyrobiť aj 60 percent ročnej spotreby energie.

Nech si zvolíte akokoľvek efektívnejšiu technológiu výroby tepla, treba myslieť na to, že sama o sebe nemá veľký význam, ak nie je spojená s energeticky efektívnym domom. V prvom rade je treba riešiť zateplenie múrov a strechy a výmenu okien. Našťastie, aj na zateplenie existujú dotácie od štátu.

Text: Palo Hlubina