Ušetriť energiu môže aj každý vlastník bytu sám
Galéria(2)

Ušetriť energiu môže aj každý vlastník bytu sám

Partneri sekcie:

Šetrenie energií sa už aj na Slovensku stalo veľmi populárne. Žiada sa jedným dychom dodať – našťastie. Jednou z možností ako znížiť spotrebu energie je rozumne s ňou hospodáriť. A hoci by sa mohlo zdať, že úlohou správcovskej spoločnosti nie je riešiť, či jej klienti minú veľa alebo málo energie, opak je pravdou. Spokojný klient je predsa to najdôležitejšie, čo správcovská spoločnosť môže mať. A jedným zo spôsobov ako zabezpečiť spokojnosť klienta je osveta.

Úspora pri vykurovaní

V našich klimatických podmienkach je potrebné 6 až 7 mesiacov v roku kúriť (v horských oblastiach 8 až 9 mesiacov). Najväčší potenciál úspor energie v našich domácnostiach je v oblasti výroby a spotreby tepla. Práve tu sa dajú veľmi jednoduchými a lacnými opatreniami dosiahnuť značné úspory.

Záclona nie je iba dekoráciou, ak zakrýva nie veľmi estetický radiátor, vyzerá síce pekne, ale bráni šíreniu tepla. V porovnaní s oknom úplne bez záclony je potreba energie až o 40 % vyššia. Najvhodnejšia je záclona siahajúca po parapetnú dosku, ktorá usmerňuje prúdenie tepla do miestnosti, úspora energie je až 25 %. Maskovanie radiátora rôznymi kusmi nábytku má, samozrejme, rovnako nepriaznivý účinok ako záclona po zem.

Hneď ako sa zotmie, je dobré zatiahnuť závesy. Ak sú závesy správne ukončené v úrovni parapetnej dosky, resp. asi 5 cm nad radiátorom, znížia sa straty tepla oknom dosť významne. Aj pri dlhšej neprítomnosti v byte je vhodné nechať závesy zatiahnuté. V zimnom období môžu žalúzie na noc spustené, alebo zavreté okenice, výrazne znížiť nočné straty tepla, pretože vytvárajú vzduchový vankúš.

Radiátory sú obyčajne uložené vo výklenkoch, ktoré zužujú  hrúbku obvodovej steny. Na týchto  miestach spravidla vznikajú tepelné mosty. Riešením je vložiť medzi radiátor a stenu hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti.

Jednotlivé miestnosti treba vykurovať podľa účelu a potreby. V čase keď sa obyvateľ nezdržiava v byte (napríklad keď je na zimnej dovolenke) stačí udržiavať teplotu 15 až 16 °C. Chybou je vypínať kúrenie úplne, je totiž podstatne drahšie vykúriť celkom studenú a vlhkú miestnosť, ako udržiavať v nej minimálnu teplotu.

Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti závisí vo veľkej miere od vlhkosti vzduchu – napr. pri vlhkosti vzduchu len 30 % je na vytvorenie tepelnej pohody potrebná teplota 23 °C. Rovnakú tepelnú pohodu dosiahneme aj pri 21°C a 60-percentnej vlhkosti vzduchu, avšak potreba energie pri 21 °C je asi o 12 % nižšia. Úspory energie značne zvyšuje termostat s časovým spínačom – umožňuje automatickú reguláciu zmien teploty v požadovanom časovom období, napríklad na noc, alebo počas neprítomnosti v byte a pod.

Dôležité je aj správne vetranie. Často sa vetrá  trvalo pootvoreným oknom alebo vetracím okienkom, no správne sa má vetrať krátko a dôkladne. Energeticky úsporné je „nárazové“ vetranie: t. j. vetranie napríklad v zime 2-krát denne po 5 minút v každej miestnosti. Čím je chladnejšie, tým kratší čas treba na vetranie, pretože výmena vzduchu prebehne rýchlejšie. V nijakom prípade sa nemá teplota v miestnosti regulovať vetraním – ak je horúco treba odstaviť radiátor. Ak je v miestnosti len o niečo chladnejšie, stačí sa lepšie obliecť, nie zapínať rôzne elektrické spotrebiče, prípadne plynový sporák.

Rozdelenie spotreby energie v priemernej domácnosti:

  • kúrenie, resp. dodávka tepla – asi 60 (až 80) %,
  • príprava, resp. dodávka teplej vody – asi 30 %,
  • elektrospotrebiče a plynové spotrebiče – asi 10 %.

Úspora pomocou tesnení okien a dverí

Nedostatočne utesnené škáry okien zvyšujú vykurovacie náklady o 6 až 10 %. Škáry možno najjednoduchšie utesniť tesniacou páskou, ktorú však treba dosť často obnovovať. Najmä v panelových domoch je netesná škára okolo rámu okna častým javom – osvedčeným riešením je vyplnenie všetkých dutín polyuretánovou penou. Veľkosť tepelných strát oknami závisí od viacerých faktorov – jedným z nich je orientácia okna podľa svetových strán – okno orientované na sever má asi päťkrát väčšiu tepelnú stratu ako rovnaké okno orientované na juh.

Na starších netesných dverách je dobré utesniť škáry vhodným tesnením alebo použiť hrubší záves, ktorým sa vytvorí izolačný vzduchový vankúš a zlikviduje sa prievan. Správna regulácia znižuje výdavky, každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená úsporu 6 % nákladov na kúrenie.

Úspora vody

Najväčšie množstvo vody v domácnosti sa spotrebuje na kúpanie a sprchovanie. Na prípravu teplej vody na kúpanie, sprchovanie, umývanie rúk a podobne pripadá 30 % z celkovej spotreby energie v domácnosti. V prvom rade treba povedať, že sprchovanie je lacnejšie ako kúpanie. Zároveň sa odporúča používať úsporné sprchové hlavice, ktoré nie sú lacné, ale dokážu ušetriť až 30 % teplej vody. Kvapkajúci kohútik môže predstavovať stratu až 2 000 l vody za rok. Utesniť kohútik alebo používať jednopákové batérie je určite lacnejšie. Pri čistení zubov, holení či dlhšom umývaní rúk nemusí tiecť voda nepretržite.

Spotreba teplej vody, predovšetkým na umývanie riadu, predstavuje tiež pomerne vysoké percento z celkovej spotreby. Dôležité je preto neumývať riad pod tečúcou vodou.

Úspora energií v kuchyni

Na treťom mieste v spotrebe energie v domácnosti sú, po vykurovaní a príprave teplej vody, kuchynské spotrebiče a osvetlenie. Ich podiel na celkovej spotrebe domácnosti je do 10 %.

Spotreba energie závisí aj od kvality jednotlivých výrobkov.  Preto sa dnešné spotrebiče neposudzujú už len podľa ceny a výkonu, ale aj podľa spotreby energie. Výrobcovia kuchynských prístrojov pochopili nevyhnutnosť hospodárenia s energiou, preto majú špičkové výrobky podstatne nižšiu spotrebu energie.

Dôležité je tiež umiestnenie niektorých spotrebičov. Pre umiestnenie chladničky aj mrazničky platí základné pravidlo – čo najďalej od sporáka alebo iného tepelného zdroja. Ak je to len trochu možné, treba umiestniť mrazničku (aj chladničku) na suché a chladné miesto. Chladnička by mala byť chránená aj pred priamym slnečným svetlom. Často sú chladničky nastavené na príliš nízku teplotu – je to zbytočné a drahé, pre normálnu prevádzku postačuje teplota +5 °C. Dvere chladničky treba otvárať iba na čo najkratšiu dobu, do chladničky dávať vždy iba vychladnuté potraviny v uzavretých nádobách a chladničku odmrazovať.

Na varenie v hrnci bez pokrievky sa spotrebuje o 150 až 300 % viac energie, ako keď je na hrnci pokrievka.
Pri  plynovom sporáku treba prispôsobiť veľkosť plameňa veľkosti dna. Vodu najúspornejšie ohrieva rýchlovarná kanvica. Moderné elektrické sporáky so sklokeramickými varnými plochami majú na rozdiel od klasických materiálov elektrických odporových platničiek prakticky nulovú tepelnú zotrvačnosť, čo znamená asi o 20 % nižšie straty.

Energeticky výhodné sú mikrovlnné rúry alebo tlakové hrnce, ktoré umožnia ušetriť až 50 % elektriny. Na varenie treba používať iba toľko vody, koľko naozaj treba, elektrický sporák zapínať až keď hrniec je na platni a varič vypínať niekoľko minút pred skončením varenia – po vypnutí variča určitý čas ešte zostáva v ňom naakumulované (zostatkové) teplo, ktoré bez úžitku uniká do priestoru. Pri praní je dôležité využívať kapacitu práčky naplno a využívať energeticky úsporné programy moderných automatických práčok.

Spotreba kuchynských spotrebičov v priemernej domácnosti:

  • chladnička a mraznička 26 %
  • umývanie riadu a teplá voda 19 %
  • varenie 11 %
  • pranie a sušenie 9 %
  • osvetlenie 9 %
  • rádio a televízia 9 %
  • iné (žehlička, robot, mixér, PC a pod.) 17 %

Úspora na osvetlení

Podiel osvetlenia na spotrebe energie v domácnosti je relatívne nízky, nie však zanedbateľný. Nová elektronická generácia úsporných svietidiel (žiaroviek) má životnosť až 15 000 hodín, čo je až pätnásť­násobok životnosti obyčajnej žiarovky a ich spotreba je o 80 % menšia.

Úspora na čiernej technike

V domácnosti sú aj tzv. tiché elektrospotrebiče – televízor, videorekordér, fax, odkazovač, počítač, tlačiareň a mnoho iných, ktoré majú veľmi nízke elektrické príkony, ale vzhľadom na ich nerozumné používanie zbytočne zvyšujú spotrebu. Mnohí užívatelia sa nesprávne domnievajú, že ak je elektrospotrebič v pohotovostnej polohe (tzv. stand by režim), je vypnutý, a tak ho používajú prakticky 24 hodín denne. Ale spotreba, aj keď je nepatrná, sa zvyšuje – spotreba elektriny čiernej techniky v priemernej domácnosti v stand by režime je 300 až 600 kWh za rok.

Vladimír Durdovanský
Foto: Radson

Autor je manažérom pre technickú správu v spoločnosti SAWBAC Slovensko, a. s., 23 rokov pracuje v odbore správy budov, bytov a tepelného hospodárstva.