výroba tepelných čerpadiel

Vaillant chystá nový závod na tepelné čerpadlá v Senici

Významný európsky výrobca zariadení na vykurovanie a chladenie Vaillant sa pri novej investícii opäť obracia na Slovensko. V priemyselnej zóne Kaplinské pole Senica chce postaviť moderný závod na výrobu tepelných čerpadiel. Ako vyplýva zo správy k EIA, nová továreň vyjde Nemcov na 120 miliónov eur. Prácu by v ňom mohlo nájsť 900 ľudí.

Vaillant na Slovensku už od 90. rokov vlastní skalického výrobcu kotlov Protherm, kde im kontinuálne rastú tržby. Za minulý rok v Skalici utŕžili takmer 330 miliónov a zisk sa napriek pandémii vyšplhal na takmer 25 miliónov. Protherm na jar ohlásil, že tento rok plánuje 15-percentný nárast výroby a že prijme stovku nových zamestnancov. V Skalici okrem výroby prevádzkuje aj testovacie centrum.

Aj pri hľadaní lokality pre druhú fabriku zakotvili Nemci na Záhorí v Trnavskom kraji. V Senickom priemyselnom parku na ploche s rozlohou 250 000 m2 vyrastie závod, v ktorom budú vyrábať tepelné čerpadlá. Tie v menšej miere vyrába aj Protherm, no zameriava sa iba na vnútorné jednotky.

Záujem o alternatívne spôsoby vykurovania rastie v súlade s celosvetovými trendmi aj s tým, ako dospieva uvedomelá spotrebiteľská skupina dbajúca na environmentálne prijateľnejšie riešenia. Tepelné čerpadlá patria medzi obľúbené najmä vďaka nízkym prevádzkovým nákladom a nenáročnej realizácii. Ich podiel na trhu bude rásť aj vďaka rozsiahlym podporným programom na znižovanie energetickej náročnosti budov.

Investícia v Senici sa uskutoční prostredníctvom slovenskej dcérskej spoločnosti Vaillant Group Heat Pump Production. S výstavbou by mohli začať v prvom kvartáli budúceho roka a skončiť na jeseň v roku 2023. V novom objekte má pracovať až 900 zamestnancov – v závode budú potrebovať približne 700 robotníkov a 80 administratívnych pracovníkov, ďalších 120 ľudí bude pracovať v administratívnej a sociálnej budove.

raj