Hotel Pusté pole
Galéria(13)

Roky chátral, teraz dostane ďalšiu šancu. Hotel so zaujímavou históriou sa zmení na osvetové centrum v národnom parku

Partneri sekcie:

Z bývalého Horského hotela Pusté pole sa má stať ekovýchovné centrum. Víťazná štúdia autorského kolektívu TŘI.ČTRNÁCT architekti ukazuje, ako by mala vyzerať obnova, ktorá rešpektuje charakter prírodného prostredia národného parku.

Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) vyhlásila v júni 2023 výzvu na vypracovanie prípravnej a projektovej dokumentácie prestavby bývalého hotela. Ten sa nachádza v katastri obce Telgárt, blízko hraníc troch krajov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja a tiež na rozhraní troch národných parkov: Nízke Tatry, Muránska planina a Slovenský raj.

História objektu siaha až do roku 1880. V tých rokoch stál na danom mieste poľovnícky kaštieľ, ktorý dal postaviť knieža Filip Coburg. Pochádzal z významného európskeho šľachtického rodu, jeho brat Ferdinand sa stal bulharským cárom. Kaštieľ bol pôvodne murovaný, poschodový s veľkým množstvom vzácnych obrazov a trofejí. V roku 1918 ho vláda zoštátnila a spravovali ho štátne lesy.

Počas druhej svetovej vojny údajne hostil aj mocných ľudí Tretej ríše, ministra zahraničných vecí Ribbentropa a šéfa gestapa Himmlera, ktorí boli v telgártskych lesoch na poľovačke. Po páde socializmu bol objekt využívaný ako horský hotel. V deväťdesiatych rokov prešiel čiastočnou rekonštrukciou, ktorá zahŕňala aj realizáciu prístavby. Krátko nato však prestal byť využívaný a odvtedy chátra. V roku 2022 ho prebrala v rámci delimitácie majetku Správa NAPANT-u.

Ekovýchovné centrum
Subtílna konštrukcia nenarúša ráz lesníckej osady. | Zdroj: Empola.cz

Reprezentatívne návštevnícke centrum

Správa parku v súčasnosti nemá k dispozícii žiadne stredisko environmentálnej výchovy a ani informačné centrum. Preto sa rozhodla bývalý hotel prebudovať na ekovýchovné centrum pre žiakov materských, základných a stredných škôl s ubytovaním (škola v prírode). Jeho kapacita by mala byť minimálne 25 osôb. Fungovať bude zároveň ako návštevnícke centrum, poskytujúce informácie o národnom parku a možnostiach jeho spoznávania.

V exteriéri po obnove vzniknú terasa, vonkajšia učebňa, altánok s grilom, športové prvky a pribudnú informačné tabule a iné podporné aktivity. V interiéri zase priestory ekovýchovného centra, návštevníckeho centra, rekreačné stredisko, ubytovacie bunky a sociálne zariadenia. Súčasťou bude tiež prístavba presklenej miestnosti na východnej strane, ktorá bude slúžiť ako expozícia NAPANT-u.

Projekt je podporovaný a financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci výzvy Príprava projektov infraštruktúry národných parkov. Súčasťou verejnej zákazky bola okrem prípravnej fázy projektu aj architektonická štúdia a štúdia interiéru. Spomedzi 12 autorských kolektívov, ktoré sa do výzvy zapojili, zvíťazila ponuka ateliéru TŘI.ČTRNÁCT architekti. Architekti vo svojej štúdii hlavné konštrukcie objektu zachovali, takže nedôjde k zbúraniu objektu.

„Pre zlý technický stav sme sa rozhodli zbúrať väčšinu prístavieb z 20. storočia. Nahradí ich drevostavba gánku, ktorý ponúkne ochranu proti nepriazni počasia a umožní návštevníkom tráviť čas vonku na čerstvom vzduchu aj za zhoršeného počasia. Pôvodnú obálku zatepľujeme a navrhujeme obložiť smrekovcovým drevom bez povrchovej úpravy. Obklad bude postupne starnúť, čo vytvorí príjemnú farebnú mozaiku. Smrekovcové drevo sme zvolili tiež ako materiál pochôdznych plôch terasy,“ informovali nás architekti.

Spoločenská miestnosť
V interiéri vzniknú priestory ekovýchovného centra, pohľad do spoločenskej miestnosti. | Zdroj: TŘI.ČTRNÁCT architekti

Zelená strecha aj opätovné využívanie dažďovej vody

Budovu sa rozhodli nenadstaviť, takže výška, hlavná hmota aj obstavaný priestor zostanú zachované. Prístavba dostane zelenú strechu. Súčasťou technologických riešení budú vzduchotechnika s rekuperáciou. Staré plastové okna nahradia nové drevené s izolačným trojsklom a vonkajším tienením v podobe rolety. O teplo sa postará vykurovanie pomocou hĺbkového tepelného čerpadla. Na pozemku pribudne aj nová studňa, ktorá zaistí sebestačnosť budovy.

Nezabudlo sa ani na ekologické nakladanie s vodou – dažďová voda sa bude zberať do retenčnej nádrže a bude opätovne použitá na zalievanie záhrady. Odpadová voda poputuje do čističky a prečistená sa vypustí do jazierka, kde sa bude ďalej dočisťovať a potom vsakovať priamo na pozemku.

Nové osvetové stredisko rešpektuje charakter prírodného prostredia národného parku a nenarúša ráz lesníckej osady. V rovnakom duchu na základe architektonickej súťaže vznikli napríklad návrhy Ekovýchovného centra v Národnom parku Veľká Fatra či Návštevníckeho centra Národného parku Slovenský kras. Ak sa ich návrhy stanú realitou, slovenské národné parky dostanú príťažlivé návštevnícke centrá s pridanou architektonickou hodnotu.

Hotel Pusté pole
puste pole (3)
puste pole (4)
Ekovýchovné centrum
Spoločenská miestnosť
izba
pracovna
puste pole povodny stav

Ekovýchovné a návštevnícke centrum Národného parku Nízke Tatry – Pusté pole

Autor: Ing. arch. Ondrej Palenčar
Spoluautori: Ing. arch. Denis Orinčák, Bc. Simona Vykydalová, Ing. arch. Kristina Garbová, Ing. arch. Petra Fialová, Hana Pinďáková, Bc. Marek Pokrivčák, Ing. arch. Patrícia Pecková
Spolupráca: Energyline Levice (Ing. Rastislav Ildža, Ing. Ivan Baksa)
Miesto: Pusté Pole, Slovensko
Zastavaná plocha: 340 m2
Podlažná plocha: 665,85 m2