Vykurovanie plynom

Čo vedie domácnosti k vykurovaniu plynom? Výsledky prieskumu prekvapili

Podľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu sú výsledky prieskumu agentúry AKO prekvapením. Plyn nestratil na svojej atraktivite, vykurovanie plynom v novostavbe si v ostatných dvoch rokoch zvolilo šesť z desiatich stavebníkov.

Aj napriek ruskej invázii na Ukrajinu Slováci stále majú záujem o plynové vykurovanie. Ako uviedol hovorca spoločnosti SPP-distribúcia Milan Vanga, z prieskumu agentúry AKO vyplynulo, že noví odberatelia zemného plynu sa rozhodli pre tento typ vykurovania svojho rodinného domu hlavne pre jeho cenovú dostupnosť.

Plynové vykurovanie novopostaveného rodinného domu si v ostatných dvoch rokoch zvolilo šesť z desiatich stavebníkov. Viac ako štvrtina opýtaných sa rozhodla pre vykurovanie zemným plynom pre jeho cenovú výhodnosť, nasleduje komfort obsluhy a jeho dostupnosť. Pritom až pre takmer dve tretiny opýtaných je pri vykurovaní najdôležitejšia výška mesačných nákladov.

Podľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu sú výsledky prieskumu prekvapením. „V kontexte konfliktu na Ukrajine by sa dalo očakávať, že zemný plyn stratí na svojej atraktivite pre jeho zvyšujúcu sa cenu na svetových trhoch,“ zhodnotil výkonný riaditeľ zväzu Richard Kvasňovský. Nebolo by podľa neho nezvyčajné, keby bol zemný pre svoju nálepku geopolitického nátlakového nástroja vnímaný potenciálnymi odberateľmi negatívne.

SPP prieskum
Výsledky prieskumu o vykurovaní zemným plynom | Zdroj: SPP – distribúcia

Ekologický aspekt, respektíve nízkoemisnosť, zemného plynu pri jeho výbere podľa prieskumu vzalo do úvahy viac ako 17 percent respondentov. Téma klimatickej zmeny výrazne ovplyvňuje súčasných staviteľov rodinných domov. „Zväčša sa rozhodujú pre aktuálne finančne najdostupnejšie nízkoemisné riešenia,“ doplnil Vanga.

Klimatickú zmenu vnímajú ako reálny problém takmer tri štvrtiny zákazníkov, ktorí sa rozhodli pripojiť k zemnému plynu. Necelá tretina považuje za vážnejší ekologický problém zlú lokálnu kvalitu ovzdušia.

Telefonický prieskum realizovala agentúra AKO pre SPP-distribúcia od 29. marca do 4. apríla 2022 na vzorke 600 domácností a sto odberateľov z kategórie maloodberu, ktorí sa pripojili k plynárenskej sieti v ostatných dvoch rokoch.

SITA