Čistý vzduch vďaka technológiám

Čistý vzduch nie je samozrejmou súčasťou nášho života. Ovzdušie znečistené dymom, prachom, peľom alebo výparmi prchavých látok nás ohrozuje každý deň. Ako sa teda ochrániť? Technológia nanoe X od spoločnosti Panasonic Heating & Cooling Solutions dokáže odstrániť zo vzduchu vo vašej domácnosti alebo kancelárie nežiaduce častice, vrátane peľov, vírusov, baktérií alebo plesní. A zničí ich na viac ako 99 %!

Prachové a peľové častice sa vo vzduchu objavujú aj bez ľudského pričinenia. Stačí niekoľko suchých dní alebo zmena vegetačného obdobia v prírode a prúdiaci vzduch prenáša prachové a peľové zrnká až stovky kilometrov od zdroja. Priemyselná a hospodárska ľudská činnosť však do ovzdušia pridáva nielen ďalšie pevné aj prchavé nebezpečné látky, ale aj zápach a vírusové ochorenia.

Znečistenie vzduchu nemožno brať na ľahkú váhu. Jemné častice, ktoré prenikajú hlboko do pľúc a kardiovaskulárneho systému, spôsobujú závažné zdravotné komplikácie ako napríklad srdcové ochorenia, rakovinu pľúc, mozgové príhody, pľúcne ochorenia a infekcie dýchacích ciest, vrátane zápalu pľúc. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že ročne na tieto ochorenia zomrie približne 7 miliónov ľudí.

Technologia Panasonic nanoe X zlepsuje kvalitu vzduchu v domacnosti
Technológia Panasonic nanoe X zlepšuje kvalitu vzduchu v domácnosti | Zdroj: Panasonic

Lepšia kvalita vzduchu s nanoe X

Denne vdýchne každý človek približne 18 kg vzduchu. V ideálnom prípade by mal byť tento vzduch čistý a bez škodlivých látok. Technológia nanoe X využíva pri čistení vzduchu miliardy takzvaných hydroxylových radikálov (OH radikály). Ide o molekuly hojne zastúpené v prírode, ktoré vyhľadávajú reakciu s inými prvkami, ako je napríklad vodík, na ktorých sa zachytí. Vďaka tomu redukujú množenie škodlivín, ako sú baktérie, vírusy, plesne a pachy. Dokážu ich rozkladať, a tým neutralizovať ich nepríjemné účinky. Technológia nanoe X dokáže preniesť tieto prospešné schopnosti OH radikálov do interiéru a zlepšiť tak kvalitu vnútorného prostredia.

 „Nebezpečné látky sú pri rýchlom a opakovanom prečistení odstránené zo vzduchu, ale aj z vybavenia domácnosti – napríklad zo závesov, kobercov, nábytku alebo roliet. Navyše, nanoe X veľmi účinne redukuje zápach a poradí si aj s tabakovým dymom, ktorý v priebehu dvoch hodín eliminuje na 90 %,“ vysvetľuje Marek Hvozdík, hlavný zástupca spoločnosti Panasonic na Slovensku.

nanoe X si poradi s vacsinou alergenov a inymi necistotami v interieri
nanoe X si poradí s väčšinou alergénov a inými nečistotami v interiéri | Zdroj: Panasonic

Nanoe technológie slúžia už 20 rokov

Spoločnosť Panasonic Heating & Cooling Solutions vyvinula prvú generáciu zariadení nanoe už v roku 2003. Na čistenie vzduchu generovali 480 miliárd hydroxylových radikálov za sekundu. Nové generátory označené ako nanoe X Mark 1 boli do výroby zaradené v roku 2016 a dokázali vyprodukovať 4,8 bilióna OH radikálov za sekundu (teda 10- krát viac ako pôvodný model). Vývoj sa však nezastavil, ale úspešne pokračoval ďalej. Od roku 2019 sú vyrábané generátory nanoe X Mark 2, ktoré generujú 9,6 bilióna hydroxylových radikálov za sekundu, čo je 20- krát viac ako pri pôvodnom zariadení nanoe. A najnovšia verzia (Mark 3), ktorá sa objavila na trhu tento rok, generuje 48 biliónov OH radikálov za sekundu!

Riešenie nielen pre domácnosti

Technológia nanoe X slúži na čistenie vzduchu v menších aj väčších bytových jednotkách a v rodinných domoch. Je integrovanou súčasťou všetkých rezidenčných klimatizácií z radu Etherea alebo nástenných jednotiek radov TZ a VZ. Okrem domácností je možné technológiu nanoe X využiť aj v komerčných priestoroch – napríklad v kanceláriách, reštauráciách, obchodoch, zdravotníckych strediskách alebo nemocniciach. Pre tieto miesta je dostupná v stropných, parapetných, vstavaných alebo nástenných jednotkách radov Panasonic PACi, ECOi alebo ECO G.

Rovnaká technológia sa používa aj v niektorých domácich spotrebičoch, automobiloch a dokonca aj vo vlakoch. Toto riešenie nevyžaduje filtre ani údržbu a môže fungovať nezávisle od vykurovania či chladenia. A bonus navyše – vypúšťaním miliárd hydroxylových radikálov môže technológia nanoe X zvlhčovať vlasy a pokožku, vďaka čomu si dlhšie udržia vláčnosť a pevnosť.

Zdroj: PR článok Panasonic