radiátor úspory

Ako doma ušetriť na energiách (nielen) v čase home office

Partneri sekcie:

V čase pandémie trávime doma viac času než sme v minulosti zvykli. Home office, škola na diaľku, okrem prírody nie je ani kam veľmi chodiť. Viac času doma znamená vyššiu spotrebu energie a tým aj viac možností na šetrenie.

Na jednej strane šetríme už tým, že menej cestujeme. Auto stojí pred domom, aj vlakmi a autobusmi sa jazdí menej, čo sa tiež prejavuje na peňaženke – a má o tom zmysel hovoriť aj z pohľadu energetickej efektívnosti, pretože čím menej spotrebovanej energie, tým menej jej treba vyrobiť. Na druhej strane sa nám určite zvýšia účty za energie.

Prinášame 5 jednoduchých opatrení ako sa dá v domácnosti zabrániť zbytočnej spotrebe energií:

1. Zabráňte stratám tepla

Nejdeme teraz hovoriť o zatepľovaní, pretože to si vyžaduje dlhšie plánovanie. Sústredíme sa na tipy, ktoré sa dajú zrealizovať hneď. Začať môžete napríklad tým, že zabránite teplu unikať z domu (bytu) von. Šikovnou pomôckou, ktorú využívali už generácie pred nami, sú hrubé závesy.

Tie výrazne spomalia úniky tepla z miestnosti, ale tiež v prípade silnejšieho vetra zmiernia jeho prenikanie do interiéru v prípade, že máte staré okná, ktoré už netesnia na 100 percent. Takže ak máte na starých oknách jednoduché rolety, vymeňte ich za závesy, efekt by mal byť citeľný okamžite. A získate aj útulnejší interiér.

2. Nastavte si kúrenie

Ušetríte aj vtedy, ak si správne nastavíte kúrenie. V prvom rade neprekurujte. Ideálna teplota v miestnosti je najviac 22 stupňov. Ak potrebujete vyššie teploty, pretože ste zimomraví, radšej si oblečte sveter. Zima je aj o tom, že človek nechodí po dome v tričku a kraťasoch. Energetická efektivita a tým aj úspory veľmi závisia od odstránenia škodlivých civilizačných návykov.

Okrem toho prekúrený interiér veľmi nepomôže vašej imunite, čo v týchto časoch je dosť zásadný argument na to, aby ste s tým niečo urobili. Je tu aj ďalší faktor teploty v domácnosti – sme viac doma, tým aj viac vyhrievame interiér telesným teplom. Nepotrebujeme mať preto nastavené kúrenie rovnako ako keby sme každé ráno odchádzali a vracali sa domov až podvečer.

Ak hovoríme o teple, nie je veľmi efektívne vypínať kúrenie v miestnostiach, kde nikto nie je. Tepelné straty vedľajších miestností sa zvýšia a na opätovné vykúrenie danej miestnosti sa potom často spotrebuje viac energie, než ušetríte. Lepší zvyk je kúrenie v nevyužívaných miestnostiach len o niečo zoslabiť.

Vetrajte krátko a rýchlo, radšej kratším otvorením celého okna ako dlhodobo otvorenou „ventilačkou“.

Pomerne nenáročné opatrenie je vyčistiť vonkajší povrch radiátorov. Ak ich zároveň  odvzdušníte, môže to znamenať až štvrtinový rozdiel v spotrebe energie na kúrenie. Ak je v radiátoroch nahromadený nepotrebný vzduch, nie je v nich dostatok priestoru pre teplú vodu, ktorá odovzdáva teplo do okolia, a vykurovanie je potom menej efektívne.

3. Vyraďte staré elektrické spotrebiče

Elektrické spotrebiče sú hlavní vinníci vysokej spotreby energie. Ak máte priveľmi starú, neefektívnu chladničku, práčku, žehličku, rúru na pečenie či televízor, poobzerajte sa na  internete po cenovo dostupných alternatívach, ktoré však patria do A-čkovej energetickej triedy.

4. Vypínajte spotrebiče – neuspávajte ich

Skontrolujte tiež, či svoje spotrebiče skutočne vypínate, keď ich nepoužívate. Vedeli ste, že tlačidlo označujúce vypnutie má čiarku v krúžku, kým tlačidlo označujúce pohotovostný režim, v ktorom sa však stále spotrebúva energia, má označenie s čiarkou vystupujúcou z krúžku?

standby off symbols
Zdroj: Symbols.com

Ak máte doma zariadenia so standby režimom a bez možnosti úplného vypnutia, pripojte ich na predlžovačku s vypínačom a aspoň na noc všetky vypnite.

5. Skontrolujte nastavenie bojlera

Zohrievanie teplej vody je v domácnostiach jeden z najväčších žrútov energie. Pritom spotreba sa dá znížiť veľmi efektívne – nastavte si teplotu na nižší stupeň, nie na maximum. Samozrejme tak, aby ste mali dostatok teplej vody. Zvyčajne však postačí mať nastavených 50 – 60 stupňov.