image 76496 25 v2
Galéria(3)

Energetická účinnosť VZT jednotiek podľa Eurovent certifikácie

Partneri sekcie:

Ako sa posudzuje a aké aspekty ju ovplyvňujú pri tejto dobrovoľnej certifikácii? V súčasnosti  sa pri vzduchotechnických jednotkách uplatňujú aj dobrovoľné certifikácie Eurovent, ktoré sa týkajú energetickej účinnosti týchto jednotiek. Proces certifikácie predstavujeme na príklade VZT jednotky robatherm.

1
2

Výrobcovia, ktorí sa na celoeurópskom trhu angažujú v zdokonaľovaní noriem v odbore vykurovania, vetrania a klimatizácie, sú združení v organizácii Eurovent (Eurovent Certification Company). Ide o nezávislú organizáciu akreditovanú podľa EN 45011/1998 na certifikáciu priemyselných produktov so špecializáciou na produkty súvisiace s vykurovaním, ventiláciou a klimatizáciou. Eurovent certifikácia je tak certifikácia nezávislou treťou stranou (nie iba samotným výrobcom), ktorá potvrdzuje, že výrobky skutočne dosahujú to, čo deklaruje výrobca.

Predstavuje preto dôveryhodný nástroj pre projektantov aj užívateľov AHU, ktorí tak už vo fáze návrhu/projektu nemusia mať na základe tejto certifikácie pochybnosti o špecifikácii deklarovanej výrobcom. Hoci ide o pomerne drahú certifikáciu, predstavuje vynikajúcu referenčnú rovinu na nezávislé posúdenie AHU.

Eurovent certifikácia jednotiek robatherm

Všetky nové robatherm AHU sa certifikujú Euroventom podľa aktuálne platných požiadaviek na energetickú účinnosť VZT jednotiek. Eurovent certifikácia (s priradením triedy účinnosti) sa uplatňuje v rámci 3 kategórií AHU:

  • ak je teplota vonkajšieho vzduchu menšia ako 9 °C,
  • ak je teplota vonkajšieho vzduchu vyššia ako 9 °C alebo sa používa recirkulácia,
  • ak ide o samostatné odťahové jednotky (len ventilátor).

Pri Eurovent certifikácii energetickej účinnosti VZT jednotiek sa zohľadňujú tieto parametre:

Opláštenie

Sledujú sa:

  • tesnosť opláštenia (L1 – pri robatherm sa certifikuje pri všetkých rozmeroch jednotiek),
  • tepelné mosty (TB2 – certifikované Euroventom pri všetkých jednotkách),
  • prenos tepla (T2 – pri všetkých jednotkách).

Komponenty

Eurovent certifikuje aj komponenty dodávané od subdodávateľov. Ide najmä o:

  • rotačný tepelný výmenník na spätné získavanie tepla, doskový výmenník na spätné získavanie tepla, tepelný výmenník,
  • jednotku motor – ventilátor,
  • tepelné výmenníky, ohrievače, chladiče, hydraulické systémy spätného získavania tepla.

Návrhový softvér

Eurovent certifikuje aj návrhový softvér, v prípade firmy robatherm je to softvér INTAP na návrh vzduchotechnických jednotiek.
Eurovent certifikácia je prísny proces, ktorý okrem iného zahŕňa každoročne práve aj kontrolu uvedeného softvéru na návrh jednotiek či merania na reálnych jednotkách, ktoré musia spĺňať výkonové požiadavky. Túto inšpekciu môžu vykonávať iba akreditované inšpekčné organizácie (napríklad TUV).

Komplexné posudzovanie

Pri posudzovaní AHU (vzduchotechnickej jednotky) treba zvážiť komplexne celkovú hospodárnosť/celkový výkon jednotky, nie iba jednotlivé parametre. Pre každý parameter sú predpísané limitné hodnoty, ktoré treba splniť na dosiahnutie Eurovent certifikácie, možná je však aj určitá kompenzácia, ktorá umožní korigovať parameter tak, aby sa vždy dbalo na celkovú hospodárnosť vzduchotechnickej jednotky. V tomto prípade nemusia byť splnené všetky jednotlivé referenčné hodnoty požadovanej triedy energetickej účinnosti. Napríklad nižší koeficient pri spätnom získavaní tepla môže byť kompenzovaný lepším (nižším) výkonom motora ventilátora a podobne.

Rozhodujúcimi premennými pri určovaní energetickej účinnosti zostávajú rýchlosť vzduchu v priereze, koeficient spätného získavania tepla (suchý) a tlaková strata spätného získavania tepla, ako aj príkon ventilátorov. Vzhľadom na komplexnosť výpočtu však treba posudzovať celkový výsledok, nie jednotlivé premenné. Výstupom vo fáze návrhu je komplexné zhodnotenie energetickej efektívnosti danej konkrétnej jednotky, a to v energetických triedach A až E. Eurovent ako nezávislá tretia strana objektívne potvrdzuje, že deklarované parametre výrobca skutočne dosahuje.

Ak by bol súčasťou jednotky komponent, ktorý nie je Euroventom certifikovaný, potom sa celá jednotka nemôže označiť ako takto certifikovaná ani v ponuke, ani v dokumentácii, ani štítkom. Čo sa týka špecifického príkonu ventilátora SFP (Specific Fan Power Value), jeho hodnota nie je vhodná na celkové posúdenie AHU zariadenia. SFP umožňuje podľa STN EN 13779 iba nedostatočné/čiastkové hodnotenie celkového systému vetrania a klimatizácie, pretože jeho hodnota je významne ovplyvňovaná externou tlakovou stratou, ktorá nie je ovplyvniteľná zariadením výrobcu a nezávisí ani od jeho kvality. Posudzovať SFP samostatne tak nie je užitočné, ak sa napríklad nezohľadní aj tesnosť opláštenia jednotky, trieda filtrácie, účinnosť spätného získavania tepla a všetkých ostatných komponentov.

Eurovent štítok

Energetické zhodnotenie Eurovent štítkom je pri VZT jednotke robatherm dostupné už vo fáze návrhu AHU v rámci cenovej ponuky. Označenie Eurovent štítkom s uvedením príslušnej energetickej triedy je uvedené v technickej dokumentácii vzduchotechnickej jednotky. Referenčné hodnoty podľa Eurovent 6/12 sú uvedené v tab. 1.

Eurovent štítok označujúci energetickú účinnosť VZT jednotky

Príklady Eurovent štítkov označujúcich energetickú účinnosť VZT jednotky robatherm sú na obr. 1 až 3. Štítok pre vzduchotechnickú jednotku na vonkajší vzduch a ­projektovanú teplotu v zime tzima ≤ 9 °C je zobrazený na obr. 1. Štítok pre jednotku na recirkulačný vzduch (100 %) alebo s trvalou teplotou pre návrh t > 9 °C vidieť na obr. 2 a štítok pre odťahovú vzduchotechnickú jednotku je znázornený na obr. 3.

Obrázky: robatherm
Ing. Júlia Jánošová
Autorka pôsobí v spoločnosti robatherm Slovensko, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.