Filigránové stenové panely
Galéria(4)

Filigránové stenové panely

Partneri sekcie:

Železobetónová stenová konštrukcia zhotovená z filigránových stenových panelov je sendvičová konštrukcia, ktorá pozostáva z dvoch tenkých betónových platní spojených priestorovou zváranou výstužou. Medzera medzi nimi sa vyplní betónom aplikovaným priamo na stavbe. Filigránové steny možno použiť pri viacpodlažných stavbách, priemyselných stavbách alebo pri bytovej výstavbe.

Stenové prvky už obsahujú nutnú výstuž – hlavnú zvislú nosnú výstuž a vodorovnú rozdeľovaciu výstuž. Pri zvýšených požiadavkách na statické vlastnosti konštrukcie sa na základe podkladov od statika zabuduje požadované množstvo doplnkovej výstuže. Použitie stenových panelov ako nosných prvkov nie je bez aplikácie betónovej výplne dovolené. Konštrukcia sa stane nosnou až po vytvrdnutí betónovej zmesi.

Stenové konštrukcie možno rozdeliť na:

  • obvodové steny pre exteriér,
  • obvodové steny pre pivničné priestory,
  • vnútorné nosné alebo nenosné steny.

Filigránové stenové prvky sa môžu použiť na výstavbu:

  • oporných múrov,
  • pivničných stien,
  • zvukovoizolačných stien, ktoré od seba oddeľujú jednotlivé bytové jednotky,
  • stien výťahovej šachty,
  • stužujúcich a nosných stien.

Montáž filigránových stien

Doprava na stavenisko

Prvky sa na stavbu dopravujú vo zvislej polohe v špeciálnych prepravných rámoch. V paneloch sú zabudované dva kusy zdvíhacích ôk (pri prvkoch s hmotnosťou vyššou ako 5 000 kg sú potrebné štyri kusy), ktoré slúžia na manipuláciu na stavbe. Po pripojení zdvíhacích lán do ôk sa panely opatrne postavia do zvislej polohy a bez prudkých trhnutí sa začnú pomaly zdvíhať. Zdvíhacie laná musia byť napnuté, uhol medzi hornou hranou prvku a lanom musí byť najmenej 60°. Preto je nevyhnutné, aby mal žeriav zdvíhacie lano s potrebnou dĺžkou.

Upozornenie: Rozperky zabudované v paneloch, ktoré sa používajú na uchytenie šikmých vzpier, sa nesmú využívať na zdvíhanie prvkov.

Zabudovanie

Stenové prvky sa osádzajú na rovnú betónovú základovú platňu alebo základové pásy. Výšková tolerancia základu nesmie prekročiť hodnotu ± 1 cm. Do základovej konštrukcie 7 cm od okraja budúcej steny sa musí osadiť kotevná výstuž (podľa statického výpočtu). V miestach, kde bude konštrukcia vystavená zvýšenej vlhkosti (napr. pivničné priestory), sa na základ uloží aj tesniaci pás. Medzi základom a filigránovou stenou sa vodorovná hydroizolácia nezhotovuje.

Pred osadením prvkov sa na základovú konštrukciu naznačia okraje prvkov s presným určením ich miesta a vyznačia sa dverné otvory. Na základ sa napíše aj číselné označenie jednotlivých prvkov podľa miesta ich uloženia. Prvky sa osádzajú na miesto určené kladačským plánom do lôžka z cementovej malty hrubého 1 cm. Ak sú na povrchu základu alebo základovej dosky nerovnosti, možno ich vyrovnať podkladaním dištančných doštičiek pod stenové prvky. Prvky sa opatrne umiestnia nad kotevnú výstuž (vystupujúcu zo stropnej alebo základovej konštrukcie) a presne sa uložia na vyznačené miesto. Medzi susednými prvkami musí byť medzera 1 cm.


Upevnenie stien šikmými vzperami

Počas montáže sa šikmé vzpery upevňujú k pevnému podkladu (napr. v prípade základových pásov treba na uchytenie šikmých vzpier zhotoviť dočasné základové pätky). Každý prvok treba podoprieť aspoň dvoma šikmými vzperami. Vzpery sú kotvené do prvkov pomocou skrutkových spojov a zabudovaných rozperiek. Do základovej konštrukcie sa vzpery uchytávajú pomocou mechanických skrutkových kotiev. Šikmé vzpery podopierajú prvky v dvoch tretinách ich výšky. Závesné háky žeriava možno odpojiť od osadeného prvku až po uchytení šikmých vzpier o prvok a podklad a po skontrolovaní spojov. Až potom sa môže osadiť ďalší prvok.
Nastavením dĺžky šikmých vzpier sa prvok osadí do presnej zvislej polohy. Pri osádzaní ďalšieho prvku treba dávať pozor na to, aby sa už osadený a nastavený prvok nepohol či nepoškodil.

Počas osádzania sa musia do prvkov vkladať aj prepojovacie koše (rovné, rohové alebo typu T), ktoré zabezpečujú styčné plochy susedných prvkov počas betonáže.

Pri rovných stykoch sa na horný okraj prvkov prilepí drevený hranol s prierezovými rozmermi 5 X 5 cm a spodný okraj sa zabezpečí oceľovým uholníkom, ktorý je uchytený do rozperiek samoreznými skrutkami. Pri rohový stykoch sa v hornej i spodnej časti použije oceľová pásovina ohnutá do pravého uhla a prichytená samoreznými skrutkami do rozperiek. Pri styku typu T sa prvky uchytia, podobne ako pri rohových spojoch, ohnutou pásovinou.

Betonáž stien
Vyplnenie dutiny medzi platňami stenových panelov sa vykonáva podľa projektovej dokumentácie, ktorá udáva triedu betónu. Betonáž stien sa musí urobiť rovnomerne a po každej vrstve s výškou 50 cm sa musí betónová zmes zhutniť. Dôležité je dodržiavanie technických noriem a technologických predpisov.

Upozornenie: Rýchlosť betonáže nesmie prekročiť 75 cm výšky vrstvy betónovej zmesi za jednu hodinu.

Úprava povrchu

Povrch stenových prvkov je rovný, skoro nepórovitý betón, na ktorý sa môže naniesť farba alebo môže zostať aj bez povrchovej úpravy. Niekedy sa na povrchu zvyknú objaviť tzv. vlásočnicové trhlinky, ktoré môžu spôsobiť teplotné výkyvy. Pokiaľ trhlinky nedosiahnu väčší rozmer, sú normálnym javom.

Povrch filigránovej steny stačí upraviť jednovrstvovou stierkou. Škáry v stykoch susedných dielcov sa zaplnia škárovacou hmotou.

Najčastejšie chyby pri montáži

  • Na manipuláciu s prvkami je nutné použiť žeriav s optimálnou nosnosťou a dosahom, aby sa nemuseli jednotlivé prvky navrhovať nehospodárne malé.
  • Spojovacia výstuž trčiaca zo základovej konštrukcie sa osadí v nevhodnom mieste (blízko k okraju prvkov), čo spôsobí problém pri osadzovaní prvkov na svoje miesto.
  • Základová konštrukcia má nerovný povrch a veľké výškové odchýlky.
  • Neosadenie spojovacích profilov a oceľovej pásoviny môže spôsobiť problémy pri betonáži.
  • Rýchly priebeh betonáže môže mať za následok posunutie prvkov, v horšom prípade až ich poškodenie – najmä pri hrubých prvkoch.

Záver

Pri montáži stien z filigránových stenových prvkov musí byť prítomný stavbyvedúci, ktorý zodpovedá za dodržanie všetkých bezpečnostných predpisov. Pred betonážou sa musí skontrolovať výstuž zabudovaná na stavbe a kontrola sa musí zdokumentovať. Túto činnosť vykonáva statik stavby alebo stavbyvedúci. Šikmé vzpery sa môžu demontovať po 3 až 14 dňoch od betonáže v závislosti od statických podmienok a počasia. Tento úkon musí takisto vždy odsúhlasiť statik stavby alebo stavbyvedúci.

Ing. Alexander Pinter
Foto: autor

Autor je produkt manažér v spoločnosti Leier, s. r. o.