vyuzitie eps pri plneni poziadaviek na energeticku hospodarnost budov ii. cast

Využitie EPS pri plnení požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov (II. časť)

Partneri sekcie:

Vydanie smernice č. 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov bolo najmä reakciou Európskej rady na zdôraznenú potrebu zvýšiť v Európskej únii energetickú efektívnosť. Smernica má podporiť splnenie náročných cieľov na zníženie spotreby energie, emisií skleníkových plynov a podporu energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Významnú úlohu pritom zohrávajú práve budovy, ktoré spotrebujú 40 % celkovej energie a podieľajú sa 36 % na emisií skleníkových plynov v EÚ.

Zapracovanie smernice do slovenskej legislatívy
Slovensko, ako členský štát EÚ, je povinné vypracovať vlastný plán zvyšovania počtu budov s takmer nulovou potrebou energie. Ambiciózny program je založený aj na vytvorení technických, finančných ako aj právnych podmienok umožňujúcich dosiahnutie požadovaného stavu v relatívne v krátkom čase. Zostavenie Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu budov s takmer nulovou potrebou energie v SR v súlade so smernicou č. 2010/31/EÚ je v kompetencii MDVRR SR a je jeho úlohou. Pre energetickú úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie nová vyhláška MDVRR SR č. 364/2012 Z. z. zavádza požiadavku dosiahnutia energetickej triedy A0 pre globálny ukazovateľ, ktorým je primárna energia. Ďalším legislatívnym opatrením je nová revidovaná norma STN 73 0540 -2 : 2012, ktorá  vyjadruje normalizované požiadavky a hodnoty energetickej úrovne výstavby pre dosiahnutie stanovených cieľov.

Faktory ovplyvňujúce energetickú efektívnosť budovy
Pre dosiahnutie najlepšej energetickej efektívnosti budovy sa vychádza z akceptácie a analýzy troch vzájomne veľmi úzko prepojených faktorov úspor:

  • Úspory mernej potreby tepla na vykurovanie, kde hlavnú úlohu zohráva správna tepelná ochrana budovy, t.j. obalové konštrukcie musia už v návrhu garantovať úspory a samozrejme aj zvažovať vnútorné tepelné zisky, solárne kolektory atď.
  • Zníženie primárnej energie zohľadňujúcej vplyv všetkých miest spotreby energie v budove, t.j. nielen úspor energie na vykurovanie, ale aj úspor pri vetraní, chladení, osvetlení, pri príprave teplej vody a pod.
  • Úspory primárnych zdrojov energie ich nahradením z obnoviteľných zdrojov s cieľom dosiahnuť v r. 2020 najmenej 50 % úspory primárnej energie. 

Cieľom opatrení je, aby sa po 31. decembri 2020 stavali všetky budovy v energetickom štandarde s takmer nulovou potrebou energie. Táto úloha je aj výzvou pre všetkých výrobcov tepelných izolácií a systémov na znižovanie celkovej spotreby energií ako aj dodávateľov technológií pre alternatívne získavanie energií. EUMEPS ako európska organizácia združujúca výrobcov EPS vydala už v roku 2010 veľmi hodnotnú odbornú brožúru k problematike stavieb na nízkoenergetickej úrovni a domov s pasívnym spôsobom výstavby s názvom- NED a pasívne budovy s tepelnou izoláciou z EPS.V brožúre okrem iného popísala aj rozhodujúce faktory a princípy správneho návrhu energeticky vysoko hospodárnych budov.

Význam EPS pre zlepšenie energetickej efektívnosti

Polystyrén sa osvedčil ako kvalitný a štandardne spracovateľný izolačný materiál pre všetky druhy tepelných izolácií a vo forme tvaroviek aj ako konštrukčný materiál strateného debnenia pre výstavbu rodinných domov. Takmer 70 % polystyrénu sa používa na tepelnú izoláciu fasád nových alebo významne obnovovaných budov. Stále rastie aj podiel budov so správne zhotovenou dodatočnou tepelnou ochranou strešnej konštrukcie a nové budovy sa už navrhujú vo vysokom  štandarde tepelnej ochrany. Na základe poznatkov krajín, ktoré sa dôsledne venujú významnej obnove budov a úsporám energie už v štádiu projektov, sa dostávame v súčasnosti k určitému novému stupňu poznania, pričom už nie je rozhodujúcim faktorom iba hrúbka tepelnej izolácie, ale celková koncepcia zabezpečenia energetickej hospodárnosti budovy.

Úloha Združenia výrobcov EPS na Slovensku   
Jedným z hlavných cieľov Združenia výrobcov, spracovateľov a užívateľov expandovaného polystyrénu na Slovensku (Združenie EPS SR) je a aj bude podpora progresívnych technológií výstavby so zameraním na maximalizáciu úspor primárnej energie a využívanie cenovo dostupných alternatívnych zdrojov energie. Tu bude svoju nezastupiteľnú úlohu zohrávať aj tepelná izolácia, bez ohľadu na druh, správny tepelnotechnický návrh a projektovo zvládnuté technické riešenie. Praktické skúsenosti ukazujú, že práve spracovanie projektovej dokumentácie nie je na dostatočnej úrovni a projektové návrhy, kvalitne spracované z hľadiska tepelnej ochrany budov, sú skôr výnimkou ako pravidlom. Rozhodujúce detaily stavieb sa často podceňujú a ich kvalita sa prenecháva na kreativitu zhotoviteľov stavieb, čo často vedie k vzniku závažných porúch. Kvalitatívna zmena pohľadu na tepelnotechnické parametre budov je zásadnou požiadavkou, s ktorou sa budú musieť vysporiadať všetci zodpovední projektanti v tejto oblasti. Tu sú zdroje reálnych energetických úspor, ktoré musí Slovensko dosiahnuť.

Pramene:
Interné dokumenty Združenia ZPZ SR
Dokumenty Združenia EPS SR

Spracoval: Július Gúzik

Viac informácií na www.epssr.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Združenie EPS SR

–>–>