Plastový odpad
Galéria(5)

Načo vyrábať plasty, keď je ich v moriach dosť? Česká firma recykluje plastový odpad z Indického oceánu

Partneri sekcie:

Nový materiál z odpadu mení plasty vylovené rybármi v oceánoch na udržateľné výrobky, ktoré vychádzajú z 3D tlačiarne. Klasický plast dokáže nahradiť bez zmeny kvality.

oPET je úplne nový recyklovaný materiál z plastového odpadu, ktorý bol vylovený zo svetových oceánov. Môže byť riešením problému zamorenia planéty plastom vyrobeným často na jednorazové účely.

Český startup 3DDen tento odpad ako prvý na svete používa pri inovatívnej 3D tlači na tlačiarňach vlastnej výroby. Vznikajú takto rôzne produkty od drobných propagačných predmetov či medailí cez hračky a nábytok, až po veľké inštalácie, pri ktorých sa kreativite nekladú medze.

„Materiál oPET dokáže nahradiť nový plast bez straty kvality. Tento odpad sa tak vracia späť k životu a mení jednorazový plast na vysoko kvalitný, bezpečný materiál,“ povedala Alexandra Madrová, predsedníčka neziskovej spoločnosti Planet Lover. „Osobne veľmi verím v budúcnosť tohto materiálu ako náhrady klasických ropných plastov,“ dodala.

Plastový odpad narúša rovnováhu morských ekosystémov

Od oceánov je závislý život na zemi. Ich znečistenie, najmä plastovým odpadom a zvyškami z rybárskeho priemyslu, narúša krehkú rovnováhu morských ekosystémov. Absolútny objem plastu, ktorý sa dostane do oceánu, je ohromujúci – približne milión ton ročne.

„Opätovné použitie oceánskych plastov na výrobu udržateľných produktov prispieva k ochrane morského života a celkovému zdraviu oceánov a planéty. Zamyslel som sa, prečo vyrábať veci z nového plastu, keď v oceánoch je tohto materiálu také množstvo,“ vysvetlil Jan Hřebabecký, zakladateľ a šéf spoločnosti 3DDen.

Tá prepojila niekoľko neziskových organizácií do unikátneho ekosystému, na začiatku ktorého je zber plastového odpadu rybármi v Indickom oceáne. Rybári získavajú odmenou za lov plastov jedlo a pitnú vodu, čo je dôležitým zdrojom ich obživy.

Vylovený plast sa následne triedi, čistí a pripravuje na ďalšie spracovanie. Potom je transportovaný do Českej republiky, kde sa spracováva do formy špeciálneho filamentu, vlákna určeného na tlač v originálnych 3D tlačiarňach. Jeho cena je dokonca nižšiu než cena nového filamentu z plastu z prvovýroby.

jan hrebabecky
filament opet
plastovy odpad (2)
plastovy odpad (1)

Zníženie emisií až o 80 percent

Čo všetko je možné takto tlačiť? „Možno povedať, že takmer čokoľvek. Naša prax potvrdzuje, že pohodlne a takmer hneď môžeme vyrábať propagačné predmety, športové medaily, personalizované USB kľúčenky alebo nabíjačky, najrôznejšie hračky, stavebnice, ale aj drobný či väčší nábytok,“ povedal Jan Hřebabecký.

Ako doplnil, aktuálne pre jedného veľkého klienta dokončujú zákazku obrovského artefaktu pre verejné priestranstvo. Takmer tri stovky 3D tlačiarní nájdeme v pražských Horných Počernicích. Časť strojov je zostrojená na mieru, pretože vyrábajú predmety z unikátneho ekologického materiálu oPET.

Primárnym cieľom je premeniť oceánske plasty na udržateľné produkty. „Náš inovatívny prístup zahŕňa opätovné využitie tohto odpadu, prevažne prostredníctvom 3D tlače pre väčšie objekty. Tak sme dosiahli až 80-percentné zníženie emisií CO2 v porovnaní s tradičnou výrobou plastov,“ dodal Hřebabecký.

Zdroj: Aspen PR