
Záujem o dotácie na obnovu rodinných domov je veľký. Po skončení Obnov dom by mohol pomôcť sociálno-klimatický fond
Záujem o štátnu dotáciu na energetickú obnovu rodinných domov rastie. V prieskume platformy Budovy pre budúcnosť (BPB) svoj záujem vyjadrilo 170-tisíc domácností v rodinných domoch. Ďalších 490-tisíc domácností dotáciu zvažuje.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Viacerých však brzdí nedostatok prostriedkov na predfinancovanie renovácie. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre BPB vypracovala agentúra Focus na prelome januára a februára. Podľa BPB sú štátne dotácie dôležitým impulzom pre obnovu budov. Prieskum ukázal, že program Obnov dom pozná 88 % respondentov a pozitívne ho hodností 56 % vlastníkov rodinných domov.
Najväčšou bariérou pri obnove domov je pre vlastníkov nedostatok finančných zdrojov a administratívna náročnosť získania dotácie. Avšak, deväť z desiatich vlastníkov starších domov podporuje pokračovanie dotačných schém aj po roku 2026.
„Najväčší záujem je o zateplenie. Výmena okien, tam je nejakých 70-tisíc metrov štvorcových vymenených okien. Čo sa týka tepelných čerpadiel, tam asi 10 % všetkých projektov si zavádza tepelné čerpadlo, čo je tiež pozitívne,“ zhodnotil Richard Švirk zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
Ďalšie fungovanie podpory obnovy budov
Pripomenul, že žiadať o dotáciu na obnovu rodinného domu možno v dvoch programoch, a to v programe Obnov dom určenom na komplexnú obnovu a v programe Obnov dom mini. Podľa Martina Jesného z Národnej koordinačnej a implementačnej autority (NIKA) prieskum ukázal, že domácnosti o programe Obnov dom vedia a prípadne ho zvažujú.
„Už samotný prieskum a dáta Budov pre budúcnosť ukazujú, aj z verejných štatistík, že tento nástroj je potrebný a bude potrebný aj naďalej. Ak sa má dosiahnuť tempo obnovy budov 3 % ročne, bude treba tie zdroje nielen zachovať, ale dokonca navyšovať,“ uviedol Jesný.
Odborníci otvorili aj tému ďalšieho fungovania podpory obnovy budov z verejných zdrojov, keďže program Obnov dom má po roku 2026 skončiť. Podľa Jesného by mohlo pri čiastkovej obnove rodinných domov pomôcť financovanie z modernizačného fondu, ďalším nástrojom by mohol byť aj sociálno-klimatický fond, ktorý je podľa neho vo vysokom štádiu prípravy.
Zdroj: BPB