Presné murovanie s pórobetónom
Galéria(9)

Presné murovanie s pórobetónom

Partneri sekcie:

Vývoj v oblasti murovacích materiálov sa v súčasnosti zameriava nielen na ich fyzikálne vlastnosti, ale aj na neustále zrýchľovanie a zjednodušovanie technológie murovania. Medzi tieto materiály patrí aj biely pórobetón, ktorý má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a umožňuje jednoduchú a úspornú výstavbu.


Energeticky úsporné či nízkoenergetické domy s dlhodobou nízkou spotrebou energie možno realizovať pomocou pórobetónu iba v prípade, ak sa na milimetre dodrží presné murovanie. To znamená, že tepelnoizolačnú hodnotu moderných murovacích materiálov nemožno znížiť nekvalitnou prácou. Každá stavba si vyžaduje špecifický prístup projektanta, architekta, ale aj realizačnej spoločnosti. Existuje niekoľko možností zhotovenia stavby. Základným predpokladom správnej výstavby pomocou presného murovania je výber vhodného riešenia, použitie uceleného stavebného systému a dodržiavanie technických pokynov výrobcu.

Presné murovanie
Ekologické pórobetónové tvárnice majú presný tvar i veľkosť a možno ich ukladať presne na seba. Tento spôsob murovania je úsporný z niekoľkých hľadísk. Eliminuje mokré procesy počas výstavby, takže netreba dodržiavať veľa technologických prestávok. Keďže materiál je ľahký, dá sa jednoducho upravovať na rôzne tvary či veľkosti. Tvárnice, ktoré sa ukladajú na pero a drážku, si nevyžadujú použitie murovacej malty vo zvislej škáre, výsledkom čoho je rovný povrch steny. Celkové náklady znižuje okrem rýchlosti výstavby aj úspora omietkových zmesí a nižšia spotreba vody. Tvárnice sa na seba lepia pomocou tenkovrstvovej lepiacej malty namiešanej priamo na stavbe, ktorá umožňuje predchádzať vzniku prasklín v omietkach a v miestach škár. Tento spôsob murovania zabraňuje úniku tepla a odstraňuje tepelné mosty, ktoré môžu vznikať aj v dôsledku hrubej vrstvy malty v škárach. Výhodou presného murovania je aj minimálny odpad počas realizácie hrubej stavby.

Prvý rad tvárnic
Pri presnom murovaní s pórobetónovými tvárnicami sa odporúča venovať pozornosť najmä presnému zhotoveniu rohov a uloženiu prvého radu tvárnic. Prvá vrstva je nevyhnutná na vytvorenie rovinnej úrovne v pozdĺžnom i priečnom smere. Prvý rad sa muruje na vápenno-cementovú maltu. V každom rohu budovy sa osadí rohová tvárnica. Výšku a uloženie je vhodné nastaviť pomocou nivelačného prístroja (resp. iných prístrojov s presnosťou ± 1 mm). Najprv treba osadiť tvárnicu vo vnútornom bode základov.

Na základový pás alebo dosku sa po očistení štetkou nanáša penetračný náter. Hydroizolačný pás (podľa projektu) sa odporúča rozprestrieť a nahriať v minimálnej šírke 500 mm. Napojenie hydroizolačných pásov by sa malo riešiť s presahom minimálne 150 mm. Následne sa vymerajú presné rozmery pôdorysu a poloha budúcich obvodových stien. Ako prvá sa ukladá tvárnica vo vnútornom rohu základovej dosky, drážkami k vnútornej strane. Tvárnice sa osadia na vápenno-cementovú maltu hrubú minimálne 20 mm. Odporúča sa ich stabilizovať poklepom gumovým kladivom. Dôležité je dbať aj na vodorovnosť vo všetkých smeroch, najmä v napojení stien. Následne treba vykonať kontrolu výškového osadenia tvárnic vo všetkých rohoch a prípadné nerovnosti zarovnať hoblíkom.

     
     

Spracovateľnosť pórobetónových tvárnic
Základné pórobetónové tvárnice možno narezať na želaný rozmer i tvar. To znamená, že obvodové steny sa dajú bez zbytočných zásahov do murovania napojiť na ďalšiu konštrukciu (napr. strechu). Pomocou drážkovača sa do muriva vysekajú presné drážky na vedenie inštalácií. Keďže pórobetón nemá dutiny, pri drážkovaní nehrozí, že dôjde k ich perforovaniu a následným stratám tepla cez takéto kritické miesta. Na kotvenie ťažkých predmetov (zásobníkov s teplou vodou, nábytku, kotlov) sa používajú bežne dostupné príchytky alebo kotvy do pórobetónu.

Pórobetónový stavebný systém
Tento stavebný systém tvorí niekoľko špecifických dielcov. Správne zhotovené detaily z týchto dielcov zabezpečujú dlhodobú úsporu energií v stavbách. Keďže ide o pomerne jednoduchý systém, svojím spôsobom eliminuje nedôslednosť realizácie. Tá môže viesť k zásadným poruchám, ktorých opakovaná oprava je finančne náročná, ale najmä zbytočná.

Základnými prvkami nosných i nenosných konštrukcií sú preklady nad otvormi, schodiskové dielce, pri ktorých sa nevyžaduje debnenie a výstuž, či materiály pre konštrukcie stropov. Aby systém plnil svoju funkciu, musí byť zostavený tak, aby eliminoval čo najväčšie množstvo technických či statických problémov, ktoré vzniknú počas návrhu či realizácie stavby.

Ing. Martin Mihál
Foto: Xella Slovensko

Autor je odborným poradcom pre projektantov v spoločnosti Xella Slovensko, s. r. o., ktorá je výrobcom stavebného systému Ytong.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.