Loxone Campus stojí na rovnakom mieste, kde bola založená aj samotná spoločnosť v roku 2009.
Galéria(12)

Inteligentná automatizácia a úspora energie: Loxone Campus píše históriu

Jedinečná architektúra, organicky zapadajúca do krajiny, a najmodernejšia technológia, ktorá okrem iného šetrí 40 % nákladov. Nahliadnite do zákulisia Loxone Campusu, ktorý v sebe spája sídlo technologickej spoločnosti, logistické centrum, reštauráciu, hotel, wellness a konferenčné priestory. V budove za 70 miliónov eur v hornorakúskom Kollerschlagu našli prácu aj Slováci.

Primárne slúži ako firemné sídlo spoločnosti Loxone, avšak zároveň sa stal praktickou ukážkou moderného riadenia budov v 21. storočí, ktoré je jednoduché a efektívne. Ide de facto o jeden veľký showroom.

 Bazén vo wellness zóne poskytuje výhľad na okolité kopce a dedinu Kollerschlag, čo ponúka príjemné miesto na relaxáciu.
Bazén vo wellness zóne poskytuje výhľad na okolité kopce a dedinu Kollerschlag, čo ponúka príjemné miesto na relaxáciu. | Zdroj: Loxone Slovakia

Technológia skrytá za víziou

Podmienka bola jasná: všetko musí riadiť jeden systém, Loxone. Facility management má dokonalý prehľad o všetkých procesoch – osvetlenie, audio, prístupy, riadenie energií, vykurovanie, tienenie, zabezpečenie. Bežné aspekty moderných budov už nepotrebujú jednoúčelové riadiace systémy. Ich prepojenie prináša množstvo výhod a efektívnu automatizáciu všetkých priestorov. Tie riadi jediný systém, ktorý poskytuje perfektný prehľad a zaisťuje 40% úsporu energií oproti ostatným budovám.

Návštevníci si na prvý pohľad všimnú inovácie prítomné v každom kúte projektu. „Podobne ako ľadovec, väčšina ľudí vidí iba povrchovú časť – viditeľných 15 %: hardvér. Skutočná sila Loxone spočíva v softvéri, ktorý tvorí zvyšných 85 %. My sa vnímame predovšetkým ako softvérová spoločnosť,“ vysvetľuje Thomas Moser, jeden zo zakladateľov Loxone.

Recepcia ponúka moderný a priestranný priestor s čistými líniami a jemným osvetlením, ktorý ponúka pohodlné sedenie a vítanú atmosféru pre hostí.
Recepcia ponúka moderný a priestranný priestor s čistými líniami a jemným osvetlením, ktorý ponúka pohodlné sedenie a vítanú atmosféru pre hostí. | Zdroj: Loxone Slovakia

Pre užívateľov to má jasný prínos: riešenia Loxone sú vyvíjané na základe praktických skúseností a s ohľadom na budúcnosť. To znamená, že systém zlepšuje a uľahčuje ľuďom život v závislosti od ich potrieb. Firma napríklad počas výstavby Campusu prepracovala celý systém energetického managementu. Loxone zaviedol stovky softvérových prvkov, aby optimalizoval každý proces v budove.

Celkový výsledok zapôsobil aj na skúsených projektantov budov. „Loxone Campus na nás urobil veľký dojem vďaka vysokej miere inovácií. Vytvoril plán pre prácu a bývanie v budúcnosti,“ hovorí Erwin Soravia, generálny riaditeľ spoločnosti Soravia Equity.

Hotelové izby ponúkajú moderný dizajn a inteligentné technológie pre maximálny komfort a pohodlie hostí.
Hotelové izby ponúkajú moderný dizajn a inteligentné technológie pre maximálny komfort a pohodlie hostí. | Zdroj: Loxone Slovakia

Vysvetliť to môžeme na dvoch detailných príkladoch: Keď v kanceláriách nikto nie je, farba osvetlenia sa stlmí z bielej na oranžovú. Toto základné LED osvetlenie ušetrí 98 % inak potrebnej energie. Prítomnosti či neprítomnosti zamestnancov sa samozrejme automaticky prispôsobujú aj ventilačné, vykurovacie a iné systémy. V reštaurácii boli nastavené štyri rôzne denné doby, z ktorých každá si vyžaduje vlastnú zvukovú a svetelnú scénu. Atmosféra sa pre hostí nenápadne mení z uvoľnených ranných zvukov na energické zvuky a večerné atmosférické osvetlenie.

Systém efektívne spravuje hotelové rezervácie, riadi desiatky izieb vrátane dvoch luxusných apartmánov. Vstupná karta hosťom poskytuje flexibilný prístup do konferenčných a ďalších zariadení podľa ich potrieb.

Izby sú vybavené inteligentnými technológiami, ktoré umožňujú hosťom intuitívne ovládať všetko od osvetlenia po klimatizáciu, čím poskytujú maximálny komfort a moderný zážitok.
Izby sú vybavené inteligentnými technológiami, ktoré umožňujú hosťom intuitívne ovládať všetko od osvetlenia po klimatizáciu, čím poskytujú maximálny komfort a moderný zážitok. | Zdroj: Loxone Slovakia

Spotrebuje o 40 % menej energie v porovnaní s tradičnými budovami

Komplex zahŕňa aj zavlažovanie zelených striech, ktoré tvoria 78 % jeho celkovej plochy a fotovoltický systém s kapacitou 600 kWp. Vďaka centrálnemu prepojeniu môžu jednotlivé súčasti systému navzájom reagovať, čo vytvára najvýkonnejší energetický management, ktorým Loxone v posledných mesiacoch čoraz viac vyniká. Počíta napríklad s 50 nabíjacími stanicami pre elektromobily (Loxone Wallbox), ktoré samozrejme nemôžu ísť všetky naraz na plný výkon. Podľa množstva pripojených vozidiel distribuuje systém výkon automaticky. Zohľadňuje aj s aktuálnym výkonom FVE a cenou na spotovom trhu, aby bolo čo najefektívnejšie. Náklady zároveň účtuje užívateľom. Je na nich, či si vyberú rýchly režim nabíjania alebo najnižšiu možnú cenu.

Fitness centrum v ponúka moderné zariadenia pre personalizovaný tréning s nádherným výhľadom na okolité prírodné scenérie, čím vytvára jedinečné prostredie pre cvičenie.
Fitness centrum v ponúka moderné zariadenia pre personalizovaný tréning s nádherným výhľadom na okolité prírodné scenérie, čím vytvára jedinečné prostredie pre cvičenie. | Zdroj: Loxone Slovakia

Energetický management využíva dôkladné meranie a analýzu dát budovy, eliminuje energetických žrútov a automaticky presúva spotrebu náročných technológií do lacnejších časov, na základe výroby fotovoltiky alebo cien na spotovom trhu. Vďaka tomu už mnoho budov po celom svete šetrí desiatky percent ročne na energiách, pričom návratnosť investície dosahuje len niekoľko mesiacov. Medzi tieto budovy patria kancelárie, obchodné reťazce, reštaurácie, komerčné priestory a skladové haly. Loxone demonštruje túto efektívnosť práve v Campuse, ktorý má o 40 % nižšiu spotrebu ako porovnateľné budovy bez inteligentného riadenia.

Wellness priestor kombinuje moderný dizajn s prírodnými materiálmi, pričom veľké okná poskytujú hosťom nádherný výhľad na okolitú krajinu a ponúkajú ideálne prostredie pre odpočinok a relaxáciu.
Wellness priestor kombinuje moderný dizajn s prírodnými materiálmi, pričom veľké okná poskytujú hosťom nádherný výhľad na okolitú krajinu a ponúkajú ideálne prostredie pre odpočinok a relaxáciu. | Zdroj: Loxone Slovakia

Necelé štyri hodiny od Bratislavy: Prácu tu našli aj Slováci

Kollerschlag sa nachádza v blízkosti česko-rakúsko-nemeckého trojhraničia, vzdialený viac ako 300 kilometrov od Bratislavy. Niektorí zamestnanci bratislavskej pobočky Loxone sem pravidelne cestujú, aby mohli efektívnejšie spolupracovať so svojimi rakúskymi kolegami. Slovenskí Loxone Partneri, inštalačné firmy, ktoré systém inštalujú v praxi, majú možnosť zažiť jedinečnú atmosféru areálu a načerpať inšpiráciu pre svoje projekty počas špeciálnych školení.

 Auditórium vyniká svojím inovatívnym a flexibilným dizajnom, ktorý kombinuje teplé drevené prvky s modernými technologickými riešeniami, a ponúka multifunkčný priestor pre rôzne typy podujatí s nádherným výhľadom na okolitú prírodu cez veľké presklené steny.
Auditórium vyniká svojím inovatívnym a flexibilným dizajnom, ktorý kombinuje teplé drevené prvky s modernými technologickými riešeniami, a ponúka multifunkčný priestor pre rôzne typy podujatí s nádherným výhľadom na okolitú prírodu cez veľké presklené steny. | Zdroj: Loxone Slovakia

Campus slúži na dennej báze najmä Loxone a školeniu partnerov, ktorí sú ubytovaní priamo v hoteli, ale brány nezatvára ani pred verejnosťou. Je k dispozícii externým firmám aj jednotlivcom, vrátane developerov, projektantov a architektov. Hotel poskytuje ubytovanie pre každého a špičková reštaurácia s rakúskym konceptom Glorious Bastards, známym z Linzu alebo Innsbrucku, ponúka vynikajúce večere. Rovnako aj tam pracujú Slováci, ktorí vás radi obslúžia.

Loxone Campus je architektonický skvost integrovaný do prírodného prostredia, ktorý sa vyznačuje zelenými strechami a rozľahlými zelenými plochami, čím vytvára harmonické spojenie medzi moderným dizajnom a okolím.
Loxone Campus je architektonický skvost integrovaný do prírodného prostredia, ktorý sa vyznačuje zelenými strechami a rozľahlými zelenými plochami, čím vytvára harmonické spojenie medzi moderným dizajnom a okolím. | Zdroj: Loxone Slovakia

Fakty o Loxone Campuse:

 • Investovaných: 70 miliónov eur.
 • Celková rozloha: 8 hektárov (zodpovedá približne 11 futbalovým ihriskám).
 • Doba výstavby: 2,5 roka.
 • Dokončenie stavby: 2023
 • Priestor na školenia: seminárne centrum s rozlohou viac ako 1 000 m2 ponúka deväť najmodernejších seminárnych miestností.
 • Panoramatické okná umožňujú plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom.
 • Prístup do priestranného parku vrátane seminárneho pavilónu.
 • Auditórium: Kvalitný priestor na organizovanie podujatí s plochou 600 m2 pre 600 osôb, ktorý je mimo podujatí súčasťou stravovacieho zariadenia.
 • Hotel: 80 izieb a dva apartmány vrátane wellness s rozlohou 420 m2.
 • Reštaurácia: 300 miest.
 • Skladové a logistické centrum: 6 000 m2.
 • Kancelárske priestory: 3 000 m2 s 300 pracovnými miestami.
 • Vegetácia: Počas výstavby bolo vysadených viac ako 1 000 pôvodných stromov a kríkov, zachránených a premiestnených bolo viac ako 3 000 ton balvanov.
(c)Loxone Campus Outdoor 2
(c)Loxone Campus Auditorium
Wellness priestor kombinuje moderný dizajn s prírodnými materiálmi, pričom veľké okná poskytujú hosťom nádherný výhľad na okolitú krajinu a ponúkajú ideálne prostredie pre odpočinok a relaxáciu.
Izby sú vybavené inteligentnými technológiami, ktoré umožňujú hosťom intuitívne ovládať všetko od osvetlenia po klimatizáciu, čím poskytujú maximálny komfort a moderný zážitok.
(c)Loxone Campus – pokój premium
Recepcia ponúka moderný a priestranný priestor s čistými líniami a jemným osvetlením, ktorý ponúka pohodlné sedenie a vítanú atmosféru pre hostí.
Bazén vo wellness zóne poskytuje výhľad na okolité kopce a dedinu Kollerschlag, čo ponúka príjemné miesto na relaxáciu.

Zdroj: PR článok Loxone Slovakia s. r. o.