Zelená obnova

Partneri sekcie:

Zhromažďovanie vlastnej solárnej energie počas dňa a jej využívanie vo večerných a nočných hodinách na úsporu nákladov vo vlastnej domácnosti alebo na nabíjanie vášho elektromobilu - menič s batériovým systémom Vitocharge VX3 umožňuje čo najvyššiu nezávislosť od externých dodávateľov energie a v budúcnosti ho možno kaskádovať na kapacitu až 45 kilowatthodín.

Zmena klímy je citeľná každým rokom, čím ďalej tým viacej. Zažívame obrovské horúčavy, dlhodobé suchá či prívalové dažde. Ak chceme v našich mestách kvalitu života zlepšiť, potrebujeme začať robiť adaptačné opatrenia. Opatrenia, ktoré budú vychádzať z vedeckých poznatkov a budú sa opierať o výskumy a merania v našich podmienkach.

Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS). V tej má 49-percentný podiel český ČEZ.

Zelené strechy nie sú len atraktívnym architektonickým prvkom – sú dôležitou súčasťou klimatickej politiky mesta. Objavujú sa na projektoch rôznych typov, od obytných budov, bánk cez múzeá až po spaľovne. Ktoré európske mesto spustilo revolúciu zelených striech a ktoré realizácie vyvolali ohlasy u odbornej verejnosti aj laikov? Vydajte sa spolu s nami za najzaujímavejšími zelenými strechami.

Sláva Štefancová -