Paríž
Galéria(4)

V Paríži postavili obriu nádrž na dažďovú vodu. Chcú tak vylepšiť kvalitu vody v Seine kvôli olympijským hrám

Partneri sekcie:

Francúzski predstavitelia slávnostne otvorili obrovskú nádrž na zásobovanie vodou, ktorá by mala pomôcť vyčistiť rieku Seina. Tá má byť dejiskom súťaží v diaľkovom plávaní na tohtoročných letných olympijských hrách a počas paralympijského triatlonu vo francúzskej metropole.

Ministerka športu Amélie Oudéaová-Castérová ocenila schopnosť Paríža „poskytnúť športovcom z celého sveta výnimočné prostredie na Seine pre ich podujatia“. Vlani pritom museli byť pre zlú kvalitu vody zrušené plavecké testovacie podujatia. Jedným z dôvodov boli silné dažde, ktoré zaplavili staré mestské kanalizácie. Spôsobili, že zmes dažďovej vody a neupravenej odpadovej vody tiekla do Seiny a neboli tak splnené bezpečnostné normy.

Obrovskú nádrž vykopali vedľa parížskej železničnej stanice Austerlitz. Jej cieľom je zhromažďovať prebytočnú dažďovú vodu a zabrániť tomu, aby sa do Seiny dostala odpadová voda plná baktérií. Do nádrže sa zmestí ekvivalent 20 olympijských bazénov so špinavou vodou. Tá sa po novom bude upravovať a nebude tak putovať dažďovou kanalizáciou do rieky.

Výstavba kolosálnej nádrže, valca s priemerom 50 metrov a s hĺbkou 30 metrov, trvala 3,5 roka. Odhadované náklady na čistenie dosahujú 1,4 miliardy eur. K nádrži prislúcha aj 600 metrov dlhý tunel s priemerom 2,5 metra, ktorý funguje ako kanál na odtekanie vody.

nadrz pariz (2)
nadrz pariz (1)
nadrz pariz (4)

Nádrž bude vodu zadržiavať aj počas silných búrok

Starostka Paríža Anne Hidalgová nedávno sľúbila, že si pred olympiádou zapláva v Seine, možno spolu s prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý tiež avizoval takúto akciu. Podľa Hidalgovej nová akumulačná nádrž „zaručuje“, že vodu možno skladovať aj počas silných búrok a pomôže hladinám vody čo najrýchlejšie sa vrátiť do normálu.

„Už viac ako desať rokov sme svedkami veľmi výrazného zlepšenia kvality vody v Seine, ryby a voľne žijúce zvieratá sú späť,“ povedala Hidalgová. V parížskej časti rieky v súčasnosti žije asi 35 druhov rýb. Pritom v 70. rokoch minulého storočia to boli iba tri druhy, keďže boli vody extrémne znečistené v dôsledku neďalekých priemyselných aktivít.

Seina bola desaťročia využívaná najmä ako vodná cesta na prepravu tovaru a osôb. Stal sa z nej však aj „vodný hrob“ pre odhodené bicykle a iný odpad. Kúpanie je v nej až na výnimky od roku 1923 zakázané. Parížski predstavitelia plánujú od budúcoročného leta sprístupniť niekoľko kúpalísk na Seine pre širokú verejnosť.