asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

LED TECHNOLÓGIA

28.11.2011
LED žiarovky sú v dnešnej dobe najmodernejším zdrojom svetla. Vynikajú veľmi úsporným zdrojom, je možné ich vyrobiť v najrôznejších variantoch ako z hľadiska uhlu svitu, tak i farebnosti. Pre svoje výhody sú ekologickým a ekonomickým svetelným zdrojom budúcnosti!
História
História LED žiaroviek siaha až do roku 1907, keď Henry Joseph Round objavil existenciu elektroluminiscencie – jav, po ktorom vzniká elektromagnetické žiarenie a vďaka ktorému LED dióda svieti.
Roku 1962 sa podarilo vyrobiť prvú LED diódu. Prvé LED diódy boli veľmi slabo svietivé bodové zdroje svetla a emitovali len červenú farbu.

V roku 1971 prišiel zásadný zlom, ktorý priniesol nové farby LED diód, čo umožnilo oveľa širšie použitie týchto zdrojov svetla. Novými farbami bola zelená, oranžová a žltá. Avšak LED diódy boli stále veľmi nákladnými zdrojmi svetla oproti žiarovkovým „kontrolkám“ a používali sa výhradne v drahých prístrojoch a zariadeniach.
Až v roku 1995 sa podarilo vyrobiť prvú bielu diódu, ktorá otvorila cestu ku konštrukcii prvej využiteľnej LED žiarovky.

Súčasnosť
Využívanie LED žiaroviek je nielen extrémne úsporné, ale je aj praktické, moderné a dizajnové. Neustále sa zvyšujúca účinnosť LED diód umožňuje ich použitie v najmodernejšom osvetlení nielen v oblasti komerčnej sféry, ale aj vo svietidlách našich domácností.

Ako fungujú LED žiarovky?
LED (Light Emitting Diode = svetlo vyžarujúca dióda) je zdroj svetla, ktorý funguje na princípe polovodičového prechodu PN, ktorý pretvára elektrický prúd priamo na svetlo. Pri prechode elektrického prúdu polovodivým prechodom PN, ktorý je základným stavebným kameňom LED, dochádza k presunu elektrónov v atómoch z vyššej energetickej vrstvy do nižšej. Vzniknutý energetický rozdiel sa uvoľní práve vo forme svetla, teda fotónov. LED sa vyrába v tvare klasických diód alebo výkonnejších čipov.

Žiarovka LED je zložená z niekoľkých LED čipov alebo LED diód. Celková svietivosť LED žiaroviek je závislá predovšetkým na svietivosti a svetelnom výkone jednotlivých čipov alebo diód a ich počte.Technické parametre
Svetelný výkon (= svetelný tok) žiaroviek sa meria v Lumenoch. Svetelný výkon vyjadruje celkový svetelný výkon LED žiarovky vyžiarený do všetkých smerov. Táto jednotka je na posúdenie celkového výkonu LED žiarovky najvhodnejšou a tiež najobjektívnejšou z hľadiska porovnania výkonu LED a klasickej vláknovej žiarovky.

Svetelná účinnosť LED žiarovky, v jednotkách lm/W, je hodnota celkového svetelného výkonu LED žiarovky na 1watt spotrebovanej energie. Bežných vláknových žiaroviek sú hodnoty svetelnej účinnosti v rozmedzí od 10 do 18 lm/W. U LED žiaroviek je to rozmedzie od 50 až do asi 150 lm/W.

Svietivosť v jednotke Candela (Cd, mCd) je ďalším parametrom, ktorý môžeme nájsť u LED žiaroviek. V podstate ide o hustotu svetla, ktoré vyžaruje LED žiarovka v určitom uhle, a preto sa udáva spravidla spolu s uhlom, pre ktorý je daná hodnota svietivosti danej žiarovky platná.Osvetlenie LED žiarovky (Lux) je celkový svetelný výkon LED žiarovky, ktorý dopadne na jednotku plochy. Platí toto pravidlo: 1Lux = 1Lumen / 1m2. Z uvedeného vzorca je jasné, že sa vlastne porovnáva koľko Lumenov „dopadne“ na určitú plochu
.

Výkonové porovnanie LED a ostatných bežných zdrojov svetla (žiarovka, halogénka, úsporná žiarivka)
1-wattová LED svieti ako:    
 • 9 – 10 wattov klasickej žiarovky
 • 8 – 9 wattov halogénovej žiarovky
 • 2,5 – 3 watty úspornej žiarovky

Použitie a výhody

Aké sú výhody LED zdrojov svetla oproti bežným žiarovkám a ďalším druhom osvetlenia?

 • univerzálne použitie
 • vysoká účinnosť
 • veľmi nízka spotreba elektrickej energie
 • úspora elektrickej energie až 90 % oproti klasickej žiarovke
 • mechanická odolnosť
 • dlhá životnosť (30 až 100-krát dlhšia oproti klasickej žiarovke)
 • možnosť častého vypínania a zapínania
 • okamžité rozsvietenie do plného výkonu
 • možnosť voľby farby svetla
 • moderný a nezvyklý dizajn
 • zníženie celkových nákladov na prevádzku osvetlenia

LED TECHNOLÓGIA by v súčasnosti nemala chýbať v žiadnom z moderných domov či bytov. Svietidlá LED TECHNOLÓGIE nájdu takisto uplatnenie na našich pracoviskách a vďaka ich ďalšej prednosti, ktorou je to, že neprodukujú žiadne UV ani IR žiarenie sú použiteľné v galériách, múzeách, hradoch a zámkoch na svetlenie vzácnych obrazov a umeleckých diel.

Svietidlá LED TECHNOLÓGIE sú nepochybne moderným osvetlením súčasnosti a blízkej budúcnosti, v ktorej sa ešte viac stanú súčasťou nášho života.


-->-->

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP