Stredná priemyselná škola Spišská Nová Ves
Galéria(5)

Priemyslovka v Spišskej Novej Vsi sa mení na zelenú, jej projekt vodozádržných opatrení je unikátny

Revitalizácia areálu Strednej priemyselnej školy technickej v Spišskej Novej Vsi za viac ako jeden milión eur sa blíži k záveru. Škola sa mení na zelenú, jej obnova prinesie viacero funkčných riešení. Betóny a asfalt nahradí zeleň.

Projekt ráta so siedmimi opatreniami vodozádržnými opatrenami: vegetačnou strechou, podpovrchovými akumulačnými nádržami, podpovrchovými vsakovacími systémami, dažďovými záhradami a jazierkom v átriu.

Okrem toho je na pláne výmena nepriepustných plôch za vegetačnú alebo priepustnú. Pribudne tiež prístrešok či osvetlenie. Informovala o tom hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

sps spisska nova ves (1)
sps spisska nova ves (3)
sps spisska nova ves (5)
sps spisska nova ves (2)
sps spisska nova ves (4)

Pred realizáciou zelených opatrení škola zrekonštruovala vodovodné potrubie, keďže dlhodobo zápasila s únikom tisícov litrov vody a často čelila haváriám. Podľa hovorkyne kraja zároveň zmenili trasovanie a vybudovali novú sieť vodovodných potrubí. Zámerom aktuálneho projektu je vytvoriť kvalitné prostredie pre oddych a relax študentov počas vyučovacieho dňa a prispieť k ich vzdelávaniu v oblasti ochrany životného prostredia.

Prvý na Slovensku realizovaný v takomto rozsahu

Opatrenia by mali škole priniesť aj finančný efekt v podobe ušetrených peňazí z poplatkov za odvádzanie dažďovej vody. Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku je projekt vodozádržných opatrení na škole v Spišskej Novej Vsi prvým, ktorý bude zrealizovaný v takomto rozsahu na Slovensku. „Klíma sa mení a my musíme hľadať riešenia, aby boli následky týchto zmien pre nás čo najmenej bolestivé,“ komentoval.

Projekt vybralo Ministerstvo životného prostredia SR spomedzi žiadostí ešte v roku 2021. Škola v roku 2022 podpísala zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku zo zdrojov Kohézneho fondu Európskej únie a Štátneho rozpočtu SR. A to vo výške 810-tisíc eur.

Celkovo sa však stavebné práce a iné dodávky tejto investičnej akcie spolufinancované Košickým samosprávnym krajom vyšplhali do výšky viac ako milión eur. Práce by mali byť ukončené v polovici októbra.