Koľko stojí vykurovanie vykurovacou fóliou?

Infračervené vykurovanie si získava čoraz väčšiu obľubu. Vidno to napríklad na tematických skupinách na internete zbierajúcich názory na vykurovanie. O vykurovacích fóliách sú pravidelné otázky a jedna z nich sa opakuje: koľko stojí vykurovanie vykurovacou fóliou? Je vykurovanie vykurovacími fóliami rentabilné? Nie je to čierna mágia. Spotreba energie v systéme s vykurovacou fóliou je presne riadená, čo umožňuje jej presnú predikciu. Účty už nebudú prekvapením!

Koľko stojí vykurovanie vykurovacou fóliou? Túto otázku si kladie čoraz viac majiteľov rodinných domov, ktorí z dôvodu zložitej situácie na energetickom trhu hľadajú lacné a zároveň efektívne vykurovacie systémy.

Zdroj: Eco Term Group

Čoraz viac záujemcov o infračervené vykurovacie fólie si kladie otázku, či je to rentabilné:

 • Rentabilita vykurovacích fólií závisí od stupňa tepelnej izolácie budovy. V domoch, ktoré sú dobre a veľmi dobre izolované, je vykurovanie infračervenými fóliami výhodné.
 • Kúpou zároveň vykurovacích fólií a fotovoltickej inštalácie vyrovnávajúcej spotrebu elektriny vykurovaním za systém zaplatíme viac-menej toľko ako za kúpu iba tepelného čerpadla s vodnou podlahovkou a to už je na začiatok veľká úspora.
 • Náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou závisia od veľkosti domu a zvyklostí členov domácnosti.
 • Existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám umožnia znížiť náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou kedykoľvek, keď je to potrebné. To sa dá dosiahnuť napr. pomocou programovateľných termostatov a ich vhodným nastavením. Tu sú nápomocné aj inteligentné aplikácie do telefónu, ktoré nadiaľku ovládajú termostaty.

Nižšie uvádzame výpočet nákladov na elektrické vykurovanie vykurovacou fóliou pre dom 130 m2, 150 m2 a 170 m2 v štandardnom režime vykurovania pre 4-člennú rodinu.

Pozrite si ako vyzerá montáž vykurovacej fólie v energeticky úspornom dome. 

Čo ovplyvňuje náklady na vykurovanie infra fóliou?

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim náklady na infračervené vykurovanie je veľkosť vykurovanej budovy. Veľmi dôležitá je aj jeho tepelná izolácia. Ide o kľúčový parameter, ktorý platí nielen pre vykurovanie vykurovacími fóliami, ale aj pre všetky ostatné druhy vykurovania.

Nové budovy musia byť postavené v energetickej kategórii A0, čo výrazne znižuje náklady na vykurovanie. Z dobre zatepleného domu totiž neuniká teplo, a tak sa vykurovací systém zapína menej často. Zle izolovaná budova stráca viac tepla, takže na udržanie príjemnej teploty je potrebné viac energie.

Zdroj: Eco Term Group

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje náklady na vykurovanie vykurovacími fóliami, je správny výber výkonu. Výkon infračerveného vykurovacieho systému vyberie špecialista tak, aby spotreboval čo najmenej elektrickej energie pri zachovaní tepelnej pohody.

Netreba zabúdať ani na to, že náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou sú samozrejme ovplyvnené cenou elektriny. V súčasnosti je priemerná cena elektriny 0,17 Eur/kWh (2023).

Koľko stojí vykurovanie vykurovacou fóliou?

 Skôr ako si odpovieme na túto kľúčovú otázku, musíme vedieť, aký dom ideme vykurovať. Takže predpokladáme, že náš dom má:

 • 150 m2 obytnej plochy
 • Je navrhnutý „S takmer nulovou spotrebou energie…cca 25 kWh/m2/rok
 • Vykurovacia fólia je hlavným zdrojom tepla
 • Na podlahe máme laminátové plávajúce podlahy
 • Dom nie je podpivničený
Zdroj: Eco Term Group

Koľko teda stojí vykurovanie vykurovacou fóliou? Pre dom s rozlohou 150 m2 bude vykurovanie infračervenými fóliami stáť 637 Eur ročne. Ak si to rozdelíme na mesačné náklady, bude to 53,13 Eur. Je to veľa? Pre niekoho to bude veľa, pre iného nie, pretože okrem rovnomerne teplých podláh dostane niečo navyše:

 • Nepotrebný absolútne žiadny ročný servis
 • Nie je potrebné vymieňať kúrenie prakticky počas celej životnosti
 • Nulové emisie prachových častíc a oxidu uhličitého

Treba pamätať na to, že pri rozhodovaní o použití vykurovacích fólií kupujeme nielen tepelný komfort, ale aj pohodlie. Infračervený elektrický vykurovací systém má tú výhodu, že sa o neho nemusíme starať robiť a negeneruje dodatočné servisné náklady.

Uvedené výpočty platia len pre dom 150 m2, čo väčšie a menšie domy? V tabuľke nižšie uvádzame približné výpočty pre domy s rozlohou 130, 150 a 170 m2. Spotreba energie každého z nich je do 25 kWh/m2/rok.

Zdroj: Eco Term Group

Koľko stojí vykurovanie pasívneho domu elektrinou?

 Predpokladajme trochu iný scenár ako vyššie uvedený a predpokladajme, že musíme vykurovať pasívny dom. Ide o dom, ktorého energetická náročnosť je do 15 kWh/m2/rok.

Takéto domy nie sú v dnešnej dobe ničím výnimočným, ba čo viac, cieľom nariadení EÚ je zabezpečiť, aby všetky novopostavené domy boli v budúcnosti pasívne. Koľko stojí vykurovanie pasívneho domu vykurovacou fóliou? Uvádzame ho v tabuľke nižšie.

Zdroj: Eco Term Group

Náklady na vykurovanie vykurovacou fóliou – zhrnutie

Ako môžete vidieť na prepočtoch, ktoré sme citovali, náklady na vykurovanie domu vykurovacou fóliou nie sú „astronomické“. Moderné elektrické vykurovanie je efektívny systém, ktorý vďaka obrovskej vykurovacej ploche pokrývajúcej 80 % podláh dokáže dobre fungovať pri nízkych teplotách a vykurovať dom veľmi presne.

So vzduchom uniká menej tepla. Vnímanie elektrických vykurovacích systémov, ako sú infračervené fólie, sa v mysliach majiteľov rodinných domov pomaly mení. S prihliadnutím na fakt, že Európska únia sa svojimi nariadeniami snaží o nulové emisie v stavebníctve a podporuje termomodernizáciu, možno predpokladať, že infrakúrenie je vykurovaním budúcnosti.

Zdroj: PR článok Eco Term Group s.r.o.