Mestský úrad Starý Smokovec

Mestský úrad v Starom Smokovci ešte stále obnovujú, k úspore energie prispeje aj fotovoltika

Partneri sekcie:

V Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách pokračujú aj počas leta práce na obnove budovy tamojšieho mestského úradu. Realizácia projektu za pol milióna eur by podľa primátora Jozefa Štefaňáka mala potrvať ešte do konca roka.

Starý Smokovec, najstaršia tatranská osada, je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Ako informoval primátor, budova mestského úradu má takmer 70 rokov a bola už opotrebovaná. Samospráva si zároveň od projektu zateplenia sľubuje 30-percentnú úsporu na elektrickej energii a celkovo kúrení.

Mesto podpísalo zmluvu v hodnote 592-tisíc eur s DPH k projektu zníženia energetickej náročnosti budovy mestského úradu so zhotoviteľom ešte vlani vo februári. S prácami sa začalo po lete a mali podľa plánu trvať rok.

Pôvodná suma však bola napokon dodatkom v júli 2022 upravená na takmer 681-tisíc eur s DPH. Ako vlani pre agentúru SITA vysvetlil investičný pracovník Oddelenia majetku, investícií, regionálnej politiky a projektov Tibor Tarbaj, dôvodom bolo zvyšovanie cien materiálov.

Samospráva práce financuje z eurofondov v rámci výzvy zameranej na zníženie spotreby energie pri prevádzke verejných budov z operačného programu Kvalita životného prostredia.

„Základné práce chceme stihnúť ešte počas leta, pracuje sa tiež na fotovoltaike. Je to asi ako s cestami v Tatrách, keď to bude dokončené, dúfam, že znova budeme mať na nejakých 50 rokov pokoj,“ skonštatoval primátor. Rovnako verí, že sa podarí dodržať časový aj cenový harmonogram.

Budova mestského úradu v Starom Smokovci bola odovzdaná do užívania v roku 1959. Predmetom stavebných úprav dvojpodlažnej budovy je zateplenie fasády, časti plochej strechy a strešnej konštrukcie, tiež výmena okien a dverí. Do projektu je zahrnutá výmena klampiarskych konštrukcií, nové vyhotovenia okapového chodníka či prekotvenie bleskozvodu.

Na strechu budovy bude inštalovaný aj lokálny solárny fotovoltický napájací systém. Ešte vlani pribudol  v rámci jej debarierizácie aj výťah, postavili ho ako prístavbu na pravej strane od zadného vstupu do budovy mestského úradu. Výdavky naň predstavovali takmer 93-tisíc eur s DPH.