image 76878 25 v1

Príčiny reklamácie ETICS

Partneri sekcie:

Aké sú z vášho pohľadu najčastejšie príčiny reklamácií alebo komplikácií pri realizácii ETICS? Na túto a ďalšie vaše otázky súvisiace so zatepľovaním bytových domov odpovedal Ing. Marek Bilančík, PhD., objektový manažér zo spoločnosti Baumit, spol. s r. o.

Zateplenie sa považuje za najefektívnejšiu cestu znižovania spotreby energie na vykurovanie. Okrem energetického a tým aj ekonomického aspektu v sebe spája celý rad ďalších výhod, počnúc ekologickými, cez hygienické, končiac estetickými. Žiaľ, nie vždy výsledný stav zodpovedá plne našim očakávaniam. Príčin, prečo zateplený dom neplní požadované funkcie, môže byť viacero – od chybného návrhu zateplenia, cez výber nevhodných materiálov až po neodbornú realizáciu zateplenia.

Čo sa týka chýb pri návrhu zateplenia, nebudem už spomínať chyby ako použitie polystyrénových tepelnoizolačných dosiek na navlhnuté murivo či nesprávne navrhnutú hrúbku tepelnej izolácie.
Stretávame sa aj s tým, že projektová dokumentácia nespĺňa požadované kritériá na realizáciu ETICS, zamerané časti nekorešpondujú so skutočným stavom, jednotlivé detaily nie sú riešené na konkrétnu budovu.

Medzi najčastejšie príčiny vzniku porúch pri zhotovovaní ETICS patrí používanie nevhodných a nesystémových komponentov v skladbe systému či kombinovanie komponentov od rôznych výrobcov. V prípade vzniku poruchy na tepelnoizolačnom systéme, ktorý bol vyskladaný od rôznych dodávateľov, stavebník pri snahe reklamovať vzniknuté nedostatky zvyčajne naráža na veľké problémy. Záruka v takomto prípade zvyčajne nepresahuje zákonom garantovanú záručnú lehotu, pričom o záruke na systém ako celok nemôže byť pochopiteľne ani reči. Naopak, v prípade použitia tepelnoizolačného systému je riziko vzniku dodatočných porúch znížené na minimum. Pri očakávanej dlhodobo spoľahlivej funkčnosti tepelnoizolačného kontaktného systému je preto rozumné rozhodnúť sa pre systémy s overenou materiálovou skladbou, certifikované nezávislou notifikovanou osobou a, samozrejme, platným európskym alebo národným technickým posúdením.

Pod neodborné zhotovenie zateplenia môžeme zahrnúť nekvalitne vykonanú prácu, nedodržanie projektovej dokumentácie, nerešpektovanie technologického predpisu alebo obmedzení výrobcu ETICS atď.
Väčšina správcov už má za sebou nejaké výberové konania, a teda aj skúsenosti, na základe ktorých si už vytvorili vlastné kritériá. Odporúčame si firmu preveriť – jej referencie, históriu, certifikáty a licencie, ale ani to nemusí zabezpečiť bezchybný výsledok. Riziko existuje vždy, aj pri akejkoľvek dobrej firme. Podstatou je však toto riziko minimalizovať.

Najčastejšie problémy po zateplení

Aký máte názor na aktuálne problémy už zateplených bytových domov?
Ako som už spomínal, problémy sa môžu a nemusia vyskytnúť a ich charakter môže byť rôzny.
Rozdeliť problémy na aktuálne a neaktuálne je veľmi komplikované. Evidujeme napríklad problémy poškodenia fasády pôsobením extrémneho znečistenia ovzdušia v mestskom prostredí či pôsobením mikroorganizmov v prírodnom prostredí a rovnako požiadavky na zvýšenie tepelnotechnických vlastností obvodového plášťa vzhľadom na stále sa zvyšujúce požiadavky právnych predpisov a technických noriem. Ponúkame riešenie na obidva spomínané prípady. V prvom prípade, keď ide o odstránenie najmä estetických nedostatkov doterajších realizácií a výrazné predĺženie životnosti zrealizovanej obnovy, prichádzajú na rad vysokokvalitné materiály, ktoré využívajú najnovšie poznatky vedy a techniky, napríklad samočistiaci fasádny náter so zvýšenou odolnosťou proti pôsobeniu mikroorganizmov Baumit NanoporColor photokat. V druhom prípade existuje viacero možností. Prvou možnosťou je úplne odstránenie pôvodného zateplenia a realizácia nového zateplenia s požadovanými tepelnotechnickými vlastnosťami, ktorá je nevyhnutná v prípade fatálnych porúch tepelno-izolačného systému. Druhou možnosťou je zhotovenie nového zateplenia na existujúcu vrstvu pôvodného zateplenia, ktorá umožňuje spojiť optickú sanáciu so zvýšením energetickej efektívnosti.

Poruchy balkónov a lodžií

Zatepľovanie bytových domov je dlhodobým trendom. Zateplenie však nie je len tepelná ochrana obvodového plášťa. Pozornosť treba venovať aj balkónom či lodžiám. Mnohokrát sú práve tieto stavebné konštrukcie v zlom technickom stave. Ako možno riešiť tieto problémy?
Najčastejšie sa vyskytujúcimi poruchami balkónovej dosky sú poruchy spôsobené degradáciou betónu, skorodovaním zábradlia alebo obnaženej výstuže balkónovej dosky či prerastaním koreňov. Na ochranu existujúcich balkónových konštrukcií možno využiť ucelený systém stavebných výrobkov určených na sanáciu betónových konštrukcií. Na opravu rôznych typov betónových konštrukcií z prostého alebo vystuženého betónu v rámci celkovej obnovy bytových stavieb, ako sú oprava balkónov, lodžií, stĺpov, prekladov, vstupných schodísk a podobne, je vhodný Baumit BetoSystem, pričom detailný postup sanácie navrhuje zodpovedný projektant.

Školenie správcov

Je podľa vás potrebné ešte v súčasnosti realizovať školenia zo strany výrobcu aj pre správcov?
Určite áno. Aby bol koncový zákazník, ktorým je v tomto prípade samotný vlastník bytu, spokojný, je potrebné vložiť určité úsilie nás ako výrobcu práve do spolupráce so správcami. Správca je prvým priamym kontaktom s vlastníkom bytu. A keďže vývoj, či už ide o stavebný priemysel, alebo iné odvetvie, stále napreduje, aj my ako výrobca sa snažíme ísť s dobou a prísť na trh s niečím novým, o čom treba informovať. Okrem školení sa zameriavame aj na priamu komunikáciu so správcovskými organizáciami a projektantmi.

Text: Ing. Marek Bilančík, PhD.
Foto: Baumit