Energošmejdi

Uvažujete nad obnoviteľnými zdrojmi energie? Pozor na energošmejdov, problémy s nimi majú v Čechách

Slovenské energetické spoločnosti evidujú veľký nárast záujmu slovenských domácností o inštaláciu fotovoltických panelov. Zatiaľ však, na rozdiel od Českej republiky, neregistrujú takzvaných „energošmejdov“.

Ako energošmejdi sa označujú nepoctiví predajcovia alebo sprostredkovatelia dodávok energií, ktorí chcú nekalými praktikami na malom solárnom biznise podvodne zarobiť na úkor domácností.

V Čechách začali veľký záujem o obnoviteľné zdroje energie využívať neféroví dodávatelia, ktorí zákazníkov lákajú na nereálnu návratnosť solárnych elektrární. Ako zámienky k podpisu často nevýhodných zmlúv zneužívajú vládou dané limity cien elektriny a plynu. Sľubujú pritom domácnostiam nereálne údaje či termíny.

Energetici však upozorňujú aj domácnosti na Slovensku, aby zostali pri uzatváraní kontraktov na výstavbu svojich malých slnečných elektrární pozorné.

„Skúsenosť s takzvanými energošmejdmi pri solárnych projektoch naša spoločnosť momentálne neeviduje,“ uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá. Zatiaľ energošmejdov pri slnečných projektoch neeviduje podľa svojej hovorkyne Michaely Dobošovej ani Západoslovenská energetika.

Východoslovenská energetika vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu s cenami energií pozoruje zvýšený záujem zákazníkov o vlastnú výrobu elektriny. Vznikajú tak aj nové firmy. „Zvýšený dopyt o vlastnú výrobu elektriny vyvolal záujem na strane dodávateľov týchto zariadení a rovnako podnietil vznik nových firiem,“ upozornila hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Katarína Šulíková.

Cena by nemala byť jediným kritériom pri výbere dodávateľa

Energetici ľuďom radia, aby nekomunikovali s podomovými predajcami. V prípade záujmu či už o komoditu, alebo nekomoditné produkty, by sa mali vždy obrátiť na kontaktné miesta overených veľkých energetických spoločností, ktoré im poskytnú všetky potrebné informácie.

„Zákazníkom odporúčame, aby sa obrátili na odborníkov, na dodávateľov, ktorí majú dlhodobejšie skúsenosti s realizáciou fotovoltických zariadení,“ uviedla Šulíková. Západoslovenskí energetici domácnostiam odporúčajú, aby si pri realizácii fotovoltického diela, ktoré má fungovať desiatky rokov, preverovali referencie pri výbere dodávateľa a nedávali ako jediné kritérium cenu.

Stredoslovenská energetika a Západoslovenská energetika zaznamenali v minulom roku približne 10-násobný nárast záujmu o inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií zo strany slovenských domácností, a to najmä o fotovoltické systémy. „Už niekoľko mesiacov pozorujeme zvýšený záujem zo strany zákazníkov o vlastnú výrobu elektriny. V minulom roku sme zaznamenali deväťkrát viac požiadaviek,“ dodala Katarína Šulíková z Východoslovenskej energetiky.

Západoslovenskí energetici hovoria o extrémnom záujme o fotovoltiku. „Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu a rekordné zdražovanie komodít, ide určite o výhodnú investíciu,“ doplnila Michaela Dobošová.

SITA, red