bazén vykurovanie

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?

Sezóna kúpania v bazéne je v plnom prúde. S podporou dostatočne dimenzovaných slnečných kolektorov a pri použití vhodného prekrytia bazéna, sa dá predĺžiť až do konca septembra či polovice októbra. Kedy však zvoliť termické slnečné kolektory a kedy fotovoltické panely?

Bazén je permanentným žrútom energie, vyžadujúcim si často náklady na ohrev presahujúce 1 000 až 1 500 eur za sezónu. Väčšinu z toho ušetria práve slnečné kolektory.

,,Najlepším spojením je kombinácia podpory ústredného kúrenia a ohrevu bazéna tými istými kolektormi. Sezóny kúrenia a bazénového ohrevu tak na seba plynulo nadväzujú. Popri tom sa celoročne pripravuje kolektormi aj teplá voda pre rodinný dom,“ vysvetlil Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLAR-u Žiar.

Dodal že čím viac vykurovanej plochy a osôb využívajúcich teplú vodu, tým efektívnejšie je využívanie obnoviteľných zdrojov. Pri veľkom dome s veľkou rodinou, s obytnou plochou cca 180 m2 a šiestimi bývajúcimi osobami, je už bazén príjemným doplnkom životnej úrovne za prijateľnú cenu.

Kedy termické slnečné kolektory a kedy fotovoltické panely?

Večná otázka, ktorý spôsob využívania je efektívnejší, závisí od mnohých premenných. Okrem iného od cien energií, stálych platieb za využívanie elektrickej prípojky, spotreby energií, dimenzovania batériového úložiska, existencie podpory od štátu a podobne.

Pre tých, ktorí zvažujú využitie slnečnej energie, ktorá je zadarmo, platí táto zjednodušená rada. Solárny systém by mal mať plochu slnečných kolektorov na úrovni približne 50 % z plochy bazéna, interiérový na úrovni 80 až 100 %. Takže šesť slnečných kolektorov (každý s plochou 2 m2) postačí pre rodinný bazén, keď je priaznivé slnečné počasie, až na 7-mesačnú kúpaciu sezónu. V tomto prípade sú slnečné kolektory výhodnejšie.

,,Na druhej strane fotovoltické panely dodávajú elektrickú energiu v určitom množstve aj pri zamračenej oblohe a ak sa kombinujú s batériovým úložiskom, tak môžu byť celoročne využiteľné a po čase za zaplatia. Hlavne ak boli získané so štátnou podporou napr. prostredníctvom poukážok zo Zelenej domácnostiam. Existuje aj možnosť používať oba spôsoby ohrevu súbežne. Určite nedemontujte slnečné kolektory, ak si idete dať fotovoltiku. Dajú sa zladiť a ušetríte na investícii,“ naznačil A. Gottas.

Ak potrebujete ohrievať len vodu a nie napájať spotrebiče alebo osvetlenie budovy elektrickou energiou, termické kolektory sú stále výhodnejšie oproti fotovoltickým panelom.

,,V prvom rade je potrebné uvedomiť si s akou účinnosťou pracujú jednotlivé zariadenia. Fotovoltické panely dosahujú maximálnu účinnosť premeny žiarenia na úrovni okolo 17 až 22 %, zatiaľ čo termické kolektory aj viac ako 80 %. V prípade budov, kde sme často limitovaní miestom na streche, nám na dosiahnutie podobného energetického zisku pri použití termických kolektorov stačí štyrikrát menšia plocha ako v prípade použitia fotovoltických panelov,“ vysvetlil Gottas.

Odolnosť hrá v prospech slnečných kolektorov

Odborník poukazuje aj na to, že nezanedbateľným faktorom, ktorý hrá v prospech použitia termických kolektorov na ohrev vody, je životnosť zariadenia a takisto konštantný výkon počas celej doby prevádzky.

Kvalitné termické kolektory vyrobené na Slovensku so svojím 4 mm hrubým tvrdeným sklom odolajú aj naozaj veľmi krutým podmienkam aké vládnu napríklad v Alpách alebo Patagónii v Južnej Amerike. Prežijú aj krupobitie o veľkosti golfových loptičiek. Vzhľadom na odlišnú konštrukciu týchto zariadení je jasné, že fotovoltické panely takéto extrémne počasie nemôžu vydržať.

Pri fotovoltických paneloch sami výrobcovia deklarujú počas svojej životnosti, ktorá je odhadovaná na cca 25 rokov, pokles výkonu o takmer 20 %. V rodinnom dome majú svoj význam termické kolektory aj fotovoltické panely alebo tepelné čerpadlá. Dôležité však je, aby boli použité rozumným spôsobom. Čo v prípade termických kolektorov a fotovoltických panelov znamená inštalovať také veľké systémy, že nimi vyrobenú energiu majiteľ ekonomicky zmysluplne využije.

Fotovoltika zníži len časť nákladov

,,Ekonomická zmysluplnosť fotovoltického systému v bežnej domácnosti je často podmienená tým, že musíme presmerovať inak nevyužitú elektrinu do ohrevu TÚV. Prečo teda rovno neinštalovať zariadenie, ktoré ročne pokryje 50 až 70 % energie na ohrev TÚV v domácnosti, ušetrí tým 1 500 až 2 000 kWh energie, používa kolektory so životnosťou nad 40 rokov a navyše je vyrobené na Slovensku?“ uzatvoril Gottas.

Záujemcovia o fotovoltické systémy podľa neho často zabúdajú aj na fakt, že fotovoltika nezníži tzv. fixnú časť platenej sumy za elektrinu, teda pevnú mesačnú platbu a pevnú zložku za distribúciu (za istič, za rezervovanú kapacitu). Tieto nezávisia od toho, koľko kWh ste spotrebovali, resp. ušetrili vďaka fotovoltike. Zníži sa vám iba variabilná zložka vašich nákladov.

Zdroj: THERMO|SOLAR