ako zateplime strop suterenu
Galéria(20)

Ako zateplíme strop suterénu

Partneri sekcie:

Cenná vykurovacia energia neuniká len cez steny, ale aj cez nedostatočnú izoláciu stropov podzemných garáží a priechodov alebo pri stropoch nad pivnicami. Práve v existujúcich stavbách sa nachádza množstvo stropov nad pivnicami, ktoré buď nie sú vôbec, alebo sú len nedostatočne izolované a okrem toho môžu byť chybne vyhotovené z hľadiska požiarnej ochrany. Tým vzniká efekt studenej podlahy, ktorý je v bytoch a obývacích priestoroch nepríjemný. Riešenie predstavuje zateplenie. Na zateplenie stropov možno použiť rozličné tepelné izolácie. Medzi ne patria naprí­klad minerálne izolačné dosky.

01multipor 650 big image
ako zateplime strop suterenu 7367 big image
02multipor 650 big image
19multipo 350 big image
18multipor 650 big image
16multipor 650 big image
15multipor 650 big image
14multipor 650 big image
Pred ich nalepením je pri izoláciách stropov v novostavbách, ako aj v existujúcej zástavbe potrebné vopred odskúšať vhodnosť a únosnosť podkladu. Musí byť čistý, suchý a zbavený zvyškov, ktoré by znižovali jeho priľnavosť. Prídržnosť povrchu musí dosahovať minimálne 80,0 kN/m2. V prípade pochybností treba dať podklad posúdiť odborníkovi. Najmä pri podkladoch, z ktorých sa uvoľňuje piesok, a pri veľmi silne nasiakavých podkladoch je potrebné aplikovať na existujúci povrch základnú podkladovú vrstvu alebo priľnavú stierku. Farby, znečistenia a neúnosná omietka sa musia odstrániť. Chybné miesta na omietke je potrebné opraviť vápenno-cementovou omietkou. Existujúce betónové výrony sa musia odstrániť. Často stačí tieto vytečené miesta oškrabať murárskou lyžicou a pozametať metlou. Následne sa minerálne izolačné dosky lepia na lepiacu maltu. Nerovnosti nalepených dosiek možno zarovnať brúsnym hladidlom. Zaizolovanú plochu stropu možno neskôr natrieť, vystierkovať alebo omietnuť, aby sa povrch dosiek ochránil pred mechanickými poškodeniami. Ale môžu ostať aj bez povrchovej úpravy.



01. Príprava podkladu
Farby, znečistenie a neúnosná omietka sa musia odstrániť. Chybné miesta na omietke je potrebné opraviť vápenno-cementovou omietkou. Betónové výrony sa musia odstrániť. Často stačí tieto vytečené miesta zoškrabať murárskou lyžicou a následne pozametať metlou.



02 . Lepiaca malta
Suchá malta sa za stáleho miešania pomaly nasype do 30-litrovej nádoby s približne 7,5 až 8 l vody. Odporúča sa použiť miešadlo zapojené do elektrickej vŕtačky a vymiešať pomalými otáčkami na požadovanú konzistenciu. Zmiešaná malta sa nechá približne 5 minút zrieť a opätovne sa premieša
.

Info o materiáli:
» Masívna minerálna, monolitická, bez­vláknitá tepelnoizolačná doska z kalciumsilikát-hydrátu, vápenca, piesku, cementu vody a prísad na tvorbu pórov (poróznosť > 95 % objemových)
» Tepelná vodivosť l = 0,045 W/(m . K), difúzne otvorený materiál, faktor difúzneho odporu m = 3, objemová hmotnosť pri­bližne 115 kg/m3, trieda reakcie na oheň A1



03. Nanesenie lepidla
Lepiaca malta sa na minerálne izolačné dosky s hrúbkou menšou ako 140 mm nanesie lyžicou s ozubením 10 mm. Pri doskách s hrúbkou väčšou ako 160 mm treba použiť lyžicu s ozubením 12 mm. Nanesená malta sa prečeše. Výška malty je po prečesaní približne 8 mm pri zuboch veľkých 10 mm.

tip
Vyrovnanie nerovností

Výška stojiny po prečesaní ľahkej lepiacej malty sa môže meniť. S lyžicou s veľkosťou zubov 10 mm je výška malty približne 8 mm. Ak sa použije lyžica s veľkosťou zubov 12 mm, je výška malty približne 10 mm. Pri lyžici s veľkosťou zubov 15 mm, je výška malty približne 13 mm. Spotreba malty je približne 3 až 4 kg/m2. Pritom možno vyrovnať malé nerovnosti v podklade. Vyrovnávanie podkladu sa dá v prípade potreby zvýšiť ukladaním minerálnych izolačných dosiek systémom čerstvé do čerstvého (metóda Buttering-Floating – spotreba malty približne 5 kg/m2) až na 10 mm na bežný meter.

Brúsne hladidlo
Špeciálne brúsne hladidlo umožňuje jednoduché vyrovnanie minerálnych izolačných dosiek nad hlavou, pretože sa z neho nesype prach.

Požiarna ochrana podzemných garáží
Minerálne izolačné dosky možno použiť aj na zvýšenie požiarnej bezpečnosti stropov podzemných garáží alebo pivníc v administratívnych a obchodných centrách. Izolácia stropu z minerálnych izolačných dosiek môže ostať priznaná, bez povrchovej úpravy, alebo sa môže upraviť bežnou difúzne otvorenou farbou.
Ďalším spôsobom povrchovej úpravy je nanesenie 3 mm hrubej vrstvy lepiacej malty. Po nanesení sa malta vyhladí a následne sa môže aplikovať vhodný difúzne otvorený náter. Dôležité je dodržať predpísanú hrúbku vrstvy 3 mm. Ak je potrebné na strop aplikovať omietku, musí sa každá izolačná doska vopred kotviť jednou tanierovou skrutkovacou rozperkou. Po nalepení a mechanickom kotvení sa nanáša vrstva lepiacej malty vystužená armovacou sieťkou. Po vyzretí možno na takto vytvorený podklad aplikovať omietku.



04. Väzba dosiek
Minerálne izolačné dosky sa lepia vo väzbe a s odsadením škár ≥ 15 cm na celú plochu. Styčné škáry sa nesmú zlepiť, musia sa však tesne priraziť. Dosková väzba sa kladie kolmo na dlhšiu stranu stropu a lepí sa s presahom cez škáru.

Spracovanie
Izolačné dosky možno rezať ručnou pílkou s jemnými zubami. Ľahkú lepiacu maltu možno na minerálne izolačné dosky celoplošne naniesť lyžicou so zubami. Ozubenie lyžice závisí od hrúbky dosky. Na dosku s hrúbkou do 140 mm možno lepiacu maltu nanášať lyžicou s ozubením 10 mm. Pri doskách s hrúbkou od 160 mm treba použiť lyžicu s ozubením 12 mm. Aby sa malta dala optimálne nanášať, treba lyžicu hneď po použití dôkladne očistiť. Na miešanie ľahkej lepiacej malty sa odporúča použiť miešadlo zapojené do elektrickej vŕtačky. Na požadovanú konzistenciu sa malta mieša vo vedre pomalými otáčkami miešadla. Ak sa izolačná doska brúsila, treba opracovanú plochu zbaviť prachu vlhkou štetkou. Tým sa zabezpečí potrebná priľnavosť malty.

05.| Nalepenie
Tenké a celoplošné zlepenie sa dosiahne skontrolovaním pravouhlosti podkladu. Lícovania by sa mali vyznačiť vyznačovacou šnúrou a farbou alebo pomocou laseru. Izolačné dosky sa nalepia a pritlačia rukou alebo pomocou antikorového hladidla.



06 .Zrezanie dosiek

Dosky a potrebné lícovacie kusy možno zrezať ručnou pílkou s jemnými zubami na ľubovoľné rozmery.

07 . Prispôsobenie
Izolačné dosky sa dajú prispôsobiť aj existujúcim vedeniam a otvorom v stene či v strope. Tým sa zabezpečí homogénna izolačná rovina. Lepiaca malta sa nanesie aj do upravenej časti dosky.



08. Brúsenie

Dosky, ktoré sa budú lepiť k okrúhlym alebo rohovým prvkom, sa obrúsia brúsnym hladidlom.

09. Doplnkové kotvenie
Ak je únosnosť podkladu existujúceho masívneho stropu v spojení s izolačným systémom len podmienečná, musia sa minerálne izolačné dosky doplnkovo ukotviť jednou kotvou v strede dosky.



10. Prebrúsenie nerovností
Pri nerovných povrchoch stropov sa povrch nalepených dosiek prebrúsi brusným hladidlom. Prach po brúsení sa odstráni mokrou štetkou.



11. Stierkovanie

Pri celoplošnom vystierkovaní stropu zatepleného minerálnou izolačnou doskou sa na povrch v tenkej vrstve nanesie ľahká lepiaca malta. Na realizáciu 2- až 3-milimetrovej vrstvy postačuje 2 až 2,5 kg/m2 tejto malty. Nanáša sa antikorovým hladidlom.



12. Vyhladenie povrchu
Povrch celoplošnej stierky sa musí vyhladiť plsteným hladidlom. Pri tomto type vystierkovania sa nedá vylúčiť tvorba vlasových trhlín v oblasti styku dosiek, a preto sa odporúča do priestorov, kde má vzhľad druhoradý význam.



13. Omietnutie
Pri celoplošnom omietnutí minerálnych izolačných dosiek sa najskôr nanesie prvá vrstva ľahkej lepiacej malty vystužená armovacou tkaninou s hrúbkou 5 mm. Čerstvá vrstva s vystužovacou tkaninou sa následne ukotví závitovými kotvami.


 
14. Narezanie tkaniny
Pred zabudovaním závitových kotiev by sa mala vystužovacia tkanina v mieste navŕtanej diery narezať do kríža orezávačom.



15. Zaskrutkovanie kotiev
Cez narezanú tkaninu sa rozperky zaskrutkujú bez toho, aby sa zmenila poloha uloženej tkaniny. Treba rátať s približne štyrmi kotvami na štvorcový meter. Následne sa nanesie vrch-
ná vrstva omietky s hrúbkou 5 mm. Celková hrúbka omietky nesmie byť väčšia ako 10 mm..



16. Prievlak
Pri izolovaní prievlaku treba najskôr izolovať jeho spodnú stranu a až potom bočné plochy. Na minerálnu izolačnú dosku, ktorá sa lepí na spodnú stranu prievlaku, sa lepidlo nanesie tak, aby vyčnievajúce oblasti ostali čisté.



18 . Pružný spoj
Medzi stenou a stropom treba zabrániť vzniku tuhých spojení. V mieste styku vodorovných a zvislých minerálnych izolačných dosiek sa preto musí vyhotoviť trvale pružný spoj.

TEXT + FOTO: Multipor

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materály.

–>