Suchý trávnik

Aká záhrada odolá klimatickej zmene

Partneri sekcie:

Zmena klímy sa neprejavuje na všetkých miestach sveta rovnako. Medzi tie najviac postihnuté lokality, kde môžeme už teraz vidieť odklony počasia od dlhodobého priemeru, patrí aj územie strednej Európy. Ako sa s týmto trendom popasovať v záhradách? Aký prístup a rastliny zvoliť?

Klimatická zmena má jeden zásadný vplyv na počasie – nepredvídateľnosť. Prudké zmeny počasia a dlhšie obdobia jednotvárneho počasia (sucha, mrazu na jar, prívalové zrážky…) vytvárajú nápor na rastliny, ktoré sme zvykli sadiť v našich podmienkach.

Každá záhrada je iná

Zoberme si príklad marhúľ. Vlani bola zlá úroda, pretože marhule napriek opatreniam ovocinárov nevydržali jarné mrazy. V tomto roku to zatiaľ vyzerá podobne, čiastočne utrpeli aj čerešne. Ale nemusíme ísť ani k stromom, stačí sa pozrieť na trávniky. Ešte pár rokov dozadu bol zavlažovací systém „panské huncúctvo“. Dnes je to nevyhnutná vec – ak ju nemáte, tak po týždni letnej dovolenky sa namiesto k zelenému trávniku vrátite do polopúšte.

Ako pristúpiť k záhrade, aby sa odstránil negatívny dosah klimatickej zmeny na bežné fungovanie a vytrval zážitok z kúska prírody pri vlastnom dome?

V prvom rade treba pristupovať ku každej záhrade individuálne, ako k samostatnému stanovišťu. Pozrieť sa na to, aké podmienky ponúka pre rastliny. Je tam vysoká spodná voda? Alebo naopak priveľa okolitej zástavby, čo prispeje k letnému prehrievaniu, ale tiež zmierňuje veternosť? Alebo ide o otvorený priestor, ktorý čelí každému extrému počasia?

Voda je základ

Základným predpokladom toho, že sa záhrade bude dariť aj v zmenených klimatických podmienkach, je dostatok vody. Nespoliehajte sa len na vodu z vodovodu – práve naopak, je priveľká nedbalosť a plytvanie zalievať aj malý trávnik pitnou vodou. Ak záhradu ešte len budujete, potrebujete si v nej vytvoriť priestor na nádrž, v ktorej budete zhromažďovať dažďovú vodu.

Zvyčajne sa tieto nádoby zakopávajú do zeme, takže nezaberajú plochu v záhrade. Ak však už máte záhradu viac-menej vysadenú a výkopové práce neprichádzajú do úvahy, viete nájsť aj nadzemné riešenia.

Minimálne treba pod dažďové zvody umiestniť zadržiavacie nádoby. Praktickejším riešením je studňa. Čím hlbšia, tým lepšia, pričom cena za 20-metrový výkop, plus vodárnička a vodárske práce, vyjde pri hrubom odhade na tisíc eur.

Polievanie záhrady
Zdroj: iStock

Aké vybrať dreviny

Ak máte vyriešenú vodu, môžete začať navrhnovať rastliny. V klimaticky zmenených podmienkach sa aj u nás začína dariť stredomorským druhom. Najmä preto, že vydržia intenzívne obdobia tepla bez zrážok a odolajú aj miernym mrazom.

Ideálnou rastlinou do našich záhrad aj v zmenených klimatických podmienkach je napríklad hlošina úzkolistá (tzv. ruská oliva), pretože je to extrémne odolná drevina. Pri výbere drevín tiež treba pozerať na to, aby vydržali aj daždivé dni, aj horúce suché obdobia.

V záhradách sa osvedčí napríklad borovica – patrí medzi pionierske druhy, to znamená také, ktoré ako prvé osídľujú stanovištia, preto rastie aj na pôdach, ktoré neprekypujú živinami. Vhodná je podľa odborníkov aj odolná drevina gledíčia trojtŕnia, ktorá je ale vhodná skôr do väčších záhrad.

Záhrada v Dalmácii
Zdroj: iStock

Tráva musí byť vyššia

Trávnik je základom takmer každej záhrady. V zmenenej klíme zabudnite na tie formy trávnika, ako ich poznáme dnes – a teda monokultúrne trávnaté plochy, ktoré si vyžadujú intenzívne kosenie a veľa vody, aby boli neustále zelené. Oveľa vhodnejšie je zvoliť bylinný trávnik. Získate nimi trávnik s biodiverzitou, ktorý lepšie odolá akejkoľvek zmene v podmienkach.

Všeobecne v prírode platí, že čím je v rastlinnom spoločenstve viac druhov – čím je biodiverzita vyššia, tým je takéhoto spoločenstvo odolnejšie. Pretože jednotlivé druhy rastlín sa vzájomne podporujú a ak sa aj stane, že niektorému druhu sa prestane dariť, ihneď ho nahradia iné, odolnejšie. Trávnik s bylinnou zmesou netreba zalievať každý deň a tiež sa kosí len občas a vyššie – o to menej je „obnažená“ zem a o to menej sa vysušuje.

Pri navrhovaní odolnej záhrady myslite aj na trvalky. Odolné druhy sú napríklad okrasné trávy alebo tymián.

Zber úrody v záhrade
Zdroj: iStock

Zelenina a jarné mrazy

Pri pestovaní zeleniny myslite zas na to, že až do mája môžu prísť prízemné mrazy, ktoré – na rozdiel od minulosti – môžu trvať aj niekoľko dní. Preto je vhodné pri navrhovaní záhrady myslieť aj na skleník, fóliovník, alebo aspoň parenisko.

Vhodné je tiež citlivé druhy zeleniny sadiť do vyvýšených záhonov. Tie sú teplejšie a navyše aj praktické, pretože pri starostlivosti o zeleninu sa netreba zohýbať. Vyvýšený záhon sa tiež jednoducho prekryje fóliou alebo plexisklom a takéto narýchlo urobené parenisko ochráni zeleninu pred extrémami v počasí.

Pri navrhovaní záhrad v podmienkach meniacej sa klímy je vhodné pozerať sa na to, ako rastliny a prostredie kombinuje príroda. A jednoducho to po nej v malom merítku – na záhrade – zopakovať.

Text: Palo Hlubina